• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2018. Na jakie projekty można głosować w dzielnicy Oliwa?

Budżet Obywatelski 2018. Na jakie projekty można głosować w dzielnicy Oliwa?

Mija pierwszy tydzień głosowania na pomysły zgłoszone do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. O tym, które zostaną zrealizowane, decydują sami gdańszczanie. Głosy można oddawać do 2 października, zarówno na projekty dzielnicowe, jak i ogólnomiejskie. Jakie propozycje do BO złożono w dzielnicy Oliwa? Sprawdźcie!
24.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jednym z pomysłów na Budżet Obywatelski jest zagospodarowanie tzw. hopków w Oliwie na potrzeby wybiegu dla psów

"Zieleń i ławka zamiast klepiska i nielegalnego parkingu": W związku z nawałnicą aut z pobliskich biurowców zieleń zamieniła się w ubite klepiska. Dawny trawnik na ul. Kaszubskiej chcemy przekształcić w zieleń urządzoną – w formie nasadzeń kwiatów i krzewów. Proponujemy róże okrywowe, które są estetyczne
i mało wymagające. Mają wysokość do 50 cm, dzięki czemu kierowcy aut w końcu zauważą, że to nie dziki, nielegalny parking, lecz zieleń miejska. Do tego w pobliżu ogrodzonego placu zabaw chcemy postawienia ławki. W przyszłości w okolicy ławki będzie również możliwość nasadzeń drzew. Zło dobrem zwyciężaj. Zamiast słupków parkingowych i szarych klepisk i niszczących zieleń aut - zieleń i kwiaty.

"Dwa wybiegi dla psów w Oliwie!": Od wielu lat w Oliwie dużym problemem jest brak wybiegów dla psów! Zgodnie z konsultacjami społecznymi oraz możliwościami wybudowania takiego wybiegu udało się znaleźć dwa miejsca. Pierwsze z nich znajduje się przy zagospodarowanym terenie Stawu Młyńskiego przy ul. Spacerowej, gdzie zaniedbane chaszcze i trawnik rozkopywany przez dziki możemy zamienić na wielofunkcyjny wybieg dla psów. Kolejnym miejscem jest zaniedbany fragment działki przy wejściu do lasu na wysokości ul Polanki 33 (tzw.Hopki).

"Zwiedzamy Oliwę": Oliwska tablica informacyjna i drogowskazy. Wielu turystów dociera do Oliwy przyjeżdżając pociągiem. Po wyjściu z terenu dworca, turysta o ile nie posiłkuje się nawigacją, nie wie w którą stronę ma pójść, aby zobaczyć np. Katedrę Oliwską. Często są to turyści zagraniczni, którzy nie zawsze potrafią uzyskać odpowiedź w swoim języku. Większość osób nawet nie wie, jak wiele jest ładnych miejsc w Oliwie, które warto zobaczyć (np. wieża widokowa na Pachołku, Kuźnia Oliwska, Dolina Radości, czy urokliwe uliczki). Mając na uwadze charakter dzielnicy proponujemy umieszczenie przy wyjściu z dworca PKP tablicy informacyjnej (w stylu retro), na której będą zdjęcia miejsc które warto zobaczyć oraz czas dojścia lub odległość. Do tych miejsc prowadzić będą słupki informacyjne (zawierające zdjęcie miejsca, odległość lub czas dojścia oraz kierunek). Zaś miejsce docelowe zostanie oznakowane docelową tablicą.

"Zajęcia pozalekcyjne, popularyzowanie sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży": Celem projektu jest wzbogacenie zajęć pozalekcyjnych wśród dzieci i młodzieży po przez zorganizowanie bezpłatnej szkółki brazylijskiego tańca Capoeira. Popularyzowanie sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży daje pozytywny efekt a Capoeira to ciekawa propozycja. Budżet Obywatelski to wspaniała możliwość utworzenia stabilnej, trwałej szkoły Capoeira w Gdańsku mogącej kształcić dzieci młodzież a nawet każdego chętnego gdańszczanina. Należy zorganizować dostęp do sali gimnastycznej lub innego dużego pomieszczenia godzinach pozalekcyjnych oraz przeprowadzić akcje informacyjną o istnieniu szkółki wśród dzieci i młodzieży. Lokalizacja: Przedszkole nr 39 ul. Opacka 12, Zespół Szkół Specjalnych nr 2 ul. Wita Stwosza 23, Ogólnokształcące Liceum Programów Indywidualnych OLPI ul. Polanki 124 oraz Szkoła Podstawowa nr 35 ul. Wąsowicza 30.

"Rewitalizacja ciągu pieszego Grunwaldzka -Czyżewskiego": Ciąg pieszy od ul. Grunwaldzkiej, zaczynający się na wysokości skrzyżowania ul. Bitwy Oliwskiej z ul. Grunwaldzką a kończący się na ul. Czyżewskiego na wysokości Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu, jest częstym szlakiem komunikacyjnym dla mieszkańców Oliwy podążających na spacer do pięknego Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Obecnie ciąg ten jest pokryty nawierzchnią asfaltową, która uległa znacznej degradacji i jest nierówna - stwarza zagrożenie dla osób poruszających się po niej. Ponadto w skrajni ciągu znajdują się słabo zabezpieczone studzienki. Zakres prac: remont istniejącego chodnika z płyt 50/50 ( od strony ul. Grunwaldzkiej ), remont nawierzchni bitumicznej ciągu pieszo jezdnego na odcinku od budynku AWFiS do ul. Czyżewskiego, regulacja wysokościowa włazu rewizyjnego studni kanalizacyjnej, likwidacja poboczy trawiastych poprzez np. zabruk (na odcinku remontowanej nawierzchni bitumicznej ) i ustawienie 3 koszy na śmieci.

