• Start
  • Wiadomości
  • Budowa Szpitala Tymczasowego w AmberEXPO zakończona. Pierwsi pacjenci od 19 stycznia

Budowa Szpitala Tymczasowego w AmberEXPO zakończona. Pierwsi pacjenci od 19 stycznia

Zakończyły się prace związane z budową Szpitala Tymczasowego w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberEXPO przy ulicy Żaglowej 11 w Gdańsku. W pierwszej kolejności zostanie uruchomionych 56 łóżek internistycznych i 10 intensywnej opieki, docelowo placówka będzie mogła przyjąć 300 pacjentów covidowych. 
14.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Boksy z łózkami szpitalnymi na hali
Na 19 stycznia 2022 roku gotowych będzie 56 łóżek internistycznych i 10 intensywnej opieki, w razie potrzeby liczbę miejsc dla chorych można zwiększyć. Docelowo placówka może przyjąć 300 pacjentów (280 miejsc internistycznych i 20 intensywnej terapii).
mat. prasowe MTG

 

W połowie grudnia 2021 r. Ministerstwo Zdrowia, na wniosek Wojewody Pomorskiego zdecydowało o utworzeniu Szpitala Tymczasowego w Gdańsku, na terenie - tak jak w ubiegłym roku - Międzynarodowych Targów Gdańskich. Pół roku po demobilizacji, w AmberEXPO ponownie trzeba było przeprowadzić prace odtworzeniowe. 

- W ciągu ostatniego miesiąca prace koncentrowały się na odtworzeniu infrastruktury szpitala, montażach instalacji, kontenerów sanitarnych i sprzętów, w tym TK, zbiorników z tlenem - mówi Katarzyna Brożek, rzecznik Spółki Copernius, która odpowiada za prowadzenie Szpitala Tymczasowego. - W chwili obecnej mamy zrekrutowany personel na początkowy okres działalności, a proces zawierania umów z kolejnymi osobami cały czas trwa. Prosimy o kontakt lekarzy, pielęgniarki, ratowników, opiekunów i pracowników gospodarczych z naszym działem HR, którzy chcą włączyć się do pracy w szpitalu tymczasowym. Oczekujemy też na przekazanie nam obiektu przez Wojewodę Pomorskiego i w ślad za tym zawarcie stosownej umowy z NFZ.


Obiekt w Gdańsku, mimo nazwy „tymczasowy”, został zaplanowany w sposób trwale zmieniający jego charakterystykę. Pozwala jednocześnie na możliwie prosty demontaż i późniejsze zmagazynowanie wszystkich elementów. Dzięki takiemu rozwiązaniu niewielki procent infrastruktury uległ zniszczeniu w czasie demobilizacji, a zastosowane podczas ubiegłorocznych prac technologie pozwoliły na szybką, ponowną mobilizację obiektu.

I tak na 19 stycznia 2022 roku gotowych będzie 56 łóżek internistycznych i 10 intensywnej opieki, w razie potrzeby liczbę miejsc dla chorych można zwiększyć. Docelowo placówka może przyjąć 300 pacjentów (280 miejsc internistycznych i 20 intensywnej terapii).

 

Hala na niej boksy z łóżkami szpitalnymi
Obiekt w Gdańsku, mimo nazwy „tymczasowy”, został zaplanowany w sposób trwale zmieniający jego charakterystykę. Pozwala jednocześnie na możliwie prosty demontaż i zmagazynowanie wszystkich elementów.
mat. prasowe MTG

 

- Na wykonanie prac odtworzeniowych Międzynarodowe Targi Gdańskie miały miesiąc - mówi Bartosz Tobieński, rzecznik prasowy Międzynarodowych Targów Gdańskich. - Zespół MTG wsparty 10 firmami podwykonawczymi pracował bez dnia przerwy. Ponowne uruchomienie szpitala to efekt współpracy MTG, COPERNICUS Podmiot Leczniczy i Wojewody Pomorskiego. Zespół realizujący projekt mógł liczyć na wsparcie służb Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydent Gdańska.

 

Szpital w liczbach:

  • 31 dni pracy przy budowie,
  • 18 500 roboczogodzin przepracowano przy budowie szpitala, nie uwzględniając pracy serwisu sprzątającego i nadzoru,
  • 11 - tyle dni wolnych przypadało na okres od wydania decyzji do zakończenia budowy,
  • 170 - tyle osób maksymalnie pracowało na jednej zmianie,
  • 40 000 litrów - pojemność zbiorników na tlen,
  • 51 222 m2 powierzchni wraz z infrastrukturą logistyczną zajmuje szpital,
  • ponad 100 kilometrów przewodów teletechnicznych,
  • 2 km rur do gazów medycznych,
  • 180 kamer monitorujących oddziały szpitalne i stan pacjentów,
  • 100 komputerów, 60 w strefie zakaźnej do dyspozycji personelu,
  • 300 łóżek (20 na Oddziale Intensywnej Terapii).

 

Hal na niej boksy ze szpitalnymi łóżkami
W ciągu ostatniego miesiąca prace koncentrowały się na odtworzeniu infrastruktury szpitala, montażach instalacji, kontenerów sanitarnych oraz sprzętów, w tym TK, zbiorników z tlenem (30 tys. kg - zbiornik docelowy i 10 tys. kg - zbiornik rezerwowy).
mat. prasowe MTG

 

Uruchomiono 35 podsieci IT, ponad 2 500 punktów dostępowych sieci LAN. Każdy oddział Szpitala Tymczasowego miesięcznie będzie przetwarzał 135 GB danych medycznych, jest to 135 godzin oglądania filmów online w jakości Full HD. Takich oddziałów w szpitalu jest 5.

 

Po raz pierwszy Szpital Tymczasowy w Gdańsku rozpoczął działalność medyczną 8 marca 2021 r. Zakończył funkcjonowanie z końcem czerwca, przyjmując w tym czasie 808 pacjentów (w tym 90 pacjentów przebywało na Oddziale Intensywnej Terapii). Średni czas pobytu pacjenta wynosił 11 dni.

Pozostałe szpitale w Trójmieście i na Pomorzu, w których utworzono oddziały dla chorych covidowych, będą nadal przyjmować pacjentów z koronawirusem z powodu dużego obłożenia i perspektywy zwiększonych hospitalizacji związanych z zakażeniami Omikronem. Szpital tymczasowy to baza rezerwowa łóżek dla chorych z całego regionu, która dciąży szpitale stacjonarne. 



TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas