
Czytaj także: Krwawy koniec miasta Danzig - mija 80 lat, część 1
Czytaj także: Krwawy koniec miasta Danzig - mija 80 lat część 2
Dwór Artusa, flaga, uroczystość
Uroczystość z okazji upamiętnienia powrotu Gdańska w granice Rzeczypospolitej - 80. rocznica podniesienia flagi państwowej RP na Dworze Artusa rozpoczęła się przemarszem Kompanii Reprezentacyjnej i Orkiestry Marynarki Wojennej na Długi Targ.
Na wyznaczonym barierkami placu wokół Fontanny Neptuna i Dworu Artusa ustawiono naprzemienny szpaler flag Polski i Gdańska.
W tej przestrzeni zebrali się oficjalni uczestnicy uroczystości: kombatanci, gospodyni wydarzenia - prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, wicewojewoda pomorska Anna Olkowska - Jacyno, marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, posłowie Piotr Adamowicz i Jarosław Wałęsa, radni miasta Andrzej Kowalczys i Maximilian Kieturakis, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego. Na schodach dworu stały poczty sztandarowe gdańskich szkół i harcerstwa. Wokół barierek i w letnich ogródkach ustawił się zaś tłum obserwatorów wydarzenia - w różnym wieku i różnej narodowości.
FILMOWY ZAPIS WYDARZENIA
Rytuał podniesienia flagi RP
Punktualnie o godz. 14 poczet flagowy wystąpił z szeregu kompanii reprezentacyjnej i udał się na dach Dworu Artusa, by - tak jak 80 lat temu - umieścić na jego maszcie flagę Polski. Podczas gdy żołnierze podnosili Biało - Czerwoną, orkiestra odegrała hymn państwowy.

- 80 lat temu rozegrała się symboliczna scena, która mogłaby stać się kadrem filmowym. Oto polscy żołnierze I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte: ppor. Bronisław Wilczewski i chor. Zbigniew Michel zerwali niemiecką flagę ze swastyką, by w jej miejsce podnieść Biało - Czerwoną. W ten sposób, jakby w tym miejscu ucichły wichry wojny rozpętane 1 września 1939 roku - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, podkreślając, że Gdańsk zapłacił wysoką cenę za koniec wojny. - Walki, a po nich gwałty, grabieże, podpalenia, jakich dopuścili się czerwonoarmiści wielu mieszkańcom przyniosły cierpienie i śmierć, a Śródmieście, miejsce w którym stoimy, zostało niemal zrównane z ziemią.
Czytaj także: Płatki ognia jak śnieg. Gdańszczanin mówi o marcu 1945 r.

Prezydent przypomniała, że w wyniku nowego układu geopolitycznego ludność niemiecka opuściła Gdańsk. Nastali w nim nowi mieszkańcy: Polacy z Pomorza i z głębi kraju, i z utraconych wschodnich rubieży. - Tożsamość naszego miasta zmieniła się, a wraz z postępującą odbudową tworzyła się nowa wspólnota. Wszystkim powojennym mieszkańcom Gdańska zawdzięczamy podniesienie go z gruzów i wypełnienie tych murów treścią.
Wszystkim, którzy byli przed nami, wyrażam wdzięczność za to, jak wspaniałym miastem jest dziś Gdańsk. Ich dziedzictwo jest naszym zobowiązaniem - zaznaczyła Aleksandra Dulkiewicz.
W swoim wystąpieniu wicewojewoda Anna Olkowska - Jacyno przypomniała m.in.: - Polscy czołgiści zerwali flagę hitlerowską i podnieśli flagę RP, która zawisła nad Gdańskiem po ponad 150 latach. Ten gest jest świadectwem naszej narodowej tożsamości, powrotu do korzeni, do tradycji i do polskości.

Po oficjalnych wystąpieniach orkiestra odegrała dwa symboliczne utwory - “Hymn do Bałtyku” oraz “Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego” (czyli popularne “Legiony”).
Uroczystość zakończyła się pokazem musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy kompanii reprezentacyjnej MW.
GALERIA ZDJĘĆ Z WYDARZENIA
Wsparcie organizacyjne uroczystości: dowódca Garnizonu Gdańsk i jednocześnie dowódca 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wz. ppłk. Maciej Hulisz; Straż Miejska i Policja.