"Oznakowanie drogi do dworca PKP w Oliwie": Od wielu lat istnieje problem braku oznaczenia drogi dojścia do dworca PKP w Oliwie. O ile autochtoni potrafią się poruszać na swoim terenie, tak turyści i zagubieni w przestrzeni mają trudności ze znalezieniem dworca PKP.Zauważalna jest potrzeba oznakowania drogi do dworca, którego z pętli tramwajowej najzwyczajniej nie widać. Przeznaczenie niewielkiej kwoty z Budżetu Obywatelskiego na oznakowanie dojścia pozwoli szybko rozwiązać ten drobny, acz dokuczliwy problem.

"Oświetlenie terenu wokół Stawu Młyńskiego": Teren wokół Stawu Młyńskiego jest pozbawiony oświetlenia, co negatywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa osób tam spacerujących po zmroku. Występujące na tym terenie gatunki dzikich zwierząt (jak ryjące dziki poszukujące larw czy też wieczna młodzież spożywająca alkohol) zwiększają swoją aktywność w warunkach zaciemnienia. Oddziałuje to niekorzystnie na środowisko naturalne i zamieszkujące te tereny gatunki (homo dzieciakus, rodzicus, seniores i senioritas)

"Równe chodniki w Oliwie": Oliwskie chodniki i ulice cały czas czekają na remont. W większości należą one do miasta i w przeciwieństwie do prywatnych wyglądają jakby w ogóle nie miały gospodarza. Nasze wspólnoty mieszkaniowe rok w rok inwestują w podwórka, zieleń, tworzą miejsca parkingowe. Czas na ruch ze strony miasta! Dlatego prosimy o głosy na „Równe chodniki w Oliwie”. Na początek prosimy o remont chodnika na odcinku od ul. Derdowskiego (okolice sklepu Tośka i dalej koło wieżowców) do ul. Wąsowicza ( po stronie budynków nr 2,4,6,8,10) aż do budynku szkoły. Na części ulicy w ogóle nie ma chodnika, reszta jest w złym stanie. Czekamy ciągle na odważne decyzje o remoncie całej ulicy z kanalizacją deszczową, ale na to potrzebne są dużo większe środki z budżetu miasta. Niech ten projekt będzie początkiem większych zmian na oliwskich ulicach.

"Wybiegaj się piesku! Budowa pierwszego w Oliwie wybiegu dla psów oraz miejsca rekreacji mieszkańców": Czas na prawdziwe miejsce aktywnego wypoczynku dla czworonogów i ich właścicieli. W Oliwie brakuje ogólnodostępnego miejsca gdzie psy mogą hasać bez smyczy i kagańca korzystając w pełni ze swojej swobody. Projekt zakłada również pełną rewitalizację zdegradowanego terenu u zbiegu ul. Polanki i Tetmajera – tzw. „hopki”. Idealnym miejscem na powstanie wybiegu dla czworonogów jest wyniesiony teren przy ogrodzeniu z zakładem poprawczym. Wybieg dla psów to ogrodzony teren o nawierzchni pokrytej darnią. Wyposażony w tor agility i urządzenia do psich sportów, ławki dla opiekunów psów, samo zamykająca się bramka przy wejściu oraz tablica z regulaminem. Przy wybiegu zainstalowane będą dystrybutory z woreczkami i kosze na psie odchody. Budowa wybiegu dla psów to element całego zagospodarowania terenu „hopków” na cele rekreacji mieszkańców oraz ocalenia zabytkowej muszli widokowej Dworu III. Poniżej terenu z wybiegiem dla psów proponujemy ustawienie urządzeń parkour oraz elementów siłowni zewnętrznej.

"Park linowy pod Pachołkiem": tereny wokół Wzgórza Pachołek wypiękniały dzięki mieszkańcom, którzy w kolejnych edycjach Budżetu Obywatelskiego wybudowali nowe schody a także ścieżki rekreacyjne przy Stawie Młyńskim. Zapomniana niegdyś część Oliwy stała się nową atrakcją dla mieszkańców dzielnicy i Gdańska. Do zagospodarowania pozostało wejście od ulicy Tatrzańskiej, gdzie dotychczas wykonano bezpieczne miasteczko rowerowe. Na terenie przy placu zabaw przy Stawie Młyńskim są idealne warunki dla Parku Linowego wraz z tyrolką. Projekt zakłada budowę zjazdu tyrolką na placu zabaw oraz dokończenie modernizacji schodów od ul. Tatrzańskiej, a także uporządkowanie terenu, odnowienie małej architektury (fragment ulicy i schodów tuż przy wejściu do lasu). Pachołek to idealne miejsce na aktywny wypoczynek dla młodszych i starszych oraz możliwość zakończenia kompleksowej rewitalizacji terenów wokół słynnego wzgórza.


Zasady głosowania:

  • każdemu głosującemu przysługuje maksymalnie 5 punktów na projekty dzielnicowe i 1 punkt na projekty ogólnomiejskie

  • można głosować na projekty z dowolnej dzielnicy

  • punktami na projekty dzielnicowe można dysponować w sposób swobodny przyznając np. wszystkie pięć punktów jednemu projektowi, jak i po jednym punkcie na pięć projektów

  • głosowanie na projekty odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną

  • w każdej dzielnicy będzie dostępny punkt stacjonarny do głosowania

  • wyniki głosowania ogłoszone zostaną do 6 października 2017 r.


Więcej o gdańskim Budżecie Obywatelskim przeczytasz tutaj.  

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic