Mobilny Dom Kultury znów wyruszy w trasę po Gdańsku! Wypatrujcie go w sierpniu
Położony w pięknym Parku Oruńskim Amfiteatr Orana powrócił do działalności na sezon wakacyjny z nowym programem. Zamiast koncertów piosenki aktorskiej organizatorzy - Scena Muzyczna - Gdański Archipelag Kultury - zaprasza na wydarzenia teatralne.
Od 5 lipca działa „Teatr w samo południe” - bezpłatny plenerowy teatr dla dzieci, i tych młodszych i trochę starszych, dla młodzieży, rodziców, dziadków i opiekunów. W każdą niedzielę lipca i sierpnia, punktualnie o godzinie 12:00 zobaczyć można jedno przedstawienie, wystawiane przez Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku, Białostocki Teatr Lalek i Teatr A3 „Kolekcjonerzy Wzruszeń” z Kleszczeli.
Zobacz: Amfiteatr w Parku Oruńskim - spektakle zamiast koncertów w każdą niedzielę wakacji
Natomiast w dniach 20-24 lipca oraz 27-31 lipca, w godzinach 12:00-14:00, odbędą się warsztaty teatralne - bezpłatne - dla dzieci i młodzieży w wieku 5-15 lat. Każdy z dwóch terminów zostanie zakończony wspólnym przedstawieniem.
- Warsztaty teatralne zawierające w sobie elementy dramy, dykcję, impostację, plastykę gestu, taniec i śpiew są świetnym uzupełnieniem, rozwinięciem oraz odkryciem predyspozycji i uzdolnień dziecka. Teatr bowiem jest syntezą wszystkich sztuk, kształtuje wyobraźnię i poczucie własnej wartości dziecka, ucząc jednocześnie pracy w zespole. Zajęcia teatralne zakończone zostaną pokazem przed publicznością - opisuje Paulina Chełmińska ze Sceny Muzycznej GAK.
Zajęcia prowadzone będą za pomocą „Metody Stanisławskiego”. Jej twórcą jest żyjący w latach 1863- 1938 rosyjski teoretyk teatru, reżyser, aktor i etyk teatralny. Tym, co wyróżnia ją spośród innych metod jest stan emocjonalny jako centrum działań. Przygotowywana przez aktorów rola, ich dykcja czy siła głosu są tylko jego pochodnym. Dla dziecka, które posiada silną potrzebę wyrażania własnych emocji, zajęcia teatralne mogą stać się przestrzenią do odkrywania predyspozycji i uzdolnień.
Tok metodyczny:
Ocena możliwości i umiejętności uczestnika oraz grupy.
Wybór materiału dramatycznego ewentualnie napisanie nowego wg pomysłów uczestników.
Kilkukrotne czytanie tekstu, przesłuchanie materiału muzycznego i omówienie wszystkich wątpliwości.
Ćwiczenia z podziałem na role. Pokaz przed publicznością.
Program zajęć.
Rozgrzewka ruchowa.
Fizyczne ćwiczenia rozluźniające i otwierające.
Wyrażanie emocji za pomocą gestu i ciała - pantomima.
Ćwiczenia oddechowe.
Praca nad samogłoską.
Ćwiczenia logopedyczne.
Korekcja indywidualnych niedoskonałości i wad wymowy.
Elementarne zadania aktorskie.
Ćwiczenia z podziałem na role.
Praca z mikrofonem.
Wakacje to nie czas na nudę - ZHP i Miasto Gdańsk zapraszają na półkolonie