Klasyczna fontanna przy zabytkowym Domu Zdrojowym
W Brzeźnie zostanie wybudowana klasyczna fontanna z obrzeżem w kształcie koła. Fontanna kompozycyjnie wpisać ma się w otaczającą zabudowę - w ostatnich latach ta część Gdańska staje się coraz atrakcyjniejsza m.in. dzięki renowacji Domu Zdrojowego czy zagospodarowaniu skwerku przy ul. Krasickiego. Oprócz samej konstrukcji, wykonawca wykona także niezbędne przyłącza umożliwiające uruchomienie wodotrysku i podświetlenie go.
Niecka będzie miała około 40 cm wysokości, a lustro wody - 22 cm. Średnica całej niecki wyniesie 4,5 metra.
Prace pochłoną ponad 600 tys. złotych
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska dwukrotnie musiała ogłaszać przetarg na wykonanie prac. W drugim konkursie wyłoniono zwycięzcę - firmę Budowlano-Drogową „Prasbet”. 5 marca podpisano umowę na realizację inwestycji. Koszt robót to 615 tys. złotych. Ich koniec przewidziano w połowie lipca, a odbiorów we wrześniu 2024 r.
- Powstanie fontanny w centralnym punkcie dzielnicy, w sąsiedztwie Domu Zdrojowego oraz zabytkowego Parku im. Haffnera, pergoli, drzew, ławek zapewni możliwość atrakcyjnego spędzania czasu dla różnych grup społecznych Brzeźna. Stanie się miejscem spotkań dla wszystkich mieszkańców i charakterystycznym punktem na mapie tej części Gdańska - zapewniają wnioskodawcy projektu BO.
Za powstaniem fontanny w Brzeźnie opowiedzieli się mieszkańcy, którzy przegłosowali jej budowę w Budżecie Obywatelskim.
Skwer przy ul. Krasickiego już gotowy
Atrakcyjne sąsiedztwo fontanny
Przed rokiem, niedaleko planowanego wodotrysku, przy ul. Krasickiego, w miejscu starego zniszczonego chodnika, powstał estetyczny skwer, na którym można odpocząć czy spotkać się ze znajomymi. Służy przede wszystkim mieszkańcom pobliskich domów. Zamontowano tam ławki, siedziska oraz nowe oświetlenie. Ułożono nową posadzkę z płyt betonowych w dwóch kolorach oraz nawierzchnie z płyt ażurowych. Zmodernizowana przestrzeń jest w pełni skomunikowana z otoczeniem. Prowadzą do niej liczne dojścia, można też swobodnie przejść przez teren skweru. Zaprojektowano geometryczny układ nawierzchni, oparty o kształt trójkąta.
Odrodzenie Domu Zdrojowego. Jak wygląda w środku?
Dom Zdrojowy działa już ponad dwa lata
W grudniu 2021 r. po trwającym blisko 2,5 roku remoncie kapitalnym XIX-wieczny Dom Zdrojowy w Brzeźnie został oficjalnie otwarty. To obecnie jest to jedna z placówek Hevelianum i służy edukacji ekologicznej.