• Start
  • Wiadomości
  • Budowa Portu Czystej Energii - w sierpniu montaż pierwszego elementu linii technologicznej

Budowa Portu Czystej Energii - w sierpniu montaż pierwszego elementu linii technologicznej

W drugim tygodniu sierpnia na budowie Portu Czystej Energii w Szadółkach rozpocznie się montaż gigantycznego rusztu, na którym odbywać się będzie spalanie odpadów. Będzie to pierwsza instalacja elementu związanego z technologią Zakładu.
03.08.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie stalowych wysokich słupów
Stalowa konstrukcja wsporcza rusztu w budowanej spalarni odpadów w Gdańsku
Fot. Materiały prasowe Port Czystej Energii Sp. z o.o.

 

Wraz z końcem lipca minął 13 miesiąc intensywnych prac na placu budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku znanej pod nazwą Port Czystej Energii. W ostatnich miesiącach roboty budowlane koncentrowały się na kładzeniu fundamentów i stawianiu ścian żelbetowych poszczególnych budynków wchodzących w skład Zakładu (np. bunkier na odpady, dyspozytornia, budynek turbiny i generatora, hala kotła). Lipiec zakończył się montażem pierwszego etapu konstrukcji wsporczej rusztu, która waży ok. 120 ton.

Ta stalowa konstrukcja składa się z sześciu słupów głównych o wysokości 13,6 m oraz dwóch niższych o wysokości 5 m - całość jest połączona ze sobą belkami. Na tak przygotowanej konstrukcji zostanie zamontowany wcześniej już dostarczony ruszt, na którym odbywać się będzie proces spalania. A to dopiero pierwszy etap montażu konstrukcji wsporczej! Pozostałe elementy - części konstrukcji przeznaczonej pod kocioł – będą montowane pod koniec lata. Przed nami do zamontowania łącznie aż ok. 420 ton konstrukcji głównej!

- informuje Port Czystej Energii na swoim profilu na Fb, gdzie znaleźć można najnowsze i najistotniejsze wieści z placu budowy.

 

wysoki słup stalowy
Zbliżenie na jeden z gigantycznych słupów konstrukcji, która składa się z sześciu słupów głównych o wysokości 13,6 m oraz dwóch niższych o wysokości 5 m
Fot. Materiały prasowe Port Czystej Energii Sp. z o.o.
DSC_3813
Fot. Materiały prasowe Port Czystej Energii Sp. z o.o.

 

Wspomniany ruszt jest jednym z najważniejszych elementów technologicznych instalacji, bo to właśnie na nim odbywać się będzie spalanie odpadów. Wykonany w szwajcarskim mieście Edlibach, przyjechał do Gdańska rozłożony na moduły, które zgodnie z harmonogramem prac, zostaną wkrótce zamontowane na gotowej konstrukcji wsporczej. Z uwagi na bardzo duże gabarytu rusztu, konieczny był jego transport w sześciu częściach.

 

biały wielki stalowy element na ciężarówce
Jeden z sześciu elementów rusztu dla Portu Czystej Energii
Fot. Materiały prasowe Port Czystej Energii Sp. z o.o.

 

wielki stalowy biały element
Obecnie elementy rusztu są już na placu budowy spalarni, w drugim tygodniu sierpnia rozpocznie się ich montaż
Fot. Materiały prasowe Port Czystej Energii Sp. z o.o.

 

Na placu budowy w Szadółkach wykonano tymczasową drogę techniczną pozwalającą na realizację robót związanych z transportem, składowaniem i montażem takich potężnych elementów technologicznych - waga poszczególnych elementów rusztu wynosi od 12 do 50 ton. 

W gdańskiej spalarni zamontowany będzie ruszt “posuwisto-zwrotny”, który ma formę schodów poruszających się względem siebie ruchem posuwisto-zwrotnym, co pozwala na przesuwanie odpadów przez komorę spalania, właściwe ich rozłożenie, a co za tym idzie - najlepszą jakość spalania. Zaprojektowany dla gdańskie instalacji ruszt będzie dwutorowy, chłodzony wodą. Montaż rusztu na istniejącej już konstrukcji wsporczej rozpocznie się w drugim tygodniu sierpnia. 

 

Wizualizacja rusztu
Materiały prasowe Port Czystej Energii Sp. z o.o.

 

- Miniony rok był bardzo intensywny, a przed nami kolejny, jeszcze dynamiczniejszy. Inwestycja jest niezwykle skomplikowana, będzie najnowocześniejszą pod kątem środowiskowym tego typu instalacją nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie - mówi Sławomir Kiszkurno prezes zarządu Portu Czystej Energii. - Możemy śmiało ocenić, że prace na budowie idą bardzo sprawnie i póki co zgodnie z wyznaczonymi w harmonogramie terminami.

TIME LAPSE  z prac wykonanych w lipcu 2021:

 

 

Więcej na temat sposobu działania Portu Czystej Energii i postępach prac dowiesz się z FILMU:

 

 

 

Spalarnia to jeden z elementów systemu gospodarki odpadami komunalnymi w Gdańsku. Trafią do niej wyłącznie odpady, które nie nadają się do recyklingu i nie mogą być poddane kompostowaniu. Produktem spalania będzie energia elektryczna i cieplna. Port Czystej Energii rocznie przekształci 160 tys. ton odpadów z terenu Gdańska i 34 sąsiednich gmin. 

Zakład został zaprojektowany zgodnie z najnowszymi wytycznymi BAT (Best Available Technology), które zapewniają stosowanie najlepszych technologicznych rozwiązań na świecie. Gdański Port Czystej Energii będzie pod względem wydajności średnią tego typu instalacją w skali kraju. Zakład ma zostać oddany do eksploatacji pod koniec 2023 roku.

 

Port Czystej Energii informuje o postępach prac publikując comiesięczne podsumowania na swojej stronie oraz profilach w mediach społecznościowych - Facebook, YouTube oraz LinkedIn.

Informacje dotyczące inwestycji, ale także zagadnienia związane z gospodarką odpadami komunalnymi, gospodarką cyrkularną i edukacją ekologiczną znaleźć można w postach publikowanych na dedykowanym blogu. 

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki