• Start
  • Wiadomości
  • Brzeźno. Trwają prace konserwatorskie w Domu Zdrojowym, zabytek pięknieje w oczach

Brzeźno. Trwają prace konserwatorskie w Domu Zdrojowym, zabytek pięknieje w oczach

Mija rok od rozpoczęcia rewitalizacji Domu Zdrojowego w Brzeźnie. Hevelianum, które prowadzi inwestycję, przygotowało filmowy raport z placu budowy. Gołym okiem widać już, jak XIX.wieczny zabytek odzyskuje dawną świetność.
20.07.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
fot. Hevelianum

 

Tynkowane części elewacji frontowej Domu Zdrojowego są już gotowe. Rekonstrukcji brakujących elementów sztukaterii dokonano na podstawie zachowanych fragmentów tych detali architektonicznych. Gładkie tynki mają kolor złamanego ugru, bogactwo detali podkreśla ich jaśniejsza, kremowa barwa.

Wkrótce planowany jest montaż stolarki okiennej - dobiega końca restaurowanie zachowanych (udało się zachować wiele oryginalnych części) i rekonstrukcja brakujących elementów. Drewniane elementy czterech, charakterystycznych dla Domu Zdrojowego werand, konserwację przeszły jeszcze w pierwszym kwartale br., są więc gotowe na przyjęcie przeszklenia.

Na zewnątrz odbywa się wzmacnianie podłoża bezpośrednio wokół budynku z użyciem mikropali, co pozwoli na dodatkowe umocnienie konstrukcji bez ingerencji w zabytkową substancję.

O pracach realizowanych aktualnie w Domu Zdrojowym opowiada na filmie Łukasz Raszkowski - kierownik robót budowlanych z firmy Poleko, która jest generalnym wykonawcą kompleksowego remontu Domu i jego otoczenia. Prace realizowane są w całości z budżetu Miasta Gdańska.

 

ZOBACZ FILM HEVELIANUM O MODERNIZACJI DOMU ZDROJOWEGO

 

 

 

Zakątek gdańskiego neogotyku - zrewitalizowane budynki przy Lastadii oficjalnie otwarte

 

Po zakończeniu modernizacji budynku i po założeniu ogrodu (nasadzenia roślin zaplanowano na jesień), teren wokół zabytku zostanie przyłączony do Parku Haffnera i tak jak park będzie ogólnodostępny.

Wokół Domu Zdrojowego zaplanowano m.in. część rekreacyjną z małym amfiteatrem, salę lekcyjną na wolnym powietrzu, herbarium, leżaki plenerowe, ławeczki oraz trzy ogrody deszczowe.

Hevelianum pracuje nad ofertą swojej nadmorskiej filii, której robocza nazwa to Centrum Edukacji Ekologicznej. Ważną częścią działalności Centrum będą zielone szkoły, czyli integracyjno - edukacyjne przyjazdy uczniów szkół podstawowych na dwudniowe pobyty z możliwością noclegu na miejscu w pokojach hostelowych.

 

Na styku miasta i lasu - zobacz, jakie skarby przyrody czekają na odkrycie w Oliwie

 

Dom Zdrojowy udostępniony będzie również lokalnej społeczności, jako miejsce organizacji spotkań, debat, wystaw czasowych. Będzie tu funkcjonować także restauracja z letnim ogródkiem.

Więcej na temat modernizacji Domu Zdrojowego pisaliśmy już wcześniej:

 

Odrodzenie Domu Zdrojowego. Jak przebiega modernizacja ikony Brzeźna?

 

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas