• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2018. Weryfikacja wniosków zakończona, czas na losowanie miejsc na listach

Budżet Obywatelski 2018. Weryfikacja wniosków zakończona, czas na losowanie miejsc na listach

Do końca lipca miejscy urzędnicy sprawdzili pod kątem formalno-prawnym złożone przez gdańszczan wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok. Pracy było niemało, gdyż w tym roku padł rekord: w systemie elektronicznym mieszkańcy Gdańska zgłosili aż 457 projektów. Do wykorzystania w przyszłorocznym BO będzie 14 mln zł.
03.08.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Do Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok zgłoszono dużo projektów związanych z rekreacją i uatrakcyjnieniem terenów zielonych w poszczególnych dzielnicach

Do końca dobiegła zarówno weryfikacja propozycji projektów do BO, jak i rozpatrywanie ewentualnych odwołań. Część z nich została uwzględniona, choć w przypadku niektórych trzeba było nieco zweryfikować zgłoszone projekty.

Ze względów merytorycznych odrzuconych zostało jednak aż 97 projektów. Z kolei 33 wnioski zostały odrzucone ze względów formalnych, m.in. w przypadkach, gdy dokument nie został dostarczony do urzędu w wersji papierowej z wymaganymi podpisami mieszkańców lub nie został zarejestrowany w systemie elektronicznym.

Jeżeli chodzi o oceny merytoryczne, to odmowy dotyczyły m.in. przypadków, kiedy dana działka miejska, na której zrealizowany miałby być projekt BO, przeznaczona jest pod inwestycję, albo kiedy propozycja gdańszczan była niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, bądź też zadanie już jest, bądź wkrótce zostanie zrealizowane przez miasto, tudzież znajduje się w katalogu zadań własnych gminy. Zdarzały się też przypadki, w których projekty do Budżetu Obywatelskiego dotyczyły terenów należących do spółdzielni bądź wspólnot mieszkaniowych, a te mogą być realizowane jedynie na gruntach miejskich.

SPRAWDŹ, KTÓRE PROJEKTY DO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO ZOSTAŁY ZAAKCEPTOWANE, A KTÓRE ODRZUCONE


Po zakończonej weryfikacji przyszedł czas na kolejny etap przygotowań do BO, bardzo ważny zwłaszcza z punktu widzenia wnioskodawców.

- 10 sierpnia, o godz. 12, w Nowym Ratuszu (przy ul. Wały Jagiellońskie) odbędzie się losowanie numerów projektów na listach Baz Projektów. Wszystkich wnioskodawców oraz zainteresowanych mieszkańców serdecznie na nie zapraszamy – zachęca Maciej Kukla, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej w gdańskim magistracie, który przygotowuje i koordynuje prace przy kolejnych edycjach BO w naszym mieście.

Po losowaniu rozpoczyna się zazwyczaj kampania promocyjna poszczególnych projektów do BO. Osoby, które złożyły wnioski, zachęcają pozostałych gdańszczan do oddania głosu właśnie na ich projekt.

Głosowanie na pomysły do Budżetu Obywatelskiego 2018 zaplanowano w dniach 18 września - 2 października br. Będzie ono miało w tym roku charakter metropolitalny. W tym samym czasie głosować będą także mieszkańcy Gdyni, Sopotu, Rumi i Wejherowa. Ogłoszenie jego wyników nastąpi najpóźniej 6 października.

Kwota, jaką zarezerwowano na edycję BO 2018, to 14 mln złotych. Z tej puli 11,2 mln złotych trafi na realizację projektów dzielnicowych, we wszystkich 34 dzielnicach naszego miasta. Natomiast 2,8 mln złotych przeznaczono na projekty ogólnomiejskie. W roku 2019 na realizację BO zabezpieczonych zostanie aż 18 mln złotych.

Co ciekawe, w porównaniu z poprzednimi latami, w tym roku zgłoszono zdecydowanie mniej wniosków dotyczących remontów chodników czy ulic, za to pojawiło się dużo projektów związanych z rekreacją i uatrakcyjnieniem terenów zielonych w poszczególnych dzielnicach.

Dzięki dotychczasowym edycjom tego budżetu w Gdańsku zrealizowano ponad 100 projektów o wartości ponad 30 mln złotych. W 2017 r. realizowanych zostanie kolejnych 91 pomysłów.



TV

Światowa stolica bursztynu