• Start
  • Wiadomości
  • Budowa wiaduktu Biskupia Górka coraz bliżej. Trzech wykonawców złożyło oferty

Budowa wiaduktu Biskupia Górka coraz bliżej. Trzech wykonawców złożyło oferty

Wiadukt Biskupia Górka, zlokalizowany w ciągu Traktu Św. Wojciecha, to główne połączenie centrum Gdańska z południowymi dzielnicami miasta oraz drogą krajową 91. Obecną konstrukcję wkrótce zastąpić ma zupełnie nowa. We wtorek, 3 października, w Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska otwarto oferty w przetargu na budowę nowego wiaduktu.
03.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przeznaczony do rewitalizacji Wiadukt Biskupia Górka

Wizualizacja: część nowego wiaduktu oraz planowany wielopoziomowy parking

Wizualizacja nowego wiaduktu i układu drogowego

Wiadukt Biskupia Górka znajduje się na wysokości gmachów Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Wojewódzkiego. Pod wiaduktem przebiegają nowo wybudowane tory kolejowe linii PKP i SKM. Zgodnie z przygotowanym projektem istniejący wiadukt zostanie rozebrany, a wybudowane zostaną dwa nowe, trzyjezdniowe.

- Przez węzeł Biskupia Górka przejeżdżają codziennie tysiące aut. Nie tylko gdańszczan ale również mieszkańców całej metropolii. A istniejący stary wiadukt jest w złym stanie technicznym i nie jest dostosowany do obecnego natężenia ruchu. Dlatego jego przebudowa jest konieczna - wyjaśnia Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska.

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska 18 maja 2017 r. ogłosiła przetarg na realizację przebudowy. Przetarg miał formę ograniczoną co oznacza, że wykonawcy najpierw składali wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a następnie po ich weryfikacji, tylko wybrane firmy zostały zaproszone do składania ofert przetargowych. W pierwszym etapie przetargu wnioski o dopuszczenie do udziału złożyło jedenaście firm. Po weryfikacji dokumentów, do kolejnego etapu postępowania zakwalifikowało się pięć firm i do nich wysłane zostały zaproszenia do złożenia ofert przetargowych. 


Otwarcie ofert przetargowych na wiadukt Biskupia Górka. Nz. (od lewej) dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych UMG Marcin Dawidowski, z-ca prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, dyrektor DRMG Włodzimierz Bartosiewicz

We wtorek, 3 października, w DRMG otwarte zostały oferty złożone przez trzech wykonawców:

Nr oferty

Nazwa (firma) i adres Wykonawcy

Cena ofertowa
 brutto zł

Przedłużenie minimalnego okresu gwarancji jakości  dla każdego przedmiotu odbioru o

Minimalny okres gwarancji jakości dla każdego przedmiotu odbioru

Terminy

wykonania zamówienia

Warunki płatności

1.

Budimex S.A., ul. Stawki 40, Warszawa;

143 645 453,11

 24 miesiące

36 miesięcy

Zgodnie z SIWZ

Zgodnie ze wzorem umowy

2.

Konsorcjum firm:
WARBUD S.A. ul. Domaniewska 32, Warszawa,

EUROVIA POLSKA S.A. Bielany Wrocławskie, Kobierzyce, ul. Szwedzka 5;

158 761 645,73

 60 miesięcy

36 miesięcy

Zgodnie z SIWZ

Zgodnie ze wzorem umowy

3.

Konsorcjum firm:
PORR S.A., ul. Hołubcowa 123, Warszawa,

PORR Bau Gmbh, Absberggasse 47, Wiedeń, Austria,

Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR Sp. z o.o. ul. Okólna 1, Zawiercie;

166 851 644,63

24 miesiące

36 miesięcy

Zgodnie z SIWZ

Zgodnie ze wzorem umowy



W ramach przedsięwzięcia zbudowany i przebudowany zostanie także układ drogowy do obsługi komunikacyjnej rejonu od ul. 3 Maja do ul. Augustyńskiego. W sąsiedztwie nowego wiaduktu - przy ul. Okopowej - ma powstać również wielopoziomowy parking, który pomieści 475 samochodów. Będzie on służyć klientom i pracownikom urzędów: marszałkowskiego i wojewódzkiego.

- Warto przypomnieć, że na przebudowę wiaduktu Gdańsk otrzymał ponad 117 mln zł unijnego dofinansowania ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko. To około 85 proc. wartości tej inwestycji. Decyzja Ministerstwa Rozwoju o przekazaniu unijnego dofinansowania na wiadukt Biskupia Górka bardzo nas ucieszyła. PiS, mimo iż jest partią antysamorządową, zrozumiał, że to samorządy najefektywniej i najkorzystniej dla mieszkańców wydatkują środki. Liczę więc, że i w przyszłości uda się na uzyskać podobne wsparcie ważnych dla Gdańska inwestycji - zaznacza prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Dzisiejsze otwarcie ofert to kolejny krok do realizacji inwestycji. Teraz oferty zostaną zweryfikowane pod kątem formalno-prawnym i w najbliższym czasie DRMG podpisze umowę z wykonawcą. Wtedy też poznamy szczegółowy harmonogram realizacji inwestycji.

Kierowcy nie muszą się jednak martwić o zamknięcie tego odcinka dla ruchu kołowego. Budowa nowego wiaduktu rozpocznie się od strony wschodniej, a w tym czasie ruch drogowy odbywać się będzie po istniejącym wiadukcie. Kiedy estakada będzie gotowa, wówczas na nią zostanie przeniesiony ruch, a w miejsce rozebranego, istniejącego obecnie, obiektu zostanie zbudowany drugi nowy.

- Zanim jednak ruszą prace budowlane wykonywane będą badania archeologiczne i prace przygotowawcze. Oznacza to że pierwsze zmiany w organizacji ruchu mogą pojawić się późną zimą lub wczesną wiosną - dodaje Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor DRMG.



TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana