• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2018. Na co głosować w Brzeźnie, na Chełmie i Jasieniu?

Budżet Obywatelski 2018. Na co głosować w Brzeźnie, na Chełmie i Jasieniu?

Czy sprawdziliście już, jakie pomysły zgłoszono w Waszych dzielnicach w ramach Budżetu Obywatelskiego? Jeśli nie, zróbcie to jak najszybciej i oddajcie głos na te, które wydają się najlepsze i najbardziej potrzebne. W poniedziałek, 18 września rozpoczęło się głosowanie na projekty do przyszłorocznego BO.
18.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

18 września rozpoczęło się głosowanie na projekty do Budżetu Obywatelskiego 2018. Głosy można oddawać do 2 października

Wybierać jest w czym, ponieważ pod głosowanie poddanych zostało blisko 300 projektów, zarówno dzielnicowych jak i ogólnomiejskich. Tegoroczna edycja gdańskiego Budżetu Obywatelskiego jest już piątą. Na projekty mieszkańców przeznaczonych zostało 14 milionów złotych, w tym 2,8 miliona na projekty ogólnomiejskie i 11,2 miliona na projekty w dzielnicach.


SPRAWDŹ PROJEKTY DO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2018 

Na co można zagłosować? Przykładowo:

Na Chełmie, a dokładnie w tzw. Oruni Górnej, nie ma gdzie haratać w gałę. Głosy mieszkańców mogą to jednak zmienić

Mieszkańcy największej gdańskiej dzielnicy, Chełm, mogą wybierać w aż 19 lokalnych projektach. W poniedziałek, na jednym z portali społecznościowych, mocno promowany był projekt dotyczący budowy "boiska wielofunkcyjnego między pętlą tramwajową Łostowice – Świętokrzyska a zbiornikiem retencyjnym "Augustowska". Zakłada on wybudowanie boiska o nawierzchni poliuretanowej o wymiarach 25m x 45m, z wyrysowanymi liniami do gry w piłkę nożną, piłkę ręczną i koszykówkę. Boisko wyposażone byłoby w dwie bramki i cztery kosze. Obiekt będzie ogrodzony, a przy nim zamontowanych zostałoby także osiem ławek, jeden kosz na śmieci, a także stojak rowerowy (przy wystarczającej ilości środków).

- W części Chełma, nazywanego zwyczajowo Orunią Górną, nie ma obecnie żadnego boiska wielofunkcyjnego, ogólnodostępnego, które byłoby czynne przez cały rok. Dzieci i dorośli nie mają gdzie brać w piłkę. Nasze pociechy bawią się obecnie... przy garażach. Jedyny teren miejski, jaki znalazłam, i który nadawałby się na budowę boiska, to właśnie ten za pętlą tramwajową – przyznaje Anna Dambek, autorka projektu. - Łatwo tu dotrzeć. Znajdują się tu ścieżki pieszo-rowerowe, place zabaw, sporo osób chodzi tutaj na spacery. Wiem, że wielu mieszkańcom brakuje właśnie takiego miejsca, gdzie mogliby pograć w piłkę.

Pozostałe projekty dotyczące Chełmu to:

"Dojazd do Worcella 25, 23, 21, oraz Bitwy pod Lenino 1 i chodnik do bloku wzdłuż Worcella 25": Zakres prac ul. Worcella / Bitwy pod Lenino: utwardzenie kostką betonową placu na wjeździe od strony ul. Bitwy pod Lenino, zastąpienie istniejącej nawierzchni drogi serwisowej z "trylinki" wzdłuż budynku nr 25-23-21 kostką betonową wraz z wykonaniem ścieku betonowego, wykonanie chodnika z płyt betonowych na dojściu od drogi serwisowej (wzdłuż ściany szczytowej bud. nr 25 ) do ul. Worcella. Realizacja projektu jest priorytetem. Dojście do głównej ulicy obecnie możliwe tylko po błocie i gęstej trawie. Problemy z dojazdem do posesji m.in. pojazdów uprzywilejowanych (karetki). W okolicy mieszkają seniorzy.

"Warsztaty z podstaw obsługi komputera i internetu dla osób 60+": W dzisiejszych czasach obsługa smartfona czy komputera jest podstawową potrzebą w życiu codziennym każdego człowieka. W świecie wirtualnym mamy informacje, sklepy, banki czy komunikatory. Wiele osób starszych ma jednak problem z samodzielnym opanowaniem świata zarówno cyfrowego jak i wirtualnego. Warsztaty miałyby w sposób dostosowany do potrzeb uczestników wprowadzić ich w tajniki pracy z komputerem czy smartfonem. Zakres warsztatów byłby na wstępie omówiony z uczestnikami, jednak zawierałby podstawy obsługi komputera i środowiska systemu operacyjnego, internetu, poczty elektronicznej, pakietów biurowych, itp. Zajęcia mogłyby się odbyć w dwóch grupach w wymiarze 10 godzin zegarowych każda lub jednej grupie 20-godzinnej - w zależności od zapotrzebowania. Warsztaty opierałyby się na krótkim wprowadzeniu, a następnie na samodzielnej pracy z komputerem - pod okiem prowadzących.

"Aktywne spacery z wózkami przy zbiorniku retencyjnym- Madalińskiego": Organizacja aktywnych spacerów na terenie dzielnicyChełm - jednorazowo dla 10-15 rodziców i dzieci do 3 roku życia. Zajęcia mają na celu budowanie pozytywnych wzorców zdrowego i aktywnego stylu życia, ponad to wspierają aktywizację i integrację rodziców we wczesnym okresie rodzicielstwa. Zajęcia te polegają na ćwiczeniach fizycznych, które rodzic pod okiem instruktora wykonuje podczas spaceru, wykorzystując wózek, a także inne dostępne podczas spaceru przyrządy. Takie zajęcia ruchowe dają możliwość (przede wszystkim matce) wyjścia z domu i zaburzenia rutyny, w której nie zawsze czuje się ona komfortowo. Możliwość regularnego uczestniczenia w zajęciach oraz znalezienie się w gronie o podobnych problemach, pozwala na niwelację stresu towarzyszącemu opiece i wychowaniu małego dziecka. Ponad to zajęcia ruchowe przyczyniają się do poprawy formy oraz sylwetki, a tym samym do wzrostu pewności siebie oraz samozadowolenia. Taki stan ma pozytywny wpływ na dziecko oraz całą rodzinę.

"Rodzinna Gra Terenowa Chełm": Ideą projektu jest integracja społeczna i pokoleniowa oraz aktywizacja mieszkańców w zakresie niedzielnego wypoczynku na terenach zielonych wokół dzielnicy poprzez organizację imprezy na orientację o charakterze rekreacyjno-sportowym. Celem projektu jest przekonanie mieszkańców do spędzania wolnego czasu z dala od telewizora czy komputera oraz promowanie postaw pro-ekologicznych i pro-rodzinnych - spędzania czasu ze swoimi bliskimi. Uczestnicy poznają też zasady posługiwania się mapą, czytania znaków topograficznych i orientacji w terenie, co przyda się w życiu codziennym. Elementami zachęcającymi do aktywnego spędzenia wolnego czasu będą: rodzinna formuła imprezy; charakter spaceru z dodatkową atrakcją w postaci szukania umieszczonych w terenie punktów kontrolnych oraz drobny element rywalizacji pomiędzy uczestnikami. Przewidujemy, że w wydarzeniu udział weźmie co najmniej 250 osób. Projekt jest kontynuacją Gdańskich Gier Parkowych na Orientację www.parkowe.almanak.pl

"Modernizacja schodów terenowych pomiędzy ulicami: Emilii Hoene i Granitową": Obłożenie schodów płytkami betonowymi z warstwą antypoślizgową (grys kamienny) wraz z odnowieniem balustrad pomiędzy ulicami: Emilii Hoene i Granitową. Obecnie wykonana przed wieloma laty nawierzchnia betonowa ulega znacznej degradacji po każdym okresie zimowym. Wykonanie wyżej wymienionych prac poprawi trwałość, bezpieczeństwo i estetykę budowli. Schody wykorzystywane są przede wszystkim przez młodzież i dzieci uczęszczające do szkoły ZKPiG nr 6 przy ul. E.Hoene oraz rodziców odprowadzających dzieci do przedszkoli. Schody są intensywnie wykorzystywane przez mieszkańców sąsiadujących osiedli.

 "Warsztaty z podstaw programowania i robotyki dla dzieci": Dzisiejsze pokolenie naszych dzieci nie wyobraża sobie życia bez internetu, komputerów i smartfonów. Wszyscy jednak wiemy, jakie niebezpieczeństwa kryją się w niekontrolowanym oddaniu się dziecka wirtualnemu światu. Możemy jednak ukierunkować wirtualne zainteresowania naszych dzieci i pokazać im ciekawe, a jednocześnie praktyczne i bezpieczne wykorzystanie dostępnych technologii. Konstruowanie robotów i ożywianie ich, daje dziecku ogromną radość - a jednocześnie, niepostrzeżenie, uczy go podstaw elektroniki, programowania czy mechaniki. Zajęcia z podstaw robotyki są idealne do nauki myślenia projektowego - są doskonałym impulsem do rozwijania pasji przyszłych inżynierów. Zajęcia, prowadzone przez 2 doświadczonych opiekunów, odbywałyby się w grupach trzyosobowych, co jednocześnie uczyłoby dzieci zgodnej pracy w zespole oraz efektywnego zarządzania powierzonym im zestawem (mikrokontroler, silniki, czujniki, elementy obudowy robotów - wszystko bezpieczne i niskonapięciowe).

