• Start
  • Wiadomości
  • Bezpiecznie, aktywnie, ciekawie - jakie były gdańskie plaże w 2016 roku

Bezpiecznie, aktywnie, ciekawie - jakie były gdańskie plaże w 2016 roku

Zakończył się kolejny, 27. sezon ciężkiej pracy ratowników. Ich zaangażowanie i poświęcenie zaprocentowało kolejnym okresem wakacyjnym bez utonięć na gdańskich kąpieliskach morskich, zarządzanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku. Ponownie potwierdzenie znalazł fakt, że na strzeżonej plaży jest najbezpieczniej. Taki stan utrzymuje się już od ponad ćwierć wieku!
04.09.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Plaża w Brzeźnie

W Gdańsku na plażach powiewało aż sześć Błękitnych Flag. Międzynarodowym znakiem jakości wyróżniono w tym roku Orle, Sobieszewo, Stogi, Jelitkowo i oba kąpieliska w Brzeźnie tzn. przy molo i przy Domu Zdrojowym.

Sezon letni wystartował 24 czerwca i zakończył się 31 sierpnia. W tym okresie kąpieliska były czynne łącznie przez 552 godziny (8 godzin dziennie). Zamknięcie z powodu wysokiej fali i silnych prądów trwało zaledwie 5 dni. Najwyższy stan morza w skali Douglasa wyniósł 5 stopni (Sobieszewo), a wysokość fali okresowo mogła przekraczać 2 metry wysokości. Ponadto, przez 7 dni obowiązywał zakaz kąpieli na kąpieliskach w Brzeźnie i Jelitkowie spowodowany pogorszonymi warunkami mikrobiologicznymi wody, spowodowanymi zakwitem sinic i lipcową ulewą. Plażowicze mogli korzystać w tym czasie z kąpielisk na Wyspie Sobieszewskiej i Stogach. Z wyjątkiem tego okresu, badania potwierdzały jej doskonałą jakość.

Najwyższe temperatury powietrza odnotowano pod koniec czerwca oraz sierpnia. Wahały się od 31°C do 35°C. Woda najcieplejsza była na początku sierpnia, jej temperatura wynosiła 20°C.

W trakcie całego sezonu do zabezpieczenia siedmiu kąpielisk (1400 mb linii brzegowej) zatrudnionych było łącznie 94 ratowników wodnych i 36 ratowników medycznych. Wspierało ich 2 paralotniarzy, 22 praktykantów, a także 5 psów ratowniczych. Ratownicy podjęli łącznie 71 interwencji. Blisko pół tysiąca osób zostało opatrzonych w punktach medycznych. W 17 przypadkach konieczne było wezwanie karetki pogotowia.


Bezpieczeństwa na gdańskich plażach strzegło prawie 100 ratowników wodnych

Ratownicy mieli do dyspozycji m.in. 7 łodzi motorowych, 4 pojazdy quad z przyczepami do transportu osób poszkodowanych, 3 skutery wodne z platformą ratunkową, kajaki, łodzie i deski ratownicze. We współpracy z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym patrolowano również akweny niestrzeżone. Ratownicy wodni pełnili też dyżury całodobowe, podczas których 11 razy podejmowali interwencje w godzinach wieczornych i nocnych. Gdańskie Centrum Ratownictwa Wodnego – funkcjonujące przy molo w Brzeźnie przez cały rok - przyjmowało zgłoszenia przez całą dobę. Oprócz numeru alarmowego, udostępniony został również numer telefonu, pod którym można było zgłaszać wszelkie uwagi odnośnie działalności plaż i kąpielisk.

Gdańscy ratownicy zajęli trzecie miejsce w Surf Rescue Board Challenge, drugie i trzecie w Mistrzostwach Polski na łodziach IRB, uczestniczyli też w Mistrzostwach Ratownictwa Morskiego. Członek ratowniczego zespołu z Gdańska, pies ratownik Diver wygrał wszystko, co było do wygrania w psich konkurencjach podczas różnego rodzaju zawodów. Zdobył m.in. tytuł Mistrza Polski Psów Ratowniczych oraz Puchar Polski Psów Ratowniczych.
 

Gdańskie kąpieliska. Gdzie jest najpiękniejsza plaża i najlepsza infrastruktura? ZAGŁOSUJ!


Dzięki współpracy z Uniwersytetem Gdańskim w zakresie profilaktyki bezpiecznej kąpieli, ratownicy rozdysponowali ponad 40 tysięcy bezpłatnych opasek identyfikacyjnych dla dzieci w ramach akcji "Mamo tu jestem" oraz blisko 5 tysięcy bezpłatnych broszur "Bezpieczna Woda". Dodatkowo, przez cały rok odbywały się zajęcia dotyczące bezpiecznego wypoczynku nad wodą w gdańskich szkołach. W prelekcjach wzięło udział ponad 10 tysięcy uczniów gdańskich placówek. 

Wedle szacunków przez cały sezon gościliśmy ok. 2,5 mln plażowiczów. Wśród tłumów spragnionych kąpieli morskiej i słonecznej można było wypatrzyć kilka znanych osób, m.in. Macieja Dowbora, Abelarda Gizę, Piotra Żyłę, Rafała Maślaka, Osi Ugonoh, Zofię Klepacką, Piotra Myszkę, Mariusza Wlazłego, Michała Jureckiego, Michała Probierza, Dariusza Michalczewskiego, Piotra Gacka, Bartka Gawryszeckiego, Piotra Nowakowskiego, Mateusza Mikę, Mariusza Jurasika, Marcina Urbasia, Roberta Korzeniowskiego, Artura Siódmiaka, Iwonę Guzowską, Adama Korola, Aleksandrę Kobielak, Hermanna Melo. Z pewnością wiele innych znanych osób skutecznie ukryło się w tłumie plażowiczów.


Gdańskie kąpieliska to nie tylko plaża i woda. To także place zabaw

W tym roku na plaży w Brzeźnie powstał nowy plac zabaw. Jego wyjątkowy kształt przypominający żaglowiec Generał Zaruski, flagową jednostkę Miasta Gdańska, przyciągał najmłodszych plażowiczów, którzy godzinami wcielali się w żeglarzy i piratów. 

Do dyspozycji plażowiczów były: przebieralnie, place zabaw dla dzieci, rozbudowana siłownia na plaży, marina plażowa, szafki depozytowe, natryski zamgławiacze oraz nadmorska strefa dla zwierząt. W bibliotekach plażowych pojawiło się ponad 5 tysięcy pozycji, które można było wypożyczyć do poczytania podczas odpoczynku nad morzem. Na aktywnych czekały dwie zjeżdżalnie wodne oraz dwie wypożyczalnie sprzętu wodnego. Ofertę dla wypoczywających w ruchu uzupełniła m.in. duża liczba miejsc dedykowanych sportom plażowym - aż 16 boisk do siatkówki oraz 9 boisk do piłki nożnej lub ręcznej było stale użytkowanych przez młodzież i dorosłych, również w nocy w ramach akcji "Nocne granie". Miejsca do gry nie brakowało, gdyż dodatkowo udostępniono bezpłatnie 16 przenośnych boisk do siatkówki, 32 przenośne bramki do piłki nożnej, a także znaczną ilość sprzętu plażowego. Funkcjonowały też dwa tory do skimboardingu, 13 kładek plażowych, dwa wózki amfibie, pozwalające osobom niepełnosprawnym zasmakować kąpieli w morzu. Z kładek chętnie korzystały osoby poruszające się na wózkach, opiekunowie z dziećmi, a także rolkarze i rowerzyści. Dla tych ostatnich powstało ponad 50 miejsc na plażowych parkingach dla rowerów.

Przez cały sezon na gdańskich plażach odbyło się blisko 70 imprez sportowych czy różnego rodzaju wydarzeń. Niektóre z nich były cykliczne lub trwały przez cały sezon. Jedną z atrakcji był Stadion Letni zlokalizowany przy molo w Brzeźnie, na którym odbywały się zawody o randze mistrzostw i pucharu Polski w dyscyplinach plażowych. Oprócz imprez przygotowano liczne aktywności, plażowicze mogli korzystać m.in. z zajęć piłki nożnej, siatkówki oraz zumby. Najmłodsi chętnie korzystali z zajęć "Letniej szkoły ratownictwa". Na gdańskich plażach chętnie trenowali także gdańscy sportowcy. 21 lipca w Jelitkowie odbył się trening piłkarzy Lechii Gdańsk. Nie zabrakło lokalnych gwiazd i reprezentantów Polski.
 

Na plaże można było przyjechać rowerem

Nowością w tym roku było uruchomienie połączenia tramwaju wodnego z centrum Gdańska do Falochronu Zachodniego, gdzie powstał kolejny przystanek dla tej turystycznej linii. Zaś na samym falochronie dzierżawca uruchomił nowy bar - „Faloschron”.

Każdego dnia z gdańskich plaż firma sprzątająca wywoziła średnio 21 m3 śmieci, które mieszczą się w niecałych czterech kontenerach. Przez cały sezon dało to łącznie 1407 m3 odpadów stałych, czyli 234 pełnych kontenerów.

MOSiR w Gdańsku otrzymał 11 zgłoszeń o rannych ptakach i małych ssakach na plaży. Wszystkie zwierzęta potrzebujące pomocy zostały odwiezione do lecznic.

W ramach akcji "Przyjdź z psem na plażę" przeprowadzono szkolenie blisko 30 psów do pracy w wodzie, część z nich wspierało ratowników podczas sezonu letniego. Brały również udział w wielu pokazach, prezentując swoje umiejętności.

W dniach 20 i 21 sierpnia stacje telewizyjne Polsat i Polsat News prowadziły transmisje z plaży Stogi w ramach programu „Lato z Polsat News”. Nie da się ukryć, że w ciągu całego sezonu Kąpieliska Morskie w Gdańsku cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mediów. Przedstawiciele MOSiR w Gdańsku, a w szczególności ratownicy udzielili blisko 100 wywiadów. W trakcie sezonu letniego na stronie kapieliskagdansk.pl ukazało się ponad 60 artykułów. Łącznie odwiedziło ją blisko pół miliona użytkowników. Plażowicze mieli możliwość sprawdzania na bieżąco warunