• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2018. Na jakie projekty można głosować w dzielnicy Przeróbka?

Budżet Obywatelski 2018. Na jakie projekty można głosować w dzielnicy Przeróbka?

Za nami pierwszy tydzień głosowania na pomysły zgłoszone do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. O tym, które zostaną zrealizowane, decydują sami gdańszczanie. Głosy można oddawać do 2 października, zarówno na projekty dzielnicowe, jak i ogólnomiejskie. Jakie propozycje do BO złożono w dzielnicy Przeróbka? Sprawdźcie!
24.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jedną z propozycji do Budżetu Obywatelskiego na Przeróbce jest rewitalizacja Skweru Bajki

"Zielona Przeróbka": Posadzenie drzew i krzewów w ciągu ulicy Teofila Lenartowicza i Siennickiej wraz z zieleńcami przy "Merkusie" i przy wieżowcach na Siennickiej. Celem projektu jest zasadzenie 20 drzew oraz zespołów krzewów, które przywróciłyby zielony charakter naszej dzielnicy. W trakcie remontu linii tramwajowej wycięto większość drzew, przez co okolica utraciła swoją wyjątkową i urokliwą atmosferę. Zasadzono za mało drzew aby Przeróbka mogła odzyskać swoją drzewną aleję. Ten projekt ma za zadanie nie tylko posadzić drzewa i krzewy przy linii tramwajowej, ale również na obszarach gdzie jej wyjątkowo brakuje - na zielonym placu przy "Merkusie" i na placyku przy wieżowcach na Siennickiej. Przywróćmy zielony charakter Przeróbki!

"Remont ulicy Dickensa": Remont ulicy Dickensa jest już od dawna potrzebny- zwłaszcza po prowadzonych nieopodal budowach i zniszczeniu nawierzchni przez ciężki sprzęt budowlany. Dodatkowo potrzebny jest remont chodników- które są uczęszczane przez uczniów znajdującej się nieopodal szkoły podstawowej. Chodniki są obecnie w fatalnym stanie technicznym- zniszczone przez parkujące na nich samochody, dlatego powinny powstać również słupki uniemożliwiające parkowanie na nowo powstałych chodnikach. Należy także zlikwidować jeden z słupów z kablami elektrycznymi, który blokuje miejsca parkingowe w zatoczce dla samochodów a jest on zbędny.

"Oświetlenie oraz monitoring pętli na Przeróbce": Wykonanie oświetlenia wraz z monitoringiem terenów przyległych do pętli na Przeróbce. Celem realizacji projektu jest bezpieczeństwo mieszkańców zamieszkujących ten obszar, ponieważ po zmroku w tym obszarze zbierają się amatorzy trunków wyskokowych, co wiąże się z bezpieczeństwem, hałasem oraz zanieczyszczaniem okolicznych zaułków.
Przed laty w tych miejscach były ustawione lampy, które oświetlały ulice wewnątrz dzielnicy.

"Rodzinna Gra Terenowa": Ideą projektu jest integracja społeczna i pokoleniowe oraz aktywizacja mieszkańców w zakresie niedzielnego wypoczynku na terenach zielonych wokół dzielnicy poprzez organizację imprezy na orientację o charakterze rekreacyjno-sportowym. Celem projektu jest przekonanie mieszkańców do spędzania wolnego czasu z dala od telewizora czy komputera oraz promowanie postaw pro-ekologicznych i pro-rodzinnych - spędzania czasu ze swoimi bliskimi. Uczestnicy poznają też zasady posługiwania się mapą, czytania znaków topograficznych i orientacji w terenie, co przyda się w życiu codziennym. Elementami zachęcającymi do aktywnego spędzenia wolnego czasu będą: rodzinna formuła imprezy; charakter spaceru z dodatkową atrakcją w postaci szukania umieszczonych w terenie punktów kontrolnych oraz drobny element rywalizacji pomiędzy uczestnikami. Przewidujemy, że w wydarzeniu udział weźmie co najmniej 250 osób. Projekt jest kontynuacją Gdańskich Gier Parkowych na Orientację www.parkowe.almanak.pl. Lokalizacja: Westerplatte.

"Skwer Bajki - strefa chodnik cz. I": Skwer Bajki miejscem spotkań mieszkańców. W roku 2016 Rada Dzielnicy Przeróbka zleciła wykonanie koncepcji zagospodarowania Skweru Bajki. Na terenie znajdują się ścieżki piesze o różnych nawierzchniach - żwirowe oraz z bruku betonowego. Teren jest zazieleniony, urządzony, pokryty krzakami i trawą. Dostrzega się potrzebę realizacji wykonania ścieżek z kostki brukowej w kolorze czerwono-szarej ( zęść sportowa i rekreacyjna) łącznie 900m2 i utworzenie 2 klombów i oddzielenie terenu od ciągów jezdnych żywopłotem z ligustru pospolitego.
Ten skwer jest centralnym miejscem w dzielnicy, miejscem rekreacyjno-sportowym i wizytówką Przeróbki.
Rewitalizacja tego miejsca jest ważna pod względem: estetycznym i społecznym.
Chcemy, by Skwer Bajki był miejscem spotkań społeczności lokalnej (dzieci, młodzieży i osób dorosłych). Miejscem na odpoczynek czynny i aktywny, dlatego w ramach koncepcji opracowano strefę relaksu i sportu.


Zasady głosowania:

  • każdemu głosującemu przysługuje maksymalnie 5 punktów na projekty dzielnicowe i 1 punkt na projekty ogólnomiejskie

  • można głosować na projekty z dowolnej dzielnicy

  • punktami na projekty dzielnicowe można dysponować w sposób swobodny przyznając np. wszystkie pięć punktów jednemu projektowi, jak i po jednym punkcie na pięć projektów

  • głosowanie na projekty odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną

  • w każdej dzielnicy będzie dostępny punkt stacjonarny do głosowania

  • wyniki głosowania ogłoszone zostaną do 6 października 2017 r.


Więcej o gdańskim Budżecie Obywatelskim przeczytasz tutaj. 

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu