• Start
  • Wiadomości
  • Bilet metropolitalny w drodze: wymyśl jego nazwę i zgarnij nagrodę KONKURS

Bilet metropolitalny w drodze: wymyśl dla niego nazwę i zgarnij nagrodę KONKURS

Na Pomorzu trwają prace nad systemem, który pozwoli na podróżowanie różnymi środkami komunikacji zbiorowej na jednym bilecie. Właśnie wystartował konkurs na nazwę tego systemu - do 16 stycznia każdy może zgłosić swoją propozycję. Główna nagroda to nowoczesny smartfon.
03.01.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Symbolem dążeń do biletu metropolitalnego staje się rosnąca popularność pociągów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej
Rosnąca popularność pociągów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej to wyraźny sygnał, że bilet metropolitalny jest na Pomorzu coraz bardziej potrzebny
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl


Organizator konkursu, Obszar Metropolitalny Gdańsk - Gdynia - Sopot, zapowiada: “Koniec z kupowaniem pięciu różnych biletów u różnych przewoźników. Nie będziesz się martwić, ile trzeba zapłacić za przejazd i gdzie znaleźć kasę. Przyłożysz tylko telefon lub kartę do czytnika i pojedziesz pociągiem, autobusem, tramwajem, trolejbusem - czym chcesz”.

Bilet ma funkcjonować od roku 2020.

- Należy zaznaczyć, że pojęcie „bilet” obecnie nie oznacza już papierowej karteczki z nadrukowana ceną - mówi Katarzyna Wośko z firmy InnoBaltica, która jest wykonawcą projektu. - Przez bilet rozumiemy prawo do przejazdu autobusem, pociągiem, tramwajem czy trolejbusem.

System, który powstaje, będzie się składał z bazy centralnej, zawierające konta pasażerów oraz z identyfikatorów. Identyfikatorem pasażera będzie mógł się stać smartfon, karta czy bilet papierowy z kodem QR. Pasażer, wsiadając do dowolnego pojazdu, będzie musiał się jedynie odbić na specjalnym czytniku, a system dokona już całej reszty formalności - rozpozna pasażera, jego ulgi, rozpozna pojazd i trasę przejazdu, rozpozna jakie są ceny biletów u danego przewoźnika, a po zakończonej podróży naliczy najlepszą z możliwych opłat.

Co bardzo ważne, bilet ten nie będzie obejmował jedynie środków komunikacji zbiorowej w okolicach Trójmiasta. Obejmie on swoim zasięgiem całe Pomorze - także tereny oddalone od  Gdańska, Gdyni czy Sopotu ponad 100 km. Pasażer będzie mógł się przesiadać wielokrotnie - z pociągu na autobus, z autobusu na tramwaj, trolejbus czy nawet na rower metropolitalny MEVO, a system sam naliczy należności.

Na potrzeby dokumentacji technicznej, inżynierowie i informatycy pracujący w spółce InnoBaltica (która projektuje system) posługują się nazwą Platforma Zintegrowanych Usług Mobilności. Określenie to jest jednak zbyt skomplikowane, aby sprawnie się nim posługiwać na co dzień. Dlatego potrzebna jest nowa, przejrzysta nazwa własna dla systemu ujednoliconych płatności za bilety.

InnoBaltica sprawę wyboru nazwy dla pomorskiego biletu metropolitalnego oddaje w ręce mieszkańców regionu, wychodząc z założenia, że nikt nie zna lepiej transportu publicznego, jego potrzeb i charakteru, niż sami pasażerowie.

Pod adresem www.biletpomorze.pl, na specjalnym formularzu można zgłaszać swoje propozycje określeń dla nowego systemu. Chcemy stworzyć nową markę w transporcie publicznym Pomorza.


Jaka musi być idealna nazwa? Powinna:

  • być łatwo zapamiętywalna,
  • być prosta w wymowie - także dla obcokrajowców,
  • być prosta w odmianie,
  • wywoływać pozytywne skojarzenia,
  • oryginalna - nigdy wcześniej niestosowana, nie powinna także kojarzyć się z występującymi już na rynku markami,
  • nie przekraczać długości trzech wyrazów (preferowana długość 1-2 wyrazów) i 15 znaków
  • pożądane, aby niosła skojarzenia z takimi pojęciami jak: bilet, transport publiczny, mobilność, nowoczesność, wygoda, płatność, pasażer, podróż, innowacja, województwo pomorskie, może eksponować atuty związane z atrakcyjnością Pomorza.

Nazwa może być opatrzona krótkim uzasadnieniem (do 300 znaków ze spacjami).

Każdy uczestnik może zgłosić więcej niż jedną nazwę, jednak każda  z nich powinna być zapisana na odrębnym formularzu zgłoszeniowym.

Nagrodą główną w konkursie będzie nowoczesny smartfon. Przewidziane są także atrakcyjne nagrody dla nazw, które zwrócą uwagę kapituły konkursowej.


Założenia organizacyjne konkursu

Konkurs podzielony jest na dwa etapy:

  • Etap 1 - otwarty nabór pomysłów na nazwę zakończony wyborem 3-5 najlepszych nazw przez kapitułę konkursową (02-16.01.2019 zgłaszanie nazw, 22.01.2019 posiedzenie kapituły)
  • Etap 2 - głosowanie na wybrane przez kapitułę nazwy - na stronie biletpomorze.pl (24 - 30.01.2019)
  • Finał - ogłoszenie nazwy, nagrody dla uczestników 6 lutego 2019

TV

Przystanek SKM Gdańsk Stocznia znów czynny