"Ustawienie ławek i koszy na śmieci wzdłuż ul. Augustowskiej między pętlą tramwajową Łostowice - Świętokrzyska a zb. retencyjnym "Augustowska": Projekt dotyczy ustawienia 8 ławek i 4 koszy na śmieci wzdłuż ul. Augustowskiej od pętli tramwajowej Łostowice - Świętokrzyska do zbiornika retencyjnego Augustowska i wzdłuż drogi asfaltowej od zbiornika retencyjnego w kierunku Oruni Górnej. Ten teren zielony na Chełmie jest często odwiedzany przez mieszkańców w różnym wieku. Korzystają tu z siłowni i placu zabaw, spacerują, biegają, uprawiają nordic walking, jeżdżą na rowerach. Na całej długości ulicy Augustowskiej i jej odnodze w kierunku Oruni Górnej, nie ma jednak ani jednej ławki, która zachęciłaby do częstszego odwiedzania tego rejonu. Mniej sprawne lub starsze osoby omijają to piękne miejsce, bo nie mają gdzie odpocząć. Dzięki tej inwestycji wzrośnie liczba osób odwiedzających to miejsce. Mieszkańcy będą spędzać tu więcej czasu, pozytywnie wpływając na swoje zdrowie

"Boisko wielofunkcyjne o nawierzchni poliuretanowej w Jarze Wilanowskim": Jar Wilanowski jest miejscem, w którym czas wolny w sposób aktywny spędza wielu okolicznych mieszkańców, zarówno dzieci jak też dorosłych. W pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy opowiedzieli się za wykonaniem boiska wielofunkcyjnego o nawierzchni poliuretanowej. Dwa lata funkcjonowania tego miejsca pokazało, że jedno boisko to zbyt mało. Przedmiotem niniejszego wniosku jest wykonanie jeszcze jednego takiego boiska w miejscu bezpośrednio przylegającym do obecnie istniejącego. W pierwotnym planie zabudowy Jaru w miejscu tym przewidziane są korty tenisowe. Niniejsza propozycja zakłada, by pozostawić miejsce na jeden kort, a pozostałą część nawierzchni poliuretanowej przeznaczyć na boisko.

"Treningi Aktywizujące OPEN pod chmurką": Zajęcia na świeżym powietrzu, z wykorzystaniem infrastruktury zewnętrznej w dzielnicy Chełm, skierowane przede wszystkim do osób, które na co dzień nie mają możliwości ćwiczyć pod okiem trenera. Trening Aktywizujący OPEN jest unikalną kombinacją slow joggingu, treningu stabilizacyjnego i stretchingu. Każdy uczestnik poddany zostanie dwukrotnej analizie składu ciała analizatorem medycznym z interpretacją wyników. Celem projektu jest aktywizacja, poprawa stanu zdrowia, samopoczucia i kondycji fizycznej mieszkańców. Uczestnicy treningów nauczą się jak korzystać z dostępnej im infrastruktury zewnętrznej, biegać bez urazowo i czerpać radość z aktywności. Ponadto treningi są okazją do spotkań z innymi ludźmi i budowania relacji w sprzyjającej integracji atmosferze. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu (w dwóch grupach) na wiosnę (od marca do czerwca) i na jesieni (od września do listopada). Projekt przewiduje łącznie 60 spotkań (po 30 spotkań dla każdej z grup).

"Skatepark jar Wilanowska": Coraz więcej młodzieży zaczyna jeździć na deskorolce, rolkach czy na BMXie. Nie potrzebna jest do tego ani drużyna ani trener, ale z pewnością przydałoby się miejsce do rozwijania swoich umiejętności. W dobie internetu, play station, smartphonów osoby młode potrzebują więcej pasji, wysiłku fizycznego i spotykania twarzą w twarz z innymi. Deskorolka również zagości na najbliższej Olimpiadzie w Tokio, a miejsc do trenowania jest wciąż zbyt mało.
Deskorolką zajmujemy się już od ponad 10 lat i ciągle aktywnie w niej uczestniczymy. Chcielibyśmy mieć porządny skatepark w Gdańsku, zamiast korzystać z tych w Gdyni i Osowie. Gdańsk zdecydowanie potrzebuje takiego miejsca a lokalizacja przy ul. Wilanowskiej jest do tego idealna. Wygodna dla każdego - z dala od budynków (hałas nie będzie przeszkadzał mieszkańcom pobliskich bloków) oraz dobrze skomunikowana. Chcielibyśmy zaprojektować skatepark przyjazny dla wszystkich, dla tych mniej i dla tych bardziej zaawansowanych.

"Ścieżka edukacyjna Chełm - Biskupia Góra": Projekt zakłada utworzenie ścieżki edukacyjnej: historyczno-przyrodniczej na terenie dzielnicy Chełm, po obrysie dawnych fortyfikacji nowożytnych Biskupiej Góry. Ustawienie pięciu tablic zawierających informacje o działaniach wojennych, dawnych koloniach mieszkaniowych, sporcie, otaczającej przyrodzie, pozwoli na przybliżenie historii miejsca i miasta. Wykonanie przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności terenu i ożywienia społecznego.

"Mały Street Workout Park": Park do ćwiczeń street workout bardzo korzystnie wpłynie na rozwój kultury sportowej mieszkańców dzielnicy Chełmu. Przyciągnie uwagę amatorów sportu w różnym wieku, a także zachęci do aktywności fizycznej spacerujących po zielonych terenach MOSIRu. Uprawianie kalisteniki na świeżym powietrzu na pewno będzię też sprzyjać integracji społecznej.

"Sportowa ścieżka zdrowia":Sportowa ścieżka zdrowia to zestaw prostych urządzeń do ćwiczeń: drążki do podciągania, drabinka do ćwiczeń, drabinka pozioma (przemieszczanie się poziome wisząc), równoważnia, belki ruchome do przejścia, belki mocowane pod kątem do przeskoku obunóż, itp. Urządzenia te byłyby uzupełnieniem obiektów sportowych i placu zabaw, z których licznie korzystają mieszkańcy dzielnicy, a znajdują się na terenie szkolnym.

"Boisko rekreacyjno- sportowe i sprawnościowy plac zabaw przy ul. Łuczniczej": W otoczeniu tak wielu osiedli w Gdańsk- Południe wciąż brakuje miejsc dla dzieci, gdzie bezpiecznie i bezpłatnie można pograć w piłkę nożną i koszykówkę. Osiedlowe uliczki są coraz bardziej ruchliwe i zatłoczone przez samochody a na trawnikach przed budynkami mieszkalnymi widnieją tabliczki zakazujące gry w piłkę. Celem realizacji projektu jest stworzenie boiska wielofunkcyjnego wyposażonego w 2 kosze do gry w koszykówkę oraz bramki do piłki nożnej ze sztywną siatką. Rozmiar boiska 25m x 40 m o nawierzchni poliuretanowej z namalowanymi liniami, otoczone 4 m ogrodzeniem, wyposażonym w tablice informacyjne, ławki (wzdłuż ogrodzenia), stojaki na rowery. Dojście do boiska wykonane z betonu luk kostki brukowej.W bliskim otoczeniu boiska powstałby betonowy stół do gry w ping- ponga oraz sprawnościowy plac zabaw z elementami linowymi.
Realizacja projektu pozytywnie wpłynie na popularyzowanie zdrowego i aktywnego spędzania czasu wolego oraz poprawi sprawność ruchową wśród dzieci i rodziców.

 "Ogólnodostępna przestrzeń sportowa przy ul. Kampinoskiej": Celem wniosku jest stworzenie ogólnodostępnej przestrzeni sportowej wyposażonej w boisko wielofunkcyjne (piłka nożna, siatkówka, tenis, piłka ręczna, itd.) o wymiarach 40x20 m. Murawą byłaby sztuczna trawa (bezzasypowa IV generacji), dzięki czemu zmniejszyłoby to Lokalizacjay eksploatacji boiska a jednocześnie zwiększyłoby się bezpieczeństwo użytkowania. Do zbudowania obiektu potrzebne byłyby: usługi geodety, wyrównanie terenu, wykonanie instalacji pod przyszłe inwestycje (oświetlenie boiska, kanalizacja, woda użytkowa), przygotowanie podłoża pod inwestycję, położenie trawy, zbudowanie piłko chwytów i ogrodzenia. Obiekt poprawiłby bezpieczeństwo dzieci, które spędzałyby czas na terenie do tego przeznaczonym. Wniosek obejmuje tylko boisko a inne potrzebne elementy infrastruktury budowane będą w następnych latach w zależności od potrzeb.

"II etap ścieżki pieszo-rowerowej Łostowice Świętokrzyska do Parku Oruńskiego": Wykonanie drugiego etapu ścieżki pieszo-rowerowej o długości ok 1000m na odcinku od zatwierdzonej rok temu budowy w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017 z pętli tramwajowej do Parku Oruńskiego. Dalsze wykonanie utwardzenia i dostosowanie ścieżki dla pieszych i rowerzystów, a także ustawienie ławek i koszy na śmieci, zapewni mieszkańcom bezpieczeństwo i prawdziwą przyjemność dla poruszających się tam osób. Osoby starsze, rodziny z dziećmi, młodzież, właściciele psów oraz wszyscy poruszają od zbiornika Augustowskiego do pięknego Parku Oruńskiego, który jest rewitalizowany, będą zadowolone z przeprowadzenia takiej budowy. Ścieżka wydłuży rodzinne spacery i pozwoli bardziej cieszyć się danym terenem. Dzięki tej inwestycji nasza dzielnica będzie atrakcyjniejsza i przyjemniejsza dla swoich mieszkańców i osób przyjezdnych.

"Wybieg dla psów w dzielnicy Chełm": Wyznaczenie miejskiego wybiegu dla psów w rejonie ulic: Kampinoska, ul. Srebrna, ul. Kolorowa lub w okolicy zbiornika retencyjnego "Augustowska". Miasto narzuca obowiązek wychowania psa i opieki nad nim, by nie stwarzał zagrożenia czy problemu dla mieszkańców. Potrzebne jest miejsce gdzie psy mogą zostać bezpiecznie spuszczone ze smyczy i bawić się z innymi psami pod kontrolą swoich właścicieli. Wpływa to korzystnie na kondycję i samopoczucie psiaków (nadwaga psów), relacje psa z psem stają się pozytywne. Wskazanie i utworzenie takiej przestrzeni będzie niosło za sobą dodatkowe korzyści w postaci: 1. Zmniejszenia agresji wśród psów (rozładowanie energii, zabawa, możliwość wybiegania się na terenie zamkniętym), 2. Zwiększenie bezpieczeństwa poprzez spuszczanie zwierząt na ogrodzony i wyznaczony teren, gdzie np. dzieci bez nadzoru dorosłych nie będą miały wstępu, 3. Utworzenie dogodnych warunków do prawidłowego wychowania psów, zwiększenie adopcji ze schronisk.

"Nie tylko komputer!": Projekt dedykowany jest do 150 dzieci i młodzieży w wieku 7- 19 lat zamieszkujących w dzielnicy. W ramach projektu obywać się będą 4 spotkania w tygodniu po 2 godziny, każde dla min. 15 osób, w okresie styczeń - czerwiec,wrzesień - grudzień 2018 r. Łącznie będzie to cykl 36 spotkań każdej grupy. Dodatkowo zaplanowano jeden wspólny wyjazd dla 100 osób uczestniczących w pracach grup w formie biwaku.
Zajęcia prowadzić będą wolontariusze, którzy działają na terenie dzielnicy od wielu lat
Spotkania otwarte będą dla każdego, a rekrutacja prowadzona w sposób ciągły. Zajęcia poświęcone będą edukacji (np. pierwsza pomoc, ekologia, historia); zajęciom ruchowym i turystycznym (gry, zabawy, rajdy). Wolontariusze to młodzi ludzie mieszkańcy Chełmu w wieku 18- 26 lat, którzy poświęcają swój czas na pracę z dziećmi i młodzieżą również w czasie wakacji. Dotychczas te zajęcia nie były w żaden sposób dofinansowywane ze środków miejskich, a jedynie z tego co pozyskali sami lub z ich prywatnych środków.

Czy na ul. Jasieńskiej potrzebny jest chodnik? Ci, którzy tak uważają, powinni oddać głos na projekt do Budżetu Obywatelskiego

Na Jasieniu do wyboru jest 10 projektów. Wśród nich - dotyczący budowy "Chodnika Jasieńska – bezpieczna droga do szkoły i PKM, z wprowadzeniem ruchu jednokierunkowego na tej ulicy". Chodzi o wybudowanie chodnika przy ul. Jasieńskiej, na odcinku pomiędzy ulicami Łowców i Zwierzyniecką, o długości około 150 metrów. Byłby on przedłużeniem istniejącego chodnika na odcinku pomiędzy ulicami Zwierzyniecką i Rysią. Jego budowa jest możliwa, jednak ze względu na to, że jezdnia liczy w tym miejscu zaledwie sześć metrów szerokości, a chodnik ma mieć dwa metry szerokości, musiałby zostać wprowadzony na tym odcinku ulicy ruch jednokierunkowy.

- Zachęcam do głosowania na ten projekt, po to, by dzieci mogły bezpiecznie dojść do szkoły, bądź w przeciwnym kierunku, do przystanku PKM. Na odcinku drogi, na którym nie ma chodnika, odbywa się ruch samochodowy. Powstają tu kolejne osiedla, przez co zaczyna robić się problem. Wokół tej ulicy znajdują się głównie domki jednorodzinne, ale w kierunku poligonu, powstało kilka nowych osiedli mieszkaniowych. Tu chodzi o bezpieczeństwo naszych dzieci, ale także dorosłych mieszkańców – zachęca Piotr Krajewski, autor projektu.

Pozostałe projekty to:

"Jaśniej w parku im. ks. Bronisława Kabata": Montaż pięciu lamp oświetleniowych (np. LED) w pięciu punktach na terenie parku im. ks. Bronisława Kabata - ul. Zwierzyniecka/Jasieńska. Instalacja lamp zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo po zmroku w tym rejonie Jasienia. Ciemności w parku utrudniają kontrolowanie terenu, pod względem bezpieczeństwa i porządku, patrolom Policji i Straży Miejskiej.

"Kulturalny Jasień": Przygotowanie i realizacja przedsięwzięć przyczyniających się do wzbogacenia oferty kulturalnej dla dorosłych mieszkańców dzielnicy na terenie osiedli Szadółki-Jasień-Kiełpinek. Sypialniany charakter dzielnicy, choć od czasu do czasu, powinien zostać "pobudzony" wydarzeniami o charakterze kultury i sztuki. Zeszłoroczne, nieoczekiwane dla nas, plenerowe przedstawienie Teatru Snów, zostało przez mieszkańców bardzo wysoko ocenione. Oczekujemy na nowe propozycje i działania. W całej dzielnicy Jasień brakuje obiektów typu: dom sąsiedzki, dom kultury.

"Aktywny spacer z wózkami przy zbiorniku retencyjnym Jabłoniowa": Organizacja aktywnych spacerów na terenie dzielnicy Jasień -jednorazowo dla 10-15 rodziców i dzieci do 3 roku życia. Zajęcia mają na celu budowanie pozytywnych wzorców zdrowego i aktywnego stylu życia, ponad to wspierają aktywizację i integrację rodziców we wczesnym okresie rodzicielstwa. Zajęcia te polegają na ćwiczeniach fizycznych, które rodzic pod okiem instruktora wykonuje podczas spaceru, wykorzystując wózek, a także inne dostępne podczas spaceru przyrządy. Takie zajęcia ruchowe dają możliwość (przede wszystkim matce) wyjścia z domu i zaburzenia rutyny, w której nie zawsze czuje się ona komfortowo. Możliwość regularnego uczestniczenia w zajęciach oraz znalezienie się w gronie o podobnych problemach, pozwala na niwelację stresu towarzyszącemu opiece i wychowaniu małego dziecka. Ponad to zajęcia ruchowe przyczyniają się do poprawy formy oraz sylwetki, a tym samym do wzrostu pewności siebie oraz samozadowolenia. Taki stan ma pozytywny wpływ na dziecko oraz całą rodzinę.

"Aktywny spacer z wózkami przy zbiorniku retencyjnym Jasień": Organizacja aktywnych spacerów na terenie dzielnicy Jasień -jednorazowo dla 10-15 rodziców i dzieci do 3 roku życia. Zajęcia mają na celu budowanie pozytywnych wzorców zdrowego i aktywnego stylu życia, ponad to wspierają aktywizację i integrację rodziców we wczesnym okresie rodzicielstwa. Zajęcia te polegają na ćwiczeniach fizycznych, które rodzic pod okiem instruktora wykonuje podczas spaceru, wykorzystując wózek, a także inne dostępne podczas spaceru przyrządy. Takie zajęcia ruchowe dają możliwość (przede wszystkim matce) wyjścia z domu i zaburzenia rutyny, w której nie zawsze czuje się ona komfortowo. Możliwość regularnego uczestniczenia w zajęciach oraz znalezienie się w gronie o podobnych problemach, pozwala na niwelację stresu towarzyszącemu opiece i wychowaniu małego dziecka. Ponad to zajęcia ruchowe przyczyniają się do poprawy formy oraz sylwetki, a tym samym do wzrostu pewności siebie oraz samozadowolenia. Taki stan ma pozytywny wpływ na dziecko oraz całą rodzinę.

"Rodzinna Gra Terenowa Jasień": Ideą projektu jest integracja społeczna i pokoleniowe oraz aktywizacja mieszkańców w zakresie niedzielnego wypoczynku na terenach zielonych wokół dzielnicy poprzez organizację imprezy na orientację o charakterze rekreacyjno-sportowym. Celem projektu jest przekonanie mieszkańców do spędzania wolnego czasu z dala od telewizora czy komputera oraz promowanie postaw pro-ekologicznych i pro-rodzinnych - spędzania czasu ze swoimi bliskimi. Uczestnicy poznają też zasady posługiwania się mapą, czytania znaków topograficznych i orientacji w terenie, co przyda się w życiu codziennym. Elementami zachęcającymi do aktywnego spędzenia wolnego czasu będą: rodzinna formuła imprezy; charakter spaceru z dodatkową atrakcją w postaci szukania umieszczonych w terenie punktów kontrolnych oraz drobny element rywalizacji pomiędzy uczestnikami. Przewidujemy, że w wydarzeniu udział weźmie co najmniej 250 osób. Projekt jest kontynuacją Gdańskich Gier Parkowych na Orientację www.parkowe.almanak.pl


"Poprawa skrzyżowania typu "T" ul. Damroki z ul. Damroki-Goska (wyjazd za kotłownią) na osiedlu Jasień": Usunięcie niebezpiecznych słupków (10 szt.) i przebudowa wyjazdu z Damroki-Goska (w prawo) na Damroki z zachowaniem miejsc max liczby postojowych wzdłuż ul. Damroki przy posesjach 25-31. Ze względu na rozbudowę osiedla Gardenia, to równorzędne skrzyżowanie typu "T" jest coraz bardziej użytkowane. Słupki zamontowane (bez głębszego uzasadnienia) dokładnie na krawędzi pasa postojowego i jezdni, niebezpiecznie "zwężają" kierowcom w tym miejscu pole manewru na ul. Damroki i utrudniają wyjazd z Goska. Ponadto zabierają część pasa postojowego. Propozycja dotyczy przebudowy wyjazdu w prawo z Damroki-Goska na wzór wyjazdu na lewo.

"Modernizacja alejek - około 500 m - w parku im. ks. B. Kabata przy ul. Zwierzynieckiej": Parkowe alejki, z upływem czasu, uległy znacznej degradacji. Obecnie zaistniała konieczność ich modernizacji, polegającej na uregulowaniu ich biegu, wyrównaniu, utwardzeniu i wymianie obecnej nawierzchni na nawierzchnię wodoprzepuszczalną, stosowną dla zabytkowych parków oraz na montażu w wielu miejscach nowych obrzeży trawnikowych. Warunkiem koniecznym przystąpienia do ww. prac było uprzednie wykonanie odwodnienia w części parku - inwestycja ta znalazła się w BO 2017 i jest w trakcie realizacji. Park przy ul. Zwierzynieckiej, po wykonaniu modernizacji alejek, zyska na estetyce. Nastąpi poprawa funkcjonalności ciągów spacerowych.

"Oświetlenie parkowe przy zbiorniku retencyjnym Jsień na odcinku 440 m.": Zbiornik Jasień jest dla nas mieszkańców ulubionym miejscem spacerów, rekreacji. Aby poprawić jego atrakcyjność (nawet po zmroku) i bezpieczeństwo szczególnie w okresie szarówek zimowych, należałoby ustawić kilkanaście lamp parkowych wzdłuż trasy spacerowej, idąc lewą stroną od przystanku PKM Jasień aż do wybudowanego w tym roku placu zabaw dla dzieci i fitnessu dla dorosłych.

"Nordic Walking z bobasem i seniorem w okolicy zbiornika retencyjnego Jasień": Organizacja zajęć Nordic Walking z bobasem i seniorem w dzielnicy Jasień -jednorazowo dla 10-15 osób rodziców dzieci do 3 roku życia oraz osób po 60tym roku życia (seniorów). Zajęcia mają na celu budowanie pozytywnych wzorców zdrowego i aktywnego stylu życia, ponad to wspierają aktywizację i integrację rodziców we wczesnym okresie rodzicielstwa, a także integrację międzypokoleniową. Zajęcia przeprowadzane na świeżym powietrzu z wykorzystaniem nosideł lub chust, w które zamotane jest dziecko. Takie zajęcia ruchowe dają możliwość budowania oraz pogłębiania relacji z jednej strony rodziców z dziećmi, ale także dziadków z dziećmi i wnukami. Możliwość regularnego uczestniczenia w zajęciach oraz znalezienie się w gronie przyjaznych ludzi, dzielących wspólne pasje pozwala na niwelację stresu towarzyszącemu opiece i wychowaniu małego dziecka. Dodatkowo jest to świetny sposób na dzielenie się doświadczeniami z zakresu opieki nad dzieckiem między młodszym i starszym pokoleniem.

Aktywne mamy z wózkami widać w wielu gdańskich dzielnicach. Czy pojawią się także w Brzeźnie?

W Brzeźnie zgłoszono siedem projektów dzielnicowych. Jeden z nich dotyczy "Aktywnych spacerów z wózkami w Parku Brzeźnieńskim im. JJ Haffnera".

Organizacja nietypowych spacerów przewidziana jest dla grupy 10-15 rodziców oraz dzieci do 3. roku życia. W ich trakcie odbywają się ćwiczenia fizyczne, które wykonywane są pod okiem zawodowego instruktora. Są one tak dobrane, by mogły potrenować i kobiety będące dwa, i dziesięć miesięcy po porodzie. Podobne zajęcia organizowane są, także w ramach BO, w innych dzielnicach.

- To aktywizacja młodych rodziców, głównie mam. Z tego, co widzimy w innych dzielnicach, to głównie one korzystają z tego projektu – przyznaje Agata Kozak, autorka zgłoszonego projektu do BO. - "Wyciągamy" mamy z domu, po to, żeby poćwiczyły, pooddychały świeżym powietrzem razem z maluchami. To też aktywizacja psychiczna. Często zdarza się bowiem, że niektóre panie mają dość siedzenia w domu, bądź nie mają do kogo się odezwać, ponieważ przebywają ciągle z maluszkiem, a na naszych zajęciach mogą spotkać się z innymi mamami, porozmawiać i wzajemnie się wesprzeć.

Projekt zakłada organizację 40 spacerów – treningów (jedno spotkanie tygodniowo, przez 10 miesięcy).

Pozostałe projekty to:

"Remont ulicy Mazurskiej etap I - odwodnienie terenu": Wykonanie odwodnienia ulicy Mazurskiej - kanalizacji deszczowej - jako pierwszego etapu kompleksowego remontu ulicy. Brak sieci deszczowej na dużej części obszaru Brzeźna oraz bliskość morza powodują podtopienia piwnic w budynkach, zaleganie wód opadowych na ulicach i chodnikach. Istniejące nawierzchnia i chodniki ul.Mazurskiej są w złym stanie technicznym. Istnieje konieczność wykonania nowej nawierzchni ulicy z odwodnieniem oraz chodnikami zintegrowane z planowanym przez miasto Gdańsk w 2018 r. w ramach programu "Jaśniejszy Gdańsk" oświetleniem wzdłuż linii tramwajowej na ulicy Mazurskiej. Realizacja zadania wpłynie na uporządkowanie terenu i poprawę estetyki oraz bezpieczeństwa okolicy. Jednak remont nie będzie możliwy bez wykonania kanalizacji deszczowej.

"Dworska 30 - bezpieczna droga do szkoły i domu": Rewitalizacja terenu wzdłuż budynku Dworska 30 w Gdańsku ma za zadanie ułatwić codzienne życie mieszkańców budynków Dworska 30 i 32, Chodkiewicza 17, pracowników szkoły oraz rodziców, którzy codziennie odprowadzają lub podwożą swoje dzieci do przedszkola i szkoły Gedanesis. Umieszczenie barierek ochronnych wzdłuż chodnika usunie niedogodności mieszkańców okolicznych bloków związane z wzmożonym ruchem po ulicy w godzinach porannych i popołudniowych. Rodzice posyłający dzieci do szkoły będą mieli pewność, że ich dzieci w sposób bezpieczny przemieszczają się wzdłuż ulicy, a osoby starsze nie będą musiały bać się samochodów wjeżdżających na chodnik. Obecne warunki terenowe doprowadzają do wielu trudności zarówno dla mieszkańców, uczniów i ich rodziców, a także dla służb ratunkowych i wielokrotnie stwarzały zagrożenie dla mieszkańców.

