• Start
  • Wiadomości
  • Biskupia Górka. W poszukiwaniu historycznych śladów dawnej polonijnej restauracji

Biskupia Górka. W poszukiwaniu historycznych śladów dawnej polonijnej restauracji

„Tajemnice Biskupiej Górki. Zostań mecenasem gdańskich wykopalisk” - pod takim hasłem Stowarzyszenie Biskupia Górka i Fundacja „Latebra” zbierają fundusze na dokończenie prowadzonych w tej części miasta poszukiwań. Inicjatorzy akcji chcą znaleźć jak najwięcej pamiątek po dawnej Cafe Bischofshöhe, zanim jeszcze nastąpi kolejny etap inwestycji umacniania skarp.
19.07.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jakie tajemnice kryją jeszcze okolice Biskupie Górki? Nz. poszukiwania w okolicach dawnej Cafe Bischofshöhe
Jakie tajemnice kryją jeszcze okolice Biskupiej Górki? Nz. poszukiwania w okolicach dawnej Cafe Bischofshöhe
mat. Stowarzyszenia Biskupia Górka


Kiedy spacerujemy, wspinając się coraz wyżej ulicą Biskupią, zanim jeszcze dojdziemy do zabudowań Zespołu Reduty, mijamy z prawej strony zarośniętą drzewami i krzewami skarpę. Nie zwraca zazwyczaj uwagi przechodniów, ale kryje skarby przeszłości. Teraz ruszył w tym miejscu kolejny etap umacniania skarp. Przez wiele lat osuwająca się ziemia była sporym problemem dla mieszkańców.

Prace poszukiwawcze prowadzi Fundacja Latebra
Prace poszukiwawcze prowadzi Fundacja "Latebra"
mat. Stowarzyszenia Biskupia Górka


Prace zabezpieczające ruszyły w lipcu, ale już od lutego tego roku Stowarzyszenie Biskupia Górka i Fundacja na Rzecz Odzyskiwania Zaginionych Dzieł Sztuki „Latebra” prowadzą w tym miejscu badania i poszukiwania. Chcą znaleźć jak najwięcej śladów historycznego dziedzictwa, pozostałości dawnej kawiarni - restauracji należącej do Franciszka Olińskiego (Cafe Bischofshöhe). Zakończyła ona działalność w 1945 r. Poszukiwania nadzorowane są przez archeologa.


Zobacz relację wideo:



- Naszym celem jest z jednej strony zbadanie terenu, który zostanie wkrótce zagospodarowany, czyli placu, na którym stała kiedyś kawiarnia państwa Olińskich, a z drugiej pozyskanie historycznych pamiątek – mówi Krystyna Ejsmont, prezeska Stowarzyszenia Biskupia Górka. - To było ważne miejsce dla Polaków w historii Miasta Gdańska. Tu spotykała się Polonia Wolnego Miasta Gdańska, tutaj Bruno Zwarra nauczył się tańczyć i grał w amatorskich sztukach.

 

Stara ceramika odnaleziona w miejscu dawnej restauracji
Stara ceramika odnaleziona w miejscu dawnej restauracji
mat. Stowarzyszenia Biskupia Górka


Dotychczas udało się znaleźć wiele ciekawych i cennych artefaktów. Są to głównie elementy wyposażenia kawiarni.

- Próbujemy dociec, jakie było wyposażenie kuchni. Mamy sporo pozyskanych elementów z wyposażenia wnętrza, witraży, części zastawy. Jest mnóstwo elementów wyposażenia osobistego. Znaleźliśmy płytę wewnętrzną do naciągu strun w pianinie. Trafiliśmy też na obiekt, co do którego nie mamy zielonego pojęcia do czego służył. Wygląda jak przysłona aparatu, z tym, że ma średnicę pół metra - wylicza Arkadiusz Markiewicz, członek zarządu Fundacji „Latebra”.

Jak wyglądała dawna restauracja? Niestety zachowała się niewiele zdjęć czy rycin
Jak wyglądała dawna restauracja? Niestety zachowała się niewiele zdjęć czy rycin


Poszukiwacze chcą stworzyć i nanieść na mapę zarys restauracji. Nie jest to łatwe, bo na terenie tym przez lata pojawiało się mnóstwo gruzu. W czasie poszukiwań natknięto się też na artefakty pochodzące z byłego Schroniska Młodzieżowego im. Paula Benekego (obecnie siedziba Komendy Wojewódzkiej Policji) - fragmenty różnego rodzaju kafli ręcznie malowanych oraz części witrażu, który niegdyś zdobił jedną ze ścian frontowych tego budynku. Szczególną uwagę zwraca spora liczba identyfikatorów - frankownic z wytłoczonymi danymi osobowymi. Poszukiwacze z Fundacji "Latebra" podejrzewają, że może to być część archiwum policji gdańskiej.

Tajemnicze znalezisko. Okrągły kołnierz wyglądający jak część urządzenia optycznego
Tajemnicze znalezisko. Okrągły kołnierz wyglądający jak część urządzenia optycznego
mat. Stowarzyszenia Biskupia Górka


Prace poszukiwawcze są wykonywane społecznie i finansowane dotąd przez obie organizacje, ale by mogły być kontynuowane potrzebne są środki. Inicjatorzy poszukiwań muszą opłacić nadzór archeologiczny, bez którego nie można prowadzić poszukiwań, muszą wynająć specjalistyczny sprzęt, a także zakupić materiały i usługi niezbędne do oczyszczenia i zabezpieczenia znalezisk.

Ktokolwiek chciałby wesprzeć poszukiwania, może to zrobić na stronie: zrzutka.pl/biskupiagorka. Najciekawsze znaleziska zostaną pokazane na wystawie po zakończeniu badań. Więcej informacji bieżących znaleźć też mozna na Facebooku, gdzie Stowarzszenie Biskupia Górka i Fundacka Latebra utworzyły wydarzenie: Tajemnice "Cafe Bischofshohe".

 

 

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok