• Start
  • Wiadomości
  • Biskupia Górka bliżej natury. Warsztaty i wykład poświęcony pszczołom

Biskupia Górka bliżej natury. Warsztaty i wykład poświęcony pszczołom

Stowarzyszenie WAGA zaprasza na sąsiedzkie spotkanie „Biskupia bliżej natury”, podczas którego bohaterkami będą pszczoły. Uczestnicy nauczą się budować hotele dla pszczół i zakładać miododajne ogrody, nie zabraknie także wydarzeń dla dzieci, a Marta Kistowska poprowadzi wykład o owadach. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 26 września. Wstęp wolny.
25.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pszczoły to niezwykle pożyteczne owady, bez których człowiek sobie nie poradzi. Niestety ich życie jest zagrożone. Gatunek przed wyginięciem starają się ochronić różne stowarzyszenia, w tym WAGA z Biskupiej Górki, która zaprasza w sobotę, 26 września na ekologiczny dzień sąsiedzki. Nz. Ule na Politechnice Gdańskiej
Pszczoły to niezwykle pożyteczne owady, bez których człowiek sobie nie poradzi. Niestety ich życie jest zagrożone. Gatunek przed wyginięciem starają się ochronić różne stowarzyszenia, w tym WAGA z Biskupiej Górki, która zaprasza w sobotę, 26 września na ekologiczny dzień sąsiedzki. Nz. Ule na Politechnice Gdańskiej
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

 

- Jesteśmy świadomi tego, jak ważne są pszczoły. Z tyłu, za naszym budynkiem znajduje się przestrzeń, którą chcieliśmy zagospodarować na łąkę kwietną. Zależało nam na tym, żeby miało to wymiar lokalny, tak by to mieszkańcy dzielnicy o to dbali. Napisaliśmy projekt w ramach Gdańskiego Funduszu Sąsiedzkiego i został przyjęty - mówi Joanna Prokop, członkini Stowarzyszenia WAGA na Biskupiej Górce i koordynatorka wydarzenia „Biskupia bliżej natury”.

Podczas ekologicznego projektu sąsiedzkiego poświęconego pszczołom, które odbędzie się w sobotę, 26 września, przy ulicy Biskupia, gdzie mieści się siedziba Stowarzyszenia WAGA, tworzenie łąki kwietnej - domu dla pszczół i owadów zapylających - będzie tylko jednym z elementów ciekawego programu. Spotkanie rozpocznie prelekcja o owadach, którą poprowadzi Marta Kistowska, następnie odbędą się warsztaty budowania hoteli dla pszczół i zakładania miododajnych ogrodów, a miodowy poczęstunek przypomni o potrzebie i korzyściach z dbania o naturalny ekosystem pszczół. Będzie trochę ciężkiej pracy w słusznym celu, ale i wiele okazji do ciekawego spędzania czasu i sąsiedzkiej integracji.

- Chcemy pokazać mieszkańcom, że to ważna sprawa, sami zakupiliśmy wiele roślin miododajnych, które będziemy w sobotę sadzić na naszym podwórku. Marzy nam się, żeby jak najwięcej osób się w ten projekt zaangażowało. Zagospodarowanie terenu pod kątem przyjazności dla pszczół i owadów będzie kolejnym istotnym ekologicznym gestem obok zakładania miejskich łąk i budowania na budynkach biurowych uli dla pszczół. My nie jesteśmy w stanie postawić ula, ale będziemy budować hotele dla owadów. Rozwiesimy je na podwórku - które przemienimy w miododajny ogród - i w dzielnicy - dodaje Joanna Prokop.

Wydarzenie jest skierowane przede wszystkim do mieszkańców Biskupiej Górki, ale jest otwarte dla wszystkich, mile widziani będą też mieszkańcy sąsiednich dzielnic. Przyjść mogą osoby w każdej grupie wiekowej.

- Serdecznie zapraszamy do zdobycia pożytecznej wiedzy i dobrej zabawy. Spotkajmy się, by zagospodarować ten nasz wspólny kawałek ziemi. Pokażmy, że warto o to zadbać - bo warto: będzie pięknie, będzie można usiąść i poobserwować owady, które przysiądą na przykład na lawendzie - zachęca Joanna Prokop.

Wstęp wolny.

 

Program wydarzenia „Biskupia bliżej natury”:

  • godzina 14:00 - 15:00, ul. Biskupia 4 - Prelekcja „Owad mały przyjaciel” - uczestnicy prelekcji dowiedzą się o korzyściach płynących z przyjaźni człowieka z owadami i o tym jak im pomóc przetrwać w przestrzeni miejskiej. Wykład poprowadzi Marta Kistowska, pedagog, animatorka, socjoterapeutka, współpracuje z Fundacją Generacja, inicjatorka ekologicznej świetlicy - przedszkolnego ogródka;
  •  godzina 15:00 - 17:00, podwórko za kamienicą przy ul. Biskupiej 4 - warsztaty budowania domków dla owadów, zakładania ogródków z roślinami miododajnymi oraz pszczółkowe warsztaty dla dzieci;
  •  godzina 17:00 - 18:00, podwórko za kamienicą przy ul. Biskupiej 4 - wspólne świętowanie w miododajnym ogrodzie - poczęstunek składający się głównie z produktów z miodu.

 

Organizatorzy proszę, by pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa i przestrzeganiu obostrzeń wynikających z trwającej epidemii koronawirusa.

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim