Zamiast zniszczonego chodnika estetyczny skwer
Przy ul. Krasickiego, w miejscu starego zniszczonego chodnika, powstać ma przyjazny skwer, na którym będzie można odpocząć czy nawet spotkać się ze znajomymi. Służyć będzie przede wszystkim mieszkańcom pobliskich osiedli. Teren ten wyposażony zostanie w estetyczne ławki, siedziska oraz nowe oświetlenie. Zaprojektowano też nową posadzkę z płyt betonowych w dwóch kolorach oraz nawierzchnie z płyt ażurowych. Pojawi się też element wodny - będzie to zdrój wodny, który znajdzie się w centrum zmodernizowanego skweru.
Zniszczone, popękane obecnie płyty chodnikowe zostaną zastąpione płytami betonowymi o wymiarach: 50x50x7 cm, w dwóch kolorach: jasnym szarym i grafitowym. Zamontowanych zostanie osiem ławek, w tym trzy bez oparcia, a pięć z oparciem. Zaplanowano też montaż ośmiu kubików z betonu architektonicznego, a także dwóch koszy na odpady i siedem stojaków na rowery. W dokumentacji projektowej dla tej inwestycji uwzględniono też 24 słupki grodzące, które będą zapobiegać wjazdom na teren skweru. Zamontowane zostaną przy istniejących miejscach postojowych. Pojawi się też pięć lamp oświetleniowych LED o wysokości 4 m. Będzie też sporo roślinności.
Ponad 900 domów dla ptaków i wiewiórek w dziewięciu dzielnicach oraz ptasia stołówka
Atrakcyjne miejsce na wypoczynek mieszkańców
Zgodnie z ideą wnioskodawców zwycięskiego projektu BO, główną funkcją terenu przy ul. Krasickiego ma być "zielony skwer wypoczynkowy". Zmodernizowana przestrzeń będzie w pełni skomunikowana z otoczeniem. Zaplanowano do niej liczne dojścia, jak i swobodne przejście przez teren skweru. Zaprojektowano geometryczny układ nawierzchni, oparty o kształt trójkąta.
Całkowita powierzchnia skweru wynosi ponad 1, 2 tys. mkw. Trawniki zajmą na nim powierzchnię 341 mkw, powierzchnia z płyt betonowych - 600 mkw, a z płyt ażurowych - 214 mkw. Natomiast rabaty zajmą powierzchnię 104 mkw.
Brętowo. Przy Leśnej Górze wygodniej dla pieszych, dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego
Jakie rośliny zaplanowano w tym miejscu?
Zasadzone zostaną trzy sztuki klona czerwonego oraz krzewy: sosny górskiej, trzcinnika ostrokwiatowego, rozplenicy japońskiej i kostrzewy sinej. Będą też byliny: mozga trzcinowata, tojeść kropkowana, krwawnica pospolita, kosaciec syberyjski i kosaciec żółty. Nie zabraknie też traw ozdobnych.
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska rozstrzygnęła przetarg na realizację prac
Umowę na realizację projektu BO podpisano z firmą WPRD GRAVEL Sp. z o.o. Koszt prac wyniesie 364 tys. złotych. Zgodnie z umową inwestycja powinna być gotowa do końca lipca 2023 r.
W poprzednich miesiącach DRMG kilkukrotnie musiała unieważniać przetargi na wykonanie tego projektu. Powodem tego były zazwyczaj zbyt wysokie oferty cenowe zainteresowanych wykonawców.