• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2018. Na jakie projekty można głosować w dzielnicy Matarnia?

Budżet Obywatelski 2018. Na jakie projekty można głosować w dzielnicy Matarnia?

18 września rozpoczęło się głosowanie na pomysły zgłoszone do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. O tym, które zostaną zrealizowane, decydują sami gdańszczanie. Głosy można oddawać do 2 października, zarówno na projekty dzielnicowe, jak i ogólnomiejskie. Jakie propozycje do BO złożono na Matarni? Sprawdźcie!
19.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jednym z pomysłów w Budżecie Obywatelskim jest utworzenie Zielonej Klasy przy SP nr 82 na Matarni

„Leśny Zakątek - mały plac zabaw dla dzieci, siłownia na świeżym powietrzu z miejscem wypoczynku dla osób starszych": Osiedle w Złotej Karczmie (pomiędzy ulicami Słowackiego, Cytrową i Harfową) liczące około 200 domów w większości szeregowych, od początku nie posiada żadnej infrastruktury przyjaznej mieszkańcom, a w szczególności dzieciom i ludziom starszym. Ciasna zabudowa, wąskie ulice i chodniki i brak oświetlenia powodują, że dzieci nie mają gdzie się bawić. Z kolei ludzie starsi, których na osiedlu przybywa, często nie chodzą na spacery do lasu, gdyż brak tam miejsc do odpoczynku, czy miejsca do rekreacji. Celem realizacji projektu jest: stworzenie miejsca zabaw dla dzieci na świeżym powietrzu (odciągnięcie ich od komputerów i zabawy na ulicach), stworzenie miejsca wypoczynku dla ludzi starszych, udostępnienia sprzętu do ćwiczeń na świeżym powietrzu oraz zintegrowanie mieszkańców osiedla, które nie ma żadnego zarządu i gospodarza.

 „Aktywna Matarnia - rozbudowa istniejącej infrastruktury sportowej przy ul. Podchorążych i ul. Elewów": Od czasu, kiedy przy ul. Podchorążych odnowiono boisko, pojawiła się siłownia, zieleniec oraz plac zabaw całe osiedle ożyło. Dzieci bawią się na huśtawkach i zjeżdżalniach, nastolatki grają w piłkę nożną, a starsi ćwiczą na siłowni i odpoczywają wśród zieleni. Zachęceni wspaniałymi efektami i wzrostem aktywności mieszkańców chcemy pójść dalej i wzbogacić istniejącą infrastrukturę, poprawić bezpieczeństwo i funkcjonalność. W związku z tym proponujemy zaistalowanie kosza do gry w koszykówkę z ogrodzeniem, piłkochwytu za bramką, założenie nowych siatek do bramek, ustawienie stołu do gry w piłkarzyki, stojaka na rowery, słupków blokujące wjazd oraz rewitalizację osiedlowej górki.

"Zielona Klasa – nowa era edukacji i integracji": Czy istnieje wspaniałe miejsce na: zajęcia edukacyjne dla dzieci i seniorów, spotkania integrujące społeczność lokalną, wypoczynek i relaks dla dużych i małych, spotkania z przyjaciółmi? Tak. Nadchodzi nowa era edukacji i integracji!
Proponuję wsparcie budowy pomieszczenia na świeżym powietrzu - prostokątnej, wygodnej, drewnianej, zadaszonej wiaty z częściowo zabudowanymi ścianami bocznymi, chroniącymi przed wiatrem, wyposażonej w krzesła, ławy i ławki, na ogrodzonym, strzeżonym w porze nocnej, terenie Szkoły Podstawowej nr 82 w Gdańsku.

"Miejsca spotkań i odpoczynku - ławki na Matarni (osiedle Złota Karczma)": W kilku wybranych lokalizacjach zaplanowano stalowo-drewniane ławki. Konieczny będzie montaż 7 ławek na fundamencie betonowym zagłębionym w ziemi. Aktualnie na terenie wskazanego osiedla Złota Karczma brakuje miejsc do odpoczynku. Planowane obiekty i ich oddziaływanie na otaczającą przestrzeń nie tylko dadzą możliwość odpoczynku podczas spaceru wzdłuż lasu, ale również staną się impulsem do sąsiedzkiej integracji. Na terenie osiedla funkcjonują budynki mieszkalne z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych oraz nowe inwestycje mieszkaniowe, przez co struktura mieszkańców składa się z "rdzennych" i nowych użytkowników przestrzeni. Przyrost populacji dzielnicy wymaga nowych inwestycji w sferze przestrzeni publicznych. Stosunkowo niedrogie i proste w realizacji ławki w odpowiednim układzie staną się zalążkiem nowych przestrzeni i miejscem integracji sąsiedzkiej mieszkańców w różnym wieku. Podwyższą również walory estetyczne zaniedbanej części dzielnicy.

Zasady głosowania:

  • każdemu głosującemu przysługuje maksymalnie 5 punktów na projekty dzielnicowe i 1 punkt na projekty ogólnomiejskie

  • można głosować na projekty z dowolnej dzielnicy

  • punktami na projekty dzielnicowe można dysponować w sposób swobodny przyznając np. wszystkie pięć punktów jednemu projektowi, jak i po jednym punkcie na pięć projektów

  • głosowanie na projekty odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną

  • w każdej dzielnicy będzie dostępny punkt stacjonarny do głosowania

  • wyniki głosowania ogłoszone zostaną do 6 października 2017 r.

Więcej informacji o Budżecie Obywatelskim można znaleźć tutaj.

Przeczytaj także:

Budżet Obywatelski 2018. W poniedziałek rozpoczęło się głosowanie na projekty

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki