• Start
  • Wiadomości
  • Parki naukowo-muzyczne przy szkołach w Górnym Wrzeszczu. Już w przyszłym roku

Parki naukowo-muzyczne przy szkołach w Górnym Wrzeszczu. Już w przyszłym roku

Głuchy telefon, tybetańskie gongi, do tego labirynty i masa innych atrakcji. Tak wyglądać będą parki, które powstaną przy czterech podstawówkach w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018. Z jakich urządzeń będzie można w nich skorzystać?
12.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Parki naukowo-muzyczne mają powstać przy czterech podstawówkach we Wrzeszczu Górnym

Projekt pod hasłem "Parki naukowo-muzyczne dla każdego" okazał się bezkonkurencyjny w trakcie tegorocznego głosowania na Budżet Obywatelski 2018. Zdobył aż 3333 głosów.

Zgodnie z założeniem parki te mają być miejscem otwartym, w którym dzieci w trakcie zabawy będą mogły się uczyć, a dorośli przyjemnie spędzać czas ze swoimi pociechami. Wyposażone będą w m.in.: koła optyczne, wir wodny, peryskop, tor śladów, labirynty, film animowany, głuchy telefon, ścieżki dotyku, gry wielkoformatowe, ksylofon, rury deszczowe, szumiące rury i gongi tybetańskie. Dodatkowym wyposażeniem będzie stacja meteorologiczna oraz mini obserwatorium astronomiczne.
Założeniem zwycięskiego projektu jest stworzenie czterech takich miejsc w dzielnicy, ogólnodostępnych dla wszystkich mieszkańców, zlokalizowanych na terenie SP 17, SP 27, SP 39 oraz SP 45.

- Takich rzeczy nie ma jeszcze w Gdańsku, a przynajmniej nigdzie takich nie widziałem. Chodzi w nich o to, by dzieciaki mogły zapoznać się z podstawowymi prawami fizyki, i dowiedzieć się, w jaki sposób powstaje dźwięk. A przy tym pograć na instrumentach – tłumaczy Adam Perzyński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 27 w Gdańsku, wnioskodawca projektu. - W ubiegłym roku jeździłem rowerem po Kaszubach. W jednej z miejscowości na Kaszubach zobaczyłem właśnie taki park naukowy. Pomyślałem wtedy, że fajnie byłoby, gdyby coś podobnego powstało u nas. Place zabaw kojarzą nam się głównie z huśtawkami, drabinkami, a tam zobaczyłem coś zupełnie innego.

Dyrektor Perzyński postanowił zachęcić i zaprosić do współpracy w tym projekcie inne podstawówki z Górnego Wrzeszcza – stąd pojawiły się cztery lokalizacje. Wartość tego projektu oszacowano na 432 tys. złotych.

W tych lokalizacjach powstaną nietypowe parki

Pozostałe projekty, które zostaną zrealizowane w tej dzielnicy w ramach BO 2018:

"Sąsiedzka Szkoła 2018": Ogólnodostępne, bezpłatne zajęcia sportowe, rekreacyjne i integracyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych dedykowane mieszkańcom Wrzeszcza Górnego. Zajęcia odbywać się będą w pięciu szkołach na terenie dzielnicy. Projekt obejmuje: zajęcia taneczne, gimnastykę artystyczną, fitness, ćwiczenia gimnastyczno- usprawniające, treningi piłki nożnej, zajęcia na ściance wspinaczkowej, dzielnicowy turniej piłki nożnej oraz warsztaty tematyczne. Lokalizacja: Szkoły publiczne na terenie Wrzeszcza Górnego.

"Reportaże o mieszkańcach Wrzeszcza - warsztaty z Dorotą Karaś": Warsztaty poświęcone będą spojrzeniu na dzieje dzielnicy Wrzeszcz przez pryzmat zamieszkujących ją osób, pamiętających jej historię. Celem projektu jest podkreślenie roli historii mówionej w kształtowaniu pamięci o dzielnicy i próba uwiecznienia bezpośrednich i osobistych relacji w postaci tekstów literackich, a także zaangażowanie młodych ludzi w pogłębianie wiedzy na temat historii lokalnej jednej z najstarszych gdańskich dzielnic. Podczas czterech spotkań z dziennikarką i reporterką, Dorotą Karaś (autorką książek i reportaży, dziennikarką Gazety Wyborczej), młodzi twórcy (10 osób) nauczą się jak wyszukiwać historie, rozmawiać z bohaterami swoich tekstów, jak pisać reportaże i je redagować tak, żeby zainteresowały odbiorców. Napisane reportaże zostaną opublikowane w formie cyfrowej, opcjonalnie także w druku.

"Detale architektoniczne Wrzeszcza - warsztaty fotograficzne z cyjanotypii": Celem tych warsztatów jest uwiecznienie na papierze zabytkowych elementów wrzeszczańskiej architektury. Poprzez udokumentowanie ich przy użyciu cyjanotypii - starodawnej techniki fotograficznej, pomysłodawcy chcą ocalić od zapomnienia wybrane detale architektury tej części miasta m.in. secesyjne fragmenty ogrodzenia, dekoracyjne kafle, płaskorzeźby, elementy małej architektury itp. Warsztaty poprowadzi absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, fotografka Agnieszka Piasecka, a wsparcia merytorycznego w projekcie udzieli Cyfrowe Muzeum Wrzeszcza. Zwieńczeniem warsztatów będzie realizacja kilkunastu fotografii oraz prezentacja ich podczas specjalnie przygotowanej wystawy na terenie Wrzeszcza.

"Rodzinna Gra Terenowa": Ideą projektu jest integracja społeczna i pokoleniowa oraz aktywizacja mieszkańców w zakresie niedzielnego wypoczynku na terenach zielonych wokół dzielnicy poprzez organizację imprezy na orientację o charakterze rekreacyjno-sportowym. Uczestnicy poznają też zasady posługiwania się mapą, czytania znaków topograficznych i orientacji w terenie, co przydaje się w życiu codziennym. Wydarzenie przewidziane jest na co najmniej 250 osób. Lokalizacja: las w rejonie ul. Jaśkowa Dolina.

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas