Kolejne przejście naziemne w tej części Gdańska to element stopniowo realizowanej polityki miasta, zakładającej "przywrócenie Śródmieścia pieszym". W jej ramach powstało dotychczas m.in. skrzyżowanie na Podwalu Przedmiejskim na wysokości ulicy Łąkowej i kolejne na ulicy Chmielnej. Nowe przejścia, w tym przy Bramie Wyżynnej, mają być przystosowane do potrzeb osób niewidzących i niesłyszących. Oznacza to, że każde przejście posiadać będzie sygnalizację świetlną i dźwiękową, do tego pozbawione będzie barier w postaci krawężników i schodów.
Celem inwestycji planowanej na ul. Wały Jagiellońskie jest przywrócenie przejścia naziemnego dla pieszych z dodatkowym przejazdem rowerowym przez tę ulicę, na wysokości Bramy Wyżynnej. Nowe przejście sterowane będzie sygnalizacją świetną. Aby ułatwić do niego dostęp przebudowane zostaną także przystanki tramwajowe, kosztem zawężenia jezdni w bezpośrednim ich sąsiedztwie. Wykonane zostaną również chodniki w okolicy przejścia, a także przebudowana zostanie zatoka autobusowa od strony centrum handlowo-usługowego "Forum Gdańsk".
W ramach przebudowy planowana jest także modernizacja nawierzchni jezdni ul. Wały Jagiellońskie (jezdnia w kierunku Warszawy) na odcinku od ul. Okopowej, stanowiącej kontynuację zakresu prac realizowanych w ramach budowy wiaduktu Biskupia Górka, do okolic skrzyżowania z ul. Hucisko. Natomiast na jezdni w kierunku Gdyni, przebudowany zostanie - umożliwiający „zawrotkę” - pas do skrętu w lewo znajdujący się na wysokości gmachu Narodowego Banku Polskiego.
- Obecnie dla tego zadania procedowane są decyzje administracyjne umożliwiające rozpoczęcie realizacji zadania - tłumaczy Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, przygotowującej inwestycję do realizacji.
Przetarg na realizację robót ogłoszony zostanie na początku 2021 roku. Jeśli procedury przebiegać będą zgodnie z zakładanym harmonogramem, prace ruszą w II kwartale, a zakończą w IV kwartale przyszłego roku.
Oprac. KG