Prezydent Paweł Adamowicz odniósł się do słów ministra Błaszczaka na specjalnie zwołanej konferencji. - Te słowa próbują sugerować, że my, gdańszczanie, jesteśmy opcji niemieckiej – mówił wzburzony prezydent Gdańska i żądał od ministra przeproszenia mieszkańców.
OBEJRZYJ DOKŁADNIE JESZCZE RAZ CAŁĄ KONFERENCJĘ PREZYDENTA GDAŃSKA
- To nie pierwszy raz, kiedy przedstawiciel PiS obraża gdańszczanki i gdańszczan, nie pierwszy raz dzieli Polaków na lepszych i gorszych, nie pierwszy raz odbiera monopol na polskość - mówił prezydent przypominając jednocześnie, że to z jego inicjatywy - jeszcze jako przewodniczącego Rady Miasta Gdańska - już 21 lat temu wszyscy obrońcy Westerplatte i wszyscy pracownicy Polskiej Poczty w Wolnym Mieście Gdańsku uzyskali tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.
Prezydent zwrócił też uwagę, że 30 września na Westerplatte również odbędzie się uroczystość, w której oddziały Obrony Terytorialnej złożą ślubowanie. Urząd Miejski w Gdańsku całkowicie wspiera to działanie.
Na dowód tego, jak bardzo zależy władzom Gdańska na godnym upamiętnieniu rocznicy wybuchu II wojny, prezydent poinformował, że już kilka miesięcy temu wystąpił do prezydenta Andrzeja Dudy, do premiera oraz marszałków sejmu i senatu (pisma w artykule poniżej), by wykorzystali nadchodzącą w roku przyszłym 80. rocznicę wybuchu wojny, do zorganizowania w Gdańsku, na Westerplatte specjalnej uroczystości. Chodzi o to, aby pokazać Europie i światu czym jest wojna, jakie są gwarancje pokoju, jaka była rola Polski w działaniach w czasie II wojny światowej. Jak informował Paweł Adamowicz, do tej pory brak jest jakiegokolwiek zainteresowania w tej sprawie, ze strony władz państwowych.
Zapoznaj się z przebiegiem incydentu na Westerplatte 1 września 2017 i zobacz dokumentację filmową
Prezydent przypomniał też, że miasto przekazało grunt na budowę tak ważnego dla Polski obiektu jakim jest Muzeum II Wojny Światowej.
- Teraz tymczasem Minister Błaszczak chce nam wmówić, że jesteśmy orientacją niemiecką. Że, cytuję: "wpisujemy się w retorykę tych, którzy napadli na Polskę". To jest skandal, panie ministrze. Pan się nie liczy ze słowami – mówił prezydent Gdańska.
Oświadczenie prezydenta Gdańska w sprawie zachowania MON na Westerplatte
Prezydent zaznaczał wielokrotnie, że przedstawiciele Wojska Polskiego mają pełne prawo uczestniczyć w uroczystościach i miasto liczy, że tak właśnie będzie. Jest dla nich honorowe miejsce, jako zaproszonych gości. - Historia Wojska Polskiego jest integralną częścią historii Westerplatte. Nikt nie odmawia polskim żołnierzom prawa do tego, aby być 1 września na Westerplatte.To samo dotyczy osoby ministra obrony narodowej i przedstawicieli innych władz.
Jednak po doświadczeniach z roku ubiegłego, kiedy to mimo wielokrotnych uzgodnień z przedstawicielami MON oraz wojewodą pomorskim, podstępem uniemożliwiono odczytanie Apelu Pamięci przez wyznaczonego do tego harcerza ZHP, prezydent podjął decyzję o innym sposobie organizacji uroczystości.
