• Start
  • Wiadomości
  • Brętowo. Liczba mieszkańców spada, ale dzielnica i tak jest atrakcyjnym rejonem do rozwoju

Brętowo. Liczba mieszkańców spada, ale dzielnica i tak jest atrakcyjnym rejonem do rozwoju

Bezpośrednie sąsiedztwo terenów leśnych i centrum Wrzeszcza oraz funkcjonowanie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej sprawiają, że Brętowo jest atrakcyjnym rejonem rozwojowym. W ciągu ostatnich lat zrealizowano kilkanaście inwestycji miejskich i z Budżetu Obywatelskiego. W planach jest budowa m.in. zbiorników retencyjnych i Centrum Czasu Wolnego.
15.07.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Bloki mieszkalne na Niedźwiedniku, części Brętowa
Bloki mieszkalne na Niedźwiedniku, części Brętowa
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Brętowo pierwotnie była osadą młyńską nad potokiem Strzyża, w okolicach obecnej ul. Słowackiego, która powstała przed rokiem 1570 (pierwsza wzmianka) na gruntach należących od 1283 r. do opactwa cystersów w Oliwie. Potem były tutaj m.in. kuźnie, cegielnia, młyn zbożowy. 

Po drugiej wojnie światowej dzielnica straciła charakter przemysłowy na rzecz rozwijającego się budownictwa jednorodzinnego, do czasu wybudowania osiedla z wielkiej płyty na Niedźwiedniku. Obecnie w skład dzielnicy wchodzą: Matemblewo, Niedźwiednik i Nowiec.

Więcej: Historia dzielnicy Brętowo

 

Powierzchnia dzielnicy wynosi 7,08 km2, wedug stanu na 2016 rok mieszka tutaj 7 477 osób. Znaczną część mieszkańców stanowią osoby powyżej 60 roku życia - 31,3 procent. Na przestrzeni ostatnich lat spada liczba mieszkańców, jest też ujemny przyrost naturalny, który w 2016 roku wyniósł -0,7.

Więcej: Ludność i ilość mieszkańców dzielnicy Brętowo


W ostatnich latach w dzielnicy zrealizowano kilka ważnych inwestycji, jak szkolny plac zabaw czy boisko sportowe. Najważniejsze i najbardzoj spektakularne było jednak powstanie na tym terenie części Pomorskiej Kolei Metropolitalnej z dwoma przystankami "Brętowo" i "Niedźwiednik" oraz nowej linii tramwajowej Siedlce - przystanek PKM "Brętowo" z odgałęzieniem w ul. Bulońską.

Dzięki temu dzielnica ma jeszcze lepsze połączenie z innymi rejonami Gdańska oraz Kaszubami.

Więcej: Inwestycje zrealizowane w dzielnicy Brętowo

 

Jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat - przystanek Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Brętowo , który funkcjonuje od jesieni 2015 roku. Jest tu również przystanek przesiadkowy tramwaju
Jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat - przystanek Pomorskiej Kolei Metropolitalnej "Brętowo", który funkcjonuje od jesieni 2015 roku. Jest tu również przystanek przesiadkowy tramwaju
fot. Wojtek Jakubowski/Fotokombinat/KFP

 

W dzielnicy od 2014 roku regularnie realizowane są projekty z Budżetu Obywatelskiego. Dzięki wyborom mieszkańców powstały m.in. tereny zielone z ławkami i urządzeniami fitness, modernizacja chodników, kompleks sportowo-rekreacyjny przy ul. Niedźwiednik, przejścia dla pieszych w okolicach skrzyżowania ulic Leśna Góra i Góralska z przystosowaniem dla osób z niepełnosprawnością a nawet sterylizacja kotek i kastracja kocurów. 

Więcej: Inwestycje zrealizowane z BO 2014-2018 w dzielnicy Brętowo

 

Lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (TPK) stanowią prawie połowę powierzchni dzielnicy. Pozostała część jest położona w otulinie TPK. W południowej części dzielnicy znajduje się zespół przyrodniczo-krajobrazowy Dolina Potoków Strzyży i Jasień. Charakterystycznym elementem struktury funkcjonalno–przestrzennej jest Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie, przy którym funkcjonuje Dom Samotnej Matki. 

Z uwagi na położenie w bezpośrednim sąsiedztwie terenów leśnych i centrum Wrzeszcza oraz funkcjonowanie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i lokalizację przystanków „Brętowo” i „Niedźwiednik” dzielnica jest atrakcyjnym rejonem rozwojowym. Planowane jest tutaj systematyczne wypełnianie struktur ekstensywną zabudową mieszkaniową w Matemblewie. W okolicy przystanków PKM, a w szczególności w okolicy ulicy Potokowej i Ogrodowej planowany jest rozwój funkcji usługowych i mieszkaniowych.

Na terenie Brętowa planuje się utworzenie tzw. Centrum Czasu Wolnego (CCW), w ramach którego możliwa byłaby realizacja kompleksu rekreacyjnego, sportowego i rozrywkowego aktywizującego mieszkańców Gdańska.

W biegu potoku Strzyża planowana jest realizacja dwóch zbiorników: Dolne Młyny i Jaśkowy Młyn.

Więcej: Planowanie i kierunki rozwoju dzielnicy Brętowo

 

W 2016 roku ze wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w dzielnicy Aniołki skorzystało 86 osób, co stanowiło 1,2 procent mieszkańców dzielnicy. Do najczęściej wskazywanych powodów udzielania pomocy zaliczyć należy ubóstwo – 54 proc. i niepełnosprawność – 42,9 proc.

Więcej: Problemy społeczne, bezrobocie, bezpieczeństwo w dzielnicy Brętowo

 

Powyższe dane pochodzą z przewodnika po gdańskich dzielnicach: Gdańskie dzielnice - tu mieszkam tu działam

 

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza