• Start
  • Wiadomości
  • Biuro Kreacja Doroty Terleckiej z prestiżową nagrodą za wystawę SAINER.KOLooR

Prestiżowa nagroda dla gdańszczanki. „SAINER.KOLooR” najlepszą wystawą w Polsce

Biuro Kreacja Doroty Terleckiej zostało nagrodzone pierwszą nagrodą w kategorii Wystawa w ogólnopolskim ART in Architecture festival, promującym sztukę w architekturze. Wystawę prac Sainera (Przemysława Blejzyka), nad którą kuratelę objęła Agata Abramowicz, możemy podziwiać w Pałacu Opatów, oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku, do 25 lutego 2024.
20.12.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
terleck2
Gdańszczanka Dorota Terlecka ukończyła ASP w Łodzi na wydziale Form Przemysłowych i od roku 2006 prowadzi w Gdańsku pracownię Biuro Kreacja, która zajmuje się projektowaniem - od małych produktów po projekty wnętrz dużych inwestycji czy wystaw
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Frekwencja będzie jak na wystawie Fangora? Obrazy Sainera w Pałacu Opatów intrygują

Wystawę otwarto w Pałacu Opatów pod koniec lipca 2023 roku i bardzo szybko zdecydowano o jej przedłużeniu, gdyż już po dwóch miesiącach obejrzało ją blisko 12 tys. osób. Do dziś (19 grudnia) już 17150 osób.

Co uwodzi publiczność? Charyzmatyczna osobowość młodego malarza i muralisty, jego talent, poruszające dzieła, ale też sposób ekspozycji w Pałacu Opatów.

- W 12 salach wystawienniczych prezentujemy stopniową ewolucję, która w ciągu kilku lat dokonała się w twórczości Przemysława Blejzyka - tłumaczyli twórcy wystawy z Muzeum Narodowego w Gdańsku. - W każdej sali opowiadamy o innym zagadnieniu formalnym, o inspiracjach, decyzjach, badaniach nad formą i kolorem, o rzucanych samemu sobie wyzwaniach i osiąganych celach. Jest to opowieść o formalnej stronie malarstwa, dążeniu do zbudowania idealnej kompozycji, harmonii form i barw oraz do coraz silniejszego upraszczania przedstawianych elementów. A także o wykraczaniu poza medium, jakim jest malarstwo.

Aby dzieła wybrzmiały we właściwy sposób w salach Pałacu Opatów w Oliwie, zadbała Dorota Terlecka z zespołem Biura Kreacja. To jej kolejny sukces, po aranżacji wystawy - wraz z graficzką Anitą Wasik - prac Wojciecha Fangora w tym samym miejscu.

"Wszystko jest instalacją" - o sukcesie wystawy Fangora mówią jej projektantki

W wywiadzie dla portalu designalive.pl Dorota Terlecka wspomina: “Zaproszenie do projektu aranżacji wystawy SAINER. KOLooR w Pałacu Opatów pojawiło się niespodziewanie i w momencie natłoku prac nad innymi projektami. Jednak pewnym artystom się nie odmawia, tym bardziej że aranżacja miała się odbyć we wnętrzu, które choć trudne, ma w moim sercu zawsze ciepłe miejsce. Prace Przemka Blejzyka - Sainer’a cechował niesamowity realizm i ekspresja, i zawsze zwracały uwagę, pośród wielu znanych mi artystów street artu.

Praca projektantki została zauważona i nagrodzona. Jury konkursu ART in Architecture festival uznało, że kategorii PRZESTRZEŃ WYSTAWIENNICZA wystawa „SAINER KOLooR” z pracami Sainera (Przemysława Blejzyka) jest najlepsza. Nagrodę przyznano Pracowni Biuro Kreacja Doroty Terleckiej oraz Muzeum Narodowemu w Gdańsku, z kuratorką Agatą Abramowicz.

Zobacz galerię zdjęć z wystawy

Decyzja Jury ART in Architecture festival

„Wielostopniowe kompozycje, eksperymenty z kolorem i różne języki formalne – to wyróżniki twórczości Sainera, ale i podstawy koncepcji aranżacji przestrzeni wystawy poświęconej twórczości artysty SAINER. KOL∞R. Koncepcja aranżacyjna przestrzeni wystawienniczej, o którą zadbało Biuro Kreacja, opiera się na ekspresji koloru poprzez pryzmat epoki cyfrowej, gdzie każdy obraz podzielony jest przez pixele. Każda sala ma wybrany wiodący kolor, który pojawia się na ścianach oraz w obramowaniu etykiet do obrazów. Takie detale są bardzo istotne przy projektowaniu przestrzeni wystawienniczych, gdzie koncepcja jej aranżacji ma za zadanie budować całość, sama pozostając niejako transparentną. Aranżacja wystawy związanej ze sztuką ma być idealnym tłem, ma wydobyć to, co istotne. Nie może jednak w żaden sposób konkurować z pracami artysty. Dlatego kolor zastosowany na wystawie często wyłania nam istniejący związek między pracami lub chwyta elementy w pewną całość.”

- W tych trudnych, burzliwych i mówiąc językiem kolorystów „beżowo-szarych czasach” zaskakujące są działania, które przypominają nam, o co warto walczyć. Takim miejscem jest wystawa poświęcona twórczości artysty Przemysława Blejzyka: SAINER. KOLooR w zabytkowym Pałacu Opatów w Gdańsku Oliwie - skomentował pracę Doroty Terleckiej członek Jury ART in Architecture festival, wybitny artysta i architekt Oskar Zięta. - Aby podróż ta pozwoliła w pełni doświadczyć wrażeń, uczuć i emocji emanujących z dzieł Sainera, do współpracy przy projekcie przestrzeni wystawienniczej kuratorka Agata Abramowicz zaprosiła Dorotę Terlecką z pracowni architektonicznej Biuro Kreacja, której bogate doświadczenie w aranżowaniu tego typu przestrzeni stało się gwarancją sukcesu. Przy multidyscyplinarnych działaniach artystę i architektów wspierali również inni artyści: Ksawery Komputery, Daniel Szlajnda i Konrad Zamiar. Wystawa SAINER. KOLooR to multiwymiarowa przestrzeń w ramach wnętrz Pałacu Opatów, gdzie wielostopniowe kompozycje, odważne eksperymenty z kolorem i nowatorskie działania medialno-formalne wyróżniają twórczość Przemysława Blejzyka – ocenił Oskar Zięta.

20230727-sainer-koloor-6_949x633
- Wystawa SAINER. KOLooR to multiwymiarowa przestrzeń w ramach wnętrz Pałacu Opatów, gdzie wielostopniowe kompozycje, odważne eksperymenty z kolorem i nowatorskie działania medialno-formalne wyróżniają twórczość Przemysława Blejzyka – mówi Oskar Zięta. Na zdj. jeden z obrazów Sainera, "Dzień na wsi”
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Co to za nagroda?

ART in Architecture festival jest organizowany od pięciu lat przez Fundację Innowacji Społeczno-Kulturalnych w Warszawie. Wydarzenie promuje wprowadzanie sztuki do przestrzeni prywatnej, publicznej i obiektów komercyjnych, zachęcając inwestorów, architektów i architektów wnętrz do współpracy z artystami przy realizacji projektów. W Konkursie nagrody są przyznawane w pięciu kategoriach: mieszkanie/dom, przestrzeń publiczna, biuro, hotel oraz wystawa. 

W jury konkursowym zasiadają znani artyści i architekci, m.in. Przemo Łukasik, Oscar Zięta, ale też Marta Zielińska, od 2016 roku członkini zespołu odpowiadającego za przygotowanie udziału Polski w Wystawach Światowych, Krystyna Łuczak - surówka, historyczka i krytyczka designu czy Agnieszka Leszczyńska - Mieczkowska, absolwentka Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Gala konkursowa 2023 odbyła się w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.

Dorota Terlecka - bio za designalive.pl

Dorota Terlecka urodziła się w 1982 r. w Gdańsku. W 2007 roku ukończyła ASP w Łodzi na wydziale Form Przemysłowych. Od roku 2006 prowadzi biuro projektowe – Biuro Kreacja. Pracownia zajmuje się projektowaniem produktu, wnętrz oraz wystawiennictwem. Choć przez te wszystkie lata zajmuje się projektowaniem to zakres doświadczeń i zainteresowań jest bardzo szeroki. Od projektowania małych produktów po projekty wnętrz dużych inwestycji czy wystaw.

W latach 2010-13 prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Projektantów PoCoTo, następnie przez kilka lat współtworzyła wraz z innymi organizacjami gdyńskie centrum kulturalne tuBaza. Te doświadczenia pozwoliły na realizację wielu oddolnych inicjatyw i ciekawych projektów kulturalnych. Niezwykłe doświadczenie zdobyte w wielu realizacjach związanych z kulturą i sztuką przekłada na obecne projekty, które powstają w ramach pracowni Biuro kreacja.

Projekty, które powstały w ramach pracowni doczekały się wielu publikacji w prasie oraz brały udział w wielu festiwalach i wystawach mi. Diament Meblarstwa 2021, Nagroda główna Polish Graphic Design Award 2018, Nominacja do nagrody KTR 2017, Diament Meblarstwa 2015 i wiele innych.









TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia