• Start
  • Wiadomości
  • Bezpłatne badania w kiosku profilaktycznym w siedzibie pomorskiego NFZ

Bezpłatne badania w kiosku profilaktycznym w siedzibie pomorskiego NFZ

Indeks masy ciała (BMI), skład ciała, ciśnienie tętnicze krwi, waga i wzrost to badania, które można wykonać w samoobsługowym kiosku profilaktycznym znajdującym się  w siedzibie pomorskiego NFZ przy ulicy Podwale Staromiejskie 69. Stanowisko do spraw profilaktyki i promocji zdrowia otwarto w ramach kolejnej akcji prozdrowotnej. Podobne kioski stanęły w siedzibach Funduszu w całej Polsce. 
14.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Monitor komputera z napisem kiosk terapeutyczny, przed nim siedzi młoda kobieta, z jasnymi włosami, z lewej strony drukarka
Anonimowe wyniki pomiarów drukowane są od razu po badaniu, na miejscu można też omówić je z doradcą od sprawa profilaktyki i promocji zdrowia. Kioski są przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych.
Fot. Mat. prasowe NFZ Gdańsk

 

W samoobsługowych kioskach profilaktycznych dorośli mogą wykonać samodzielnie najważniejsze pomiary medyczne, które określają ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Oprócz badań na miejscu można skorzystać z pomocy profesjonalnych doradców, którzy pomogą przy analizie wyników pomiarów i zachęcą do udziału w programach profilaktycznych NFZ lub skorzystania z bezpłatnych diet od Funduszu.

Kioski profilaktyczne są zamkniętą konstrukcją zapewniającą prywatność i bezpieczeństwo osobom, które zdecydują się na wykonanie pomiarów: wzrostu, masy ciała, indeksu masy ciała, czyli BMI, składu ciała, ciśnienia tętniczego krwi.

- To podstawowe pomiary medyczne niezbędne do oceny ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne - mówi Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ. - Analiza składu ciała pozwala poznać poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi ma pomóc w wykryciu nadciśnienia tętniczego, które bezpośrednio lub pośrednio jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Określony na podstawie naszego wzrostu i wagi indeks masy ciała (BMI) jest istotny dla oszacowania zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, czy miażdżycą.

Anonimowe wyniki pomiarów drukowane są od razu na miejscu w kiosku, a po wykonaniu można omówić je na miejscu z doradcą od spraw profilaktyki i promocji zdrowia. Kioski są przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych.

To nie wszystko - doradcy na życzenie zainteresowanych osób udzielają dokładnych informacji o prowadzonych przez NFZ programach profilaktycznych (Profilaktyka 40 PLUS, portal diety.nfz.gov.pl) i doradzają, jak można się do nich zgłosić i z nich korzystać.

 

Boks z napisem kiosk terapeutyczny
W samoobsługowych kioskach profilaktycznych dorośli mogą wykonać samodzielnie najważniejsze pomiary medyczne, które określają ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne.
Fot. Mat.praswoe NFZ Gdańsk

 

Aby uzyskać pomoc doradcy do spraw profilaktyki i promocji zdrowia i z pomiarów w kiosku profilaktycznym,  wystarczy zapisać się przez stronę internetową pomorskiego NFZ lub przez Telefoniczną Informację Pacjenta, dzwoniąc na bezpłatny i całodobowy numer 800 190 590. 

W przypadku braku chętnych w konkretnym przedziale czasowym osoby przebywające na sali obsługi klienta mogą skorzystać bez zapisywania się z konsultacji doradcy i samoobsługowego kiosku profilaktycznego.

Korzystanie z najnowszej oferty NFZ jest bezpłatne. Możliwe jest też cykliczne odwiedzanie samoobsługowego kiosku profilaktycznego, co pozwoli zainteresowanym osobom w przyszłości systematycznie monitorować swoje parametry zdrowotne.

Punkt czynny jest w godzinach 9.00-12.30 i 13.00-15.30 od poniedziałku do piątku.

TV

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Biało-Czerwona na Górze Gradowej