• Start
  • Wiadomości
  • Blisko 26 tys. gdańskich uczniów szkół średnich od dziś w zdalnym nauczaniu. Kogo to nie dotyczy?

Blisko 26 tysięcy gdańskich uczniów szkół średnich od dziś w zdalnym nauczaniu. Kogo to nie dotyczy?

W związku z objęciem Gdańska czerwoną strefą, od poniedziałku, 19 października szkoły ponadpodstawowe przechodzą na tryb zdalny nauczania. Piotr Kowalczuk z-ca prezydent Gdańska odpowiedzialny za edukację, apeluje do młodych ludzi, by nie traktowali tego czasu jako jesiennych ferii.
19.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dopóki Gdańsk objęty będzie czerwoną strefą, dopóty nauka w szkołach ponadpodstawowych odbywać się będzie w wersji online
Dopóki Gdańsk objęty będzie czerwoną strefą, dopóty nauka w szkołach ponadpodstawowych odbywać się będzie w wersji online
fot. Pixabay.com

“Proszę blisko 26 000 uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych, rodziców i opiekunów w Gdańsku o mądrość działań w czasie rozpoczynającej się ponownie dla Was edukacji zdalnej. To nie są ferie jesienne... Ograniczenie przemieszczania się, spotykania, współdziałania jest dla dobra Waszego, Waszych bliskich i całej Wspólnoty Miasta Gdańska. Wiem, że to trudne, ale proszę Was zostańcie w domach, nie odwiedzajcie galerii handlowych, nie spotykajcie się na imprezach” - zaapelował Piotr Kowalczuk z-ca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych, do młodzieży w przededniu wejścia w życie nowych (a właściwie przywróconych z czasu lock down`u) zasad.

 

Zmiany w funkcjonowaniu szkół ponadpodstawowych oraz placówek w kształceniu zawodowym i ustawicznym będą obowiązywały od poniedziałku, 19 października 2020 r. do czasu obowiązywania strefy czerwonej na terenie Gdańska i całego Trójmiasta.

 

    • Rozporządzenie Ministra Edukacji w sprawie zasad prowadzenia kształcenia na odległość (opublikowane w piątek, 16 października) wprowadza pewne wyjątki. Nauczanie stacjonarne pozostaje w szkołach ponadpodstawowych w następujących placówkach: specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, szkołach specjalnych samodzielnych lub funkcjonujących w zespołach. W szkołach tych młodzież ma zapewnioną naukę, wychowanie, prowadzone są także zajęcia o charakterze specjalistycznym, terapeutycznym, rewalidacyjnym.

 

  • Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor będzie zobowiązany do zorganizowania im nauczania stacjonarnego lub zdalnego w szkole (z wykorzystaniem komputerów w szkole).

 

  • W przypadku szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe zajęcia praktyczne w będą prowadzone co do zasady stacjonarnie, w tym u pracodawców. Jeżeli z programu nauczania danego zawodu wynika możliwość realizacji części zajęć zdalnie, wówczas szkoła lub placówka będzie mogła te zajęcia prowadzić z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Praktyki zawodowe realizowane będą stacjonarnie, w formie projektu edukacyjnego lub wirtualnego przedsiębiorstwa. 
  • Ograniczeniem nie są także objęci młodociani pracownicy będący uczniami branżowej szkoły I stopnia w zakresie zajęć praktycznych u pracodawców. Będą oni realizować zajęcia praktyczne o ile u pracodawcy nie wystąpią zdarzenia zagrażające ich zdrowiu.
  • Ograniczeniem nie będą także objęte internaty, w których przebywają uczniowie, w tym z zagranicy.

Za organizację pracy zdalnej w szkołach odpowiadają dyrektorzy placówek.

W trybie zdalnego nauczania funkcjonują już także wszystkie szkoły wyższe. W wydanym w związku z tym zarządzeniu rektora Politechniki Gdańskiej znajdują się wyjątki od reguły nauki online, dotyczą zajęć praktycznych wymagających obecności studenta na uczelni (nadal odbywać się będą w trybie stacjonarnym). 

Studenci zaoczni, którzy mieli zajęcia w sobotę (17 października) - dniu wejścia Gdańska w czerwoną strefę, odbyli je już w trybie zdalnym.

 



TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas