W ostatnich dniach zakończyły się dwa przetargi dotyczące wykonania dokumentacji projektowych dla nowych publicznych pływalni. Do obu przystąpiło kilku chętnych, i co istotne, część ofert mieści się z zaplanowanych na ten cel budżetach. Obecnie są one analizowane.
Nowy basen miejski na Ujeścisku-Łostowicach
W tej dzielnicy zaplanowano budowę basenu miejskiego w ramach realizacji większego przedsięwzięcia inwestycyjnego pod nazwą: "Budowa całorocznego, krytego lodowiska w Gdańsku, w dzielnicy Ujeścisko - Łostowice". Inwestycję podzielono na kilka etapów realizacji. Drugim z nich jest basen. W obiekcie powinna znaleźć się hala basenowa z basenem o długości 25 m (podział na strefę pływacką i rekreacyjną) oraz brodzikiem dla niepływających z atrakcjami wodnymi, jacuzzi i sauną. Powinny być tam także szatnie i sanitariaty. Projektanci muszą też zaplanować strefę wejściową z szatnią i kasą, a także pomieszczenia higieniczno-sanitarne, gospodarcze, magazynowe, techniczne, socjalne i biurowe.
Powierzchnia użytkowa nowego basenu wyniesie 1 045,00 mkw, a kubatura 14 400 m szesc. Długość budynku liczyć będzie 39,75 m,a jego szerokość - 30,20 m.
Obecnie opracowywany jest już pierwszy etap inwestycji - projekt budowy lodowiska rekreacyjnego, który w swoim zakresie uwzględnia projekt zagospodarowania i budowę sieci uzbrojenia zewnętrznego docelowo dla wszystkich czterech etapów inwestycji, w tym również basenu.
Ujeścisko - Łostowice. Coraz bliżej nowego miejskiego lodowiska. Jest umowa na projekt
Co istotne, układ chłodniczy lodowiska będzie przygotowany do odzysku ciepła na potrzeby basenu. Docelowo przewiduje się odzysk ciepła z tafli wszystkich trzech lodowisk, które zaplanowano w tej lokalizacji. Jeżeli z wyliczeń okaże się, że ciepło uzyskane z agregatów chłodniczych jednej tafli lodowiska, które powstanie w pierwszym etapie, nie pokryje zapotrzebowania na ogrzanie basenu, projektanci będą musieli zaprojektować wymienniki, które zapewnią ogrzanie wody w basenie, również niezależnie od odzysku ciepła z instalacji mroźniczej lodowiska.
Miasto zabezpieczyło na wykonanie dokumentacji dla basenu 500 tys. zł brutto.
Jakie oferty zaproponowano?
-
APA ARCHES sp. z o.o. sp. z Poznania - 377 744 zł
-
TBiARCHITEKCI Sp. z o.o. z Gdańska - 260 000 zł
-
DEMIURG Project S.A. z Poznania - 613 770 zł
-
Pracownia Architektoniczna Piotr Dominiczak z Ostrowa Wielkopolskiego - 493 230 zł
Popływać będzie można też przez cały rok w Brzeźnie
Pływalnia miejska w Brzeźnie ma przypominać wyglądem i rozwiązaniami już istniejące pływalnie. W obiekcie powinna powstać hala basenowa z basenem o długości 24,99 m (podział na strefę pływacką i rekreacyjną) oraz brodzikiem dla niepływających z atrakcjami wodnymi, jacuzzi i sauną, szatnie i sanitariaty, strefa wejściowa z szatnią i kasą, a także pomieszczenia higieniczno-sanitarne, gospodarcze, magazynowe, techniczne, socjalne i biurowe. Projektanci powinni zaplanować także infrastrukturę towarzyszącą, a więc drogę dojazdową, drogę pożarową, parking naziemny, piesze ciągi komunikacyjne zapewniające jak najkrótszą i bezpieczną pieszą trasę pomiędzy ul. Krasickiego (odcinek w stronę Nowego Portu) a ul. Dunikowskiego. Zaprojektowana zostanie też mała architektura i zieleń, w tym wiata śmietnikowa, ławki i śmietniki oraz tereny zieleni urządzonej.
Brzeźno. Będzie basen! Wojewoda przekaże działkę, radni zgodnie uchwalili plan miejscowy
Kwota, jaką zabezpieczono na ten cel to 477 500 zł brutto.
Jakie oferty złożono?
-
APA ARCHES sp. z o.o. sp. k. z Poznania - 474 477 zł
-
MD Polska sp. z o. o ze Szczecina - 731 850 zł
-
TBiARCHITEKCI Sp. z o.o. z Gdańska - 290 000 zł
-
Pracownia Projektowa PION Andrzej Kusztelak z Łodzi - 478 470 zł
- Pas Projekt Sp. z o.o z Nadarzyna - 849 930 zł
- Pracownia Architektoniczna Piotr Dominiczak z Ostrowa Wielkopolskiego - 582 190 zł
Po tym, jak Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska rozstrzygnie przetargi i wyłoni wykonawców obu dokumentacji, będą oni mieli dokładnie 455 dni na ich opracowanie.