"Treningi Aktywizujące OPEN pod chmurką": Zajęcia na świeżym powietrzu, z wykorzystaniem infrastruktury zewnętrznej w dzielnicy Brzeźno, skierowane przede wszystkim do osób, które na co dzień nie mają możliwości ćwiczyć pod okiem trenera. Trening Aktywizujący OPEN jest unikalną kombinacją slow joggingu, treningu stabilizacyjnego i stretchingu. Celem projektu jest aktywizacja, poprawa stanu zdrowia, samopoczucia i kondycji fizycznej mieszkańców. Uczestnicy treningów nauczą się jak korzystać z dostępnej im infrastruktury zewnętrznej, biegać bez urazowo i czerpać radość z aktywności. Ponadto treningi są okazją do spotkań z innymi ludźmi i budowania relacji w sprzyjającej integracji atmosferze. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu (w dwóch grupach) na wiosnę (od marca do czerwca) i na jesieni (od września do listopada). Projekt przewiduje łącznie 60 spotkań (po 30 spotkań dla każdej z grup).

"Droga dojazdowa - Gedanensis - Chodkiewicza (wzdłuż garaży): Projekt to końcowy etap rewitalizacji otoczenia bloków przy Dworskiej 32 i Chodkiewicza 17. Projekt zakłada wykonanie remontu drogi dojazdowej prostopadłej do budynków Dworska 30 i 32 oraz Chodkiewicza 17. Realizacja projektu wpłynie na bezpieczeństwo dojazdu służb ratunkowych, w końcowej fazie zlikwiduje uciążliwości mieszkańców związane z dojazdem do szkoły Gedanensis, uatrakcyjni wygląd dzielnicy, ułatwi życie mieszkańcom.

"Bezpieczna ścieżka leśna łącząca Brzeźno na wysokości ul. Dworskiej z Parkiem Reagana
i zalesienie dzikich przedeptów": Cele projektu to oczyszczenie i uporządkowanie lasku ze śmieci, szkieł, połamanych konarów i gałęzi, urządzenie alejki spacerowej, aby umożliwić mieszkańcom Brzeźna bezpieczne przejście do przystanku autobusowego, deptaka w stronę Molo i Parku Reagana oraz zalesienie pustych przestrzeni drzewami i roślinnością zimozieloną. Lasek to miejsce libacji alkoholowych, jest bardzo zaśmiecony, jest w nim wiele dzikich przedeptów. Jest miejscem niebezpiecznym - 370 interwencji Straży Miejskiej w 2016 r. Urządzenie jednego, kontrolowanego przedeptu na wys. przejścia dla pieszych na przedłużeniu ul. Dworskiej aż do parkingu przy ul. Jana Pawła II, poprawi komunikację pieszą i rowerową w całym Brzeźnie. Prace nie wymagają wycinki drzew. Wzdłuż alejki będą kosze na śmieci. Zalesienie reszty ścieżek obniży hałas, generowany przez duży ruch na ul. Czarny Dwór. Realizacja projektu przyczyni się także do poprawy estetyki i czystości naszej dzielnicy

"Bezpieczeństwo i monitoring dzielnicy Brzeźno": Montaż monitoringu zwłaszcza pasa nadmorskiego wraz z przyległymi terenami zielonymi i obszarów międzyblokowych, podłączonego do systemu miejskiego zapewnią podniesienie bezpieczeństwa mieszkańcom i licznym turystom.W dzielnicy nadal odnotowywać można dużą ilość aktów wandalizmu oraz niszczenia infrastruktury miejskiej i mienia mieszkańców. Monitoring pomoże zbudować na nowo wizerunek dzielnicy jako przyjaznej, bezpiecznej gdzie przyjemnie się mieszka i gdzie warto przyjechać na wypoczynek.

Głosowanie na projekty do Budżetu Obywatelskiego, które potrwa do 2 października, odbywa się przez internet. Kto nie ma komputera bądź internetu w domu, może skorzystać ze specjalnych stanowisk m.in. w Urzędzie Miejskim przy ul. Nowe ogrody 8/12, w filiach Biblioteki Miejskiej bądź siedzibach Rad Dzielnic.

Przez najbliższe dwa tygodnie we wszystkich 34 dzielnicach Gdańska będą pojawiać się żółte namioty Budżetu Obywatelskiego. Tutaj będzie można zapoznać się z poszczególnymi projektami, a także oddać głos z pomocą konsultantów, którzy wyposażeni są w tablety. Namioty będą dostępne w godz. 13 - 18. 

Przeczytaj także:

Budżet Obywatelski 2018. W poniedziałek rozpoczyna się głosowanie na projekty!

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka