Bogdan Sienkiewicz (1931-2021)

Nie żyje Bohdan Sienkiewicz, dziennikarz, publicysta morski, żeglarz. Zasłynął jako współtwórca i prowadzący „Latającego Holendra” – najważniejszego polskiego programu telewizyjnego dla młodzieży popularyzującego tematykę morską. Zmarł 20 lipca w wieku 89 lat.
28.10.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Bogdan Sienkiewicz (1931-2021)
Bogdan Sienkiewicz (1931-2021)
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

Bohdan Sienkiewicz urodził się we wrześniu 1931 w Stolinie na Polesiu. Po maturze zdanej w 1951 roku w Lesznie, podjął studia w Wyższej Szkole Handlu Morskiego w Sopocie (obecnie Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego) na Wydziale Morskim, specjalizując się w żegludze morskiej. Dyplom uzyskał w 1956, już po przekształceniu uczelni w Wyższą Szkołę Ekonomiczną. W 1971-1976 studiował w Wyższej Szkole Filmowej Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi.

Zainteresowania dziennikarskie realizował już podczas studiów. W latach 1965-1977 był dyrektorem Ośrodka Telewizyjnego w Gdańsku, następnie do 1981 korespondentem Polskiego Radia i Telewizji w Afryce. W 1967 roku wprowadził na ogólnopolską antenę telewizyjną realizowany w Gdańsku magazyn morski dla młodzieży „Latający Holender”. Program przetrwał na antenie 26 lat i był jednym z najdłużej emitowanych w polskiej telewizji. Bohdan Sienkiewicz przez wiele lat realizował dla TVP także magazyn podróżniczy „Dookoła Świata”; jest autorem wielu filmów dokumentalnych i reportaży.

W 1988 wziął uczestniczył w słynnym wokółziemskim rejsie „Daru Młodzieży”, który zaowocował pokonaniem Przylądka Horn. Był członkiem honorowym The Sail Training Association Poland oraz fokmaszt Bractwa Kaphornowców. W 2011 roku doprowadził do utworzenia nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza, honorującej wyjątkowe dokonania żeglarskie, osiągnięcia w dziedzinie wychowania morskiego lub kształtowania świadomości morskiej.

Za zasługi na polu wychowania morskiego, Bohdan Sienkiewicz w 2012 roku odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz (w tym samym roku) Medalem Księcia Mściwoja II przyznawanym przez Radę Miasta Gdańska.

Niezwykłym pomysłem wykorzystanym w “Latającym Holendrze” było zaangażowanie młodych widzów w rozwiązywanie zadań powiązanych oczywiście z morską tematyką programu. Gromadzone w ten sposób punkty były premiowane udziałem w rejsach i obozach żeglarskich. W ciągu ponad ćwierćwiecza obecności “Holendra” na antenie, zadania rozwiązało 100 tys. młodych ludzi, a 5 tys. dzięki temu uczestniczyło w różnych letnich akcjach. 

W roku 1973 na bazie „Latającego Holendra” utworzono organizację wychowania morskiego Bractwo Żelaznej Szekli. Na potrzeby Bractwa zbudowano w 1980 żaglowiec „Pogoria”. 

za Gedanopedia

Bogdan Sienkiewicz zmarł 20 lipca 2021 roku.