Brunon Zwarra - gdański pisarz z ławeczką
Z wnioskiem o wzniesienie pomnika wystąpiło Stowarzyszenie „Ławeczka Brunona Zwarry”. Wybrana lokalizacja, uzgodniona przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz pozytywnie zaopiniowana przez komisję ds. pomników powołaną przez Prezydenta Miasta Gdańska, znajduje się w rejonie Biskupiej Górki. To tutaj urodził się i zamieszkiwał przed 1945 r. pisarz.
Projekt rzeźby będzie wybrany w drodze konkursu w uzgodnieniu z wnioskodawcą. Stowarzyszenie "Ławeczka Brunona Zwarry" podjęło się zgromadzenia funduszy na realizację monumentu, natomiast zagospodarowanie otoczenia zostanie sfinansowane przez Gminę Miasta Gdańska.
Wcześniej, w 2019 roku, Gdańsk uhonorował pisarza pamiątkową tablicą.
Latem 2020 na wiadukcie PKM przy ul. Polanki powstał mural upamiętniający Brunona Zwarrę.
Pisarz jest też patronem jednego z gdańskich tramwajów.
Tramwaj Brunona Zwarry. Zobacz film:
Brunon Zwarra - autor ważnych książek
Brunon Zwarra (1919-2018) urodził się w Gdańsku w rodzinie o kaszubskich korzeniach. Był uczniem Gimnazjum Polskiego w Gdańsku, zawodnikiem Klubu Sportowego Gedania i członkiem licznych organizacji polskich w Wolnym Mieście Gdańsku. W czasie II wojny światowej był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych Stutthof i Sachsenhausen. W latach 70. XX wieku podjął się dokumentowania losów społeczności polskiej w międzywojennym Gdańsku. Za jego szczytowe osiągnięcie uchodzi praca "Gdańsk 1939. Wspomnienia Polaków-Gdańszczan", ponadto jest autorem "Wspomnień gdańskiego bówki" i szeregu innych książek.
Muzeum Gdańska przywraca książki Zwarry
W ostatnich latach reedycji książek Brunona Zwarry podjęło się Muzeum Gdańska. Dostępne są w nowym opracowaniu i atrakcyjnej szacie graficznej. To gratka dla miłośników historii naszego miasta. W serii jak dotąd ukazały się tytuły:
- “W gdańskiej twierdzy”
- “Gdańsk 1939”
- “Gdańszczanie”