Brakuje krwi. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku czeka na dawców

Apele o oddawanie krwi powtarzają się każdego roku latem, bo wakacje dla centrów krwiodawstwa to czas szczególny - przede wszystkim zgłasza się mniej dawców i jest większe zapotrzebowanie na krew. W gdańskim Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa brakuje kilku grup krwi. 
13.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20240313_oddawanie-krwi-urzad_006_949x633
Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całej Polsce apelują by każdy, kto ma możliwość i predyspozycje do bycia dawcą zgłosił się do najbliższego, stałego lub mobilnego punktu poboru krwi
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Nie przegap terminu, złóż wniosek o wsparcie z „Aktywnego samorządu”

Letnie podróże i wyjazdy osób, które oddają krew regularnie w trakcie roku (a wiele z nich to studenci, uczniowie starszych klas szkół średnich, którzy po prostu wyjeżdżają na wakacje), także więcej wypadków drogowych i innych - to m.in. powody dla których apele o oddawanie krwi tradycyjnie najczęściej pojawiają się latem. Tak jest i w tym sezonie. Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całej Polsce apelują by każdy, kto ma możliwość i predyspozycje do bycia dawcą zgłosił się do najbliższego, stałego lub mobilnego punktu poboru krwi.

Pomogą pracującym matkom. Rusza program opieki nad dziećmi do lat 3

Na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku można sprawdzić stan zapotrzebowania na określone grupy krwi na specjalnej grafice, znajdziemy tu aktualizowany stan krwi na Pomorzu. Obecnie brakuje krwi większości grup, na dziś najbardziej potrzebna jest krew grupy 0RhD+, która w polskiej populacji jest najczęściej występującą grupą krwi. Brakuje także innych grup i apel o oddawanie krwi dotyczy obecnie każdej z nich poza BRhD+.

Zrzut ekranu 2024-08-13 135218
Na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku można sprawdzić stan zapotrzebowania na określone grupy krwi na specjalnej grafice, znajdziemy tu codziennie aktualizowany stan krwi na Pomorzu
Mat. prasowe RCKiK w Gdańsku

Jak zostać krwiodawcą?

Oddanie krwi nie wymaga specjalnych przygotowań. Wystarczy zabrać ze sobą dowód lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem, wieczorem zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu, zjeść lekkie śniadanie i stawić się w RCKiK w Gdańsku przy ul. Hoene Wrońskiego 4 lub w którymś z oddziałów terenowych.

Dawcą krwi lub jej składników może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat o masie ciała przynajmniej 50 kg, która przejdzie pozytywnie krótkie badanie i wywiad lekarski. Krwiodawca otrzyma wyniki badania krwi i dzień wolny od pracy w dniu dotacji i następnym, posiłek regeneracyjny o wartości 4 500 kcal.

Urodziny Hospicjum Domowego dla Dzieci. Od 20 lat pomagają chorym podopiecznym 

Wystarczy zgłosić się do najbliższego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa lub mobilnego punktu. Wszystkie informacje znajdują się na oficjalnej stronie RCKiK. Znajdziemy tu informacje nt.:

Centra krwiodawstwa na Pomorzu muszą mieć zapas krwi 

W naszym regionie działają dwa centra krwiodawstwa, w Gdańsku i Słupsku (plus oddziały w terenie), które łącznie zapewniają składniki krwi dla ponad 40 szpitali w województwie. Dlatego zawsze muszą dysponować odpowiednim zapasem dla pacjentów, którzy krwi potrzebują bez względu na porę roku. 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!