Incydent na Westerplatte. MON, ratując twarz, mija się z prawdą
- Chciałbym powrócić do pierwotniej myśli, która towarzyszyła powołaniu inicjatywy obchodów w 1999 roku. Od lat nasze spotkania to swoista lekcja historii, kierowana głównie do przedstawicieli młodego pokolenia – mówił prezydent Paweł Adamowicz – W 1999 roku po raz pierwszy spotkaliśmy się na Westerplatte w gronie harcerzy i do tego elementu, jako motywu przewodniego, pragniemy w sposób wyraźny nawiązać. W tym roku w trakcie jubileuszowego, dwudziestego spotkania, chcemy powrócić do korzeni i powierzyć ważną rolę harcerzom i harcerkom nadania uroczystości stosownej oprawy.
Zobacz także: ZHP apeluje do prezydenta RP o pomoc w wyjaśnieniu sprawy
- Mamy zaufanie i szacunek do armii, ale postępowanie MON, czego najlepszym przykładem jest ubiegłoroczny skandal na Westerplatte, kiedy żandarm wojskowy uniemożliwił harcerzowi przeczytanie apelu pamięci, sprawiają, że nie możemy darzyć ministerstwa równym zaufaniem. Ponieważ mamy tak duży szacunek dla munduru polskiego żołnierza, nie chcemy wikłać wojska w spory polityczne. Nie chcemy stawiać służb mundurowych przed wyborami moralnymi, które sprowadzają się do tego czy dotrzymać danego słowa, zachować się z honorem i godnie, czy też wykonać każdy rozkaz politycznego ministra. W rozmowach z przedstawicielami armii - po ubiegłorocznym zajściu na Westerplatte - ze strony wojskowych odczuwalny był wstyd i ubolewanie. Jednocześnie pojawiały się ze strony żołnierzy próby uzasadniania podjętych działań decyzjami politycznymi zapadającymi w kierownictwie MON. Dlatego też raz jeszcze podkreślamy: autorytet armii jest dla nas takim dobrem, że nie chcemy wikłać żołnierzy w polityczną wojnę, rozpętaną przez aktualnie rządzącą siłę polityczną. Dzisiejsza wypowiedź ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, który starał się udowodnić tezę o rzekomej "opcji niemieckiej" rządzącej w Gdańsku i niemalże ubliżał gdańszczanom stawiając ich w jednym rzędzie z V Kolumną, potwierdza tylko, to że nad szacunkiem do polskiej armii przeważa chęć zbicia jakiegoś dziwacznego kapitału politycznego. Nie tylko gdańszczanie, ale wszyscy rodacy powinni powiedzieć stanowcze „nie” wikłaniu wojska w politykę. Stańmy na straży honoru i etosu polskiego żołnierza – apelował prezydent Adamowicz.
Zobacz film z niedopuszczenia harcerza do odczytania apelu pamięci - 1 września 2017 rok
Prezydent Adamowicz zauważył również, że wypowiedź ministra Błaszczaka jest częścią większej całości. Prezydent przypomniał, że wojewoda pomorski z ramienia PiS Dariusz Drelich w porozumieniu z obecnym dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej wystąpił na drogę administracyjną w celu podważenia komunalizacji gruntu, na którym jest pomnik Obrońców Wybrzeża oraz innych terenów na Westerplatte (grunt został przekazany miastu jeszcze przez wojewodę Macieja Płażyńskiego).
- Celem tych działań jest odebranie gdańszczankom i gdańszczanom gruntu. To przykład kolonizacji, zawłaszczania własności komunalnej jednostki samorządu terytorialnego. My się na to nie zgadzamy – mówił prezydent Gdańska.
Koncepcja uroczystości rocznicowych 1 września 2018
|
OBEJRZYJ DOKŁADNIE JESZCZE RAZ CAŁĄ KONFERENCJĘ PREZYDENTA GDAŃSKA
Zaproszenie prezydenta RP na uroczyste obchoty 1 września 2018 roku
Korespondncja prezydenta Gdańska z dowódcą Garnizonu Gdańsk
Korespondncja prezydenta Gdańska z prezydentem RP na temat planów na 2019 rok
Korespondencja prezydenta Gdańska z premierem Mateuszem Morawieckim
Korespondencja prezydenta Gdańska z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim
Korespondencja prezydenta Gdańska z Elżbietą Kruk, przewodniczącą Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu