Ograniczenie uciążliwości zapachowych dla mieszkańców osiedli w sąsiedztwie ZU było jednym z najważniejszych celów postawionych projektantom inwestycji.
Hermetyczna kompostownia to kolejny, po zakładzie termicznego przekształcania odpadów komunalnych, projekt gdańskiego ZU z obszaru ochrony środowiska, realizowany przy udziale środków unijnych. Wydarzenie poprzedziło oficjalne podpisanie aktu erekcyjnego, który został umieszczony w kapsule czasu, a następnie wmurowany pod budowę przyszłego obiektu.
W uroczystości uczestniczyli m.in. Piotr Grzelak - zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej oraz Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej.
Piotr Grzelak podkreślił znaczenie tej inwestycji dla mieszkańców okolicznych osiedli i dla rozwoju miasta.
- Rozwój cywilizacji i rosnąca konsumpcja generują wiele wyzwań w obszarze zarządzania miasta, w szczególności w obszarze gospodarki odpadowej. Tworzenie warunków do rozwoju w czystym i przyjaznym dla mieszkańców środowisku to zadanie dla miasta, dla nas wszystkich - mówił prezydent. - Budowa hermetycznej kompostowni jest potrzebna ludziom i miastu, i jak wszystkie inwestycje, których celem jest poprawa jakości środowiska naturalnego, jest integralną i ważną częścią strategii rozwoju naszego miasta.
Nowy obiekt będzie składał się z hali przyjęcia odpadów, 16 żelbetowych komór, hali dojrzewania kompostu oraz systemu biofiltrów oczyszczających powietrze wydobywające się z instalacji. Projektanci kompostowni postawili na rozwiązania, które pozwolą na zamknięcie procesów w hali, co zminimalizuje uciążliwości zapachowe.
Cały proces kompostowania jest zhermetyzowany, wydłużony z trzech do ośmiu tygodni, oparty o intensywne napowietrzanie komór z frakcją bio. Załadunek i rozładunek odpadów odbywa się w tzw. hali manipulacyjnej - bez konieczności otwierania hali budynku.
Odpady po pierwszych pięciu tygodniach kompostowania łącznikiem operacyjnym – w odizolowaniu od otoczenia – będą przekazywane do hali dojrzewania kompostu, gdzie spędzą kolejne trzy tygodnie. W miarę potrzeby, czas ten będzie mógł być wydłużany.
Zastosowany zostanie też wielostopniowy proces oczyszczania powietrza – oprócz biofiltra instalacja zostanie wyposażona w płuczki wodne i płuczki chemiczne.
Zaprojektowaniem i budową kompostowni zajmuje się konsorcjum firm: EKONOVA, EKO TECH i AQUACOMS. W I kwartale przyszłego roku mają zostać zakończone próby końcowe instalacji, a cały obiekt zostanie oddany do użytku w II kwartale 2019 roku.
Więcej:
Hermetyczna kompostownia Zakładu Utylizacyjnego - rusza budowa. Znamy szczegóły projektu