Budowa pierwszego na Pomorzu Centrum Opieki Wytchnieniowej na finiszu. Otwarcie we wrześniu

Pierwsi podopieczni w sierpniu, a oficjalne otwarcie w wrześniu 2023 roku - kończy się budowa flagowej inwestycji prowadzonej przez Fundację Hospicyjną - Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku. Na jej otwarcie czekają opiekunowie osób przewlekle chorych i niepełnosprawnych wymagających stałej opieki. 
21.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
DobreCOW4
Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku to trzy połączone ze sobą na każdym poziomie budynki. Stan robót na koniec maja 2023 roku
fot. Fundacja Hospicyjna

Z Helu na Rysy. Wędruje w milczeniu, aby pomóc podopiecznym domu dziecka 

- Mamy już zgłoszenia na pobyt w centrum, pierwszych podopiecznych planujemy przyjąć w sierpniu. To czas wakacji i wielu opiekunów bardzo chciałoby odpocząć - mówi Anna Janowicz, prezes Fundacji Hospicyjnej. - Zainteresowani wiedzą o budowie i śledzą jej postępy. Opiekę wytchnieniową prowadzimy też w domach pacjentów, przekazujemy im więc na bieżąco informacje o planowanym otwarciu i zapisach.  

Trzy budynki gotowe w półtora roku 

Budowa Centrum Opieki Wytchnieniowej Fundacji Hospicyjnej przy ul. Kopernika w Gdańsku ruszyła w lutym 2022 roku. Kilka miesięcy później, w czerwcu, goście złożyli wspólny, nietypowy kamień węgielny, składający się z kilku niewielkich kamyków, przyniesionych przez osoby wspierające budowę tego unikatowego miejsca na Pomorzu. W styczniu 2023 roku uroczyście zawieszono na doprowadzonym do stanu surowego budynku wiechę. Obecnie trwają intensywne prace wykończeniowe. 

Dziesiąta terenowa karetka dla Ukrainy od medyków z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego

- Kończymy prace w środku budynków, trwa wyposażanie wnętrz w sprzęt medyczny, meble - dodaje prezes Janowicz. - To już naprawdę finisz. Żeby dokończyć budowę musieliśmy wziąć pożyczkę, ale czekamy też na unijną dotację z Urzędu Marszałkowskiego.  

Opieka na co dzień lub całodobowo przez nawet dwa tygodnie 

Opieka wytchnieniowa to czasowe zastąpienie opiekunów rodzinnych w sprawowaniu opieki w domu nad bliskim, niesamodzielnym z powodu choroby lub niepełnosprawności. Wielu opiekunów pełni tę rolę bez odpoczynku przez wiele lat. 

COW2
Podopieczni, którzy trafią do Centrum Opieki Wytchnieniowej otrzymają pomoc pielęgniarską, rehabilitacyjną i terapeutyczną. Pobyt w nowym miejscu, zaprojektowanym pod kątem potrzeb osób przewlekle chorych i niepełnosprawnych, to też potrzebna im odmiana
fot. Fundacja Hospicyjna

Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku to trzy połączone ze sobą na każdym poziomie budynki, z częścią administracyjną i z pomieszczeniami dla personelu medycznego i opiekunów w środkowym. W pozostałych dwóch znajdują się 24 pokoje 1- i 2-osobowe dla podopiecznych. Każdego dnia z COW będzie mogło korzystać 60 osób, 20 w ramach hospicjum stacjonarnego, 20 w ramach Centrum Opieki Wytchnieniowej i 20 w ramach opieki dziennej. Centrum zapewni opiekę chorym dzieciom i dorosłym w formie pobytu dziennego (od godz. 8.00 do 18.00) lub kilkudniowego (do dwóch tygodni) całodobowego.

Pola Nadziei 2023. Wielki sukces publicznej zbiórki dla pomorskich hospicjów: 710 tys. zł!

Podopieczni otrzymają opiekę, pomoc pielęgniarską, rehabilitacyjną i terapeutyczną. Z COW skorzystają też opiekunowie rodzinni biorąc udział w szkoleniach, warsztatach nt. opieki nad bliskim w domu i tego, jak zadbać o siebie, bo to duże wyzwanie. 

- Niedługo ruszy też strona COW przez, którą będzie można się zapisać, dowiedzieć jakie są warunki pomocy i przyjęcia do centrum - dodaje Anna Janowicz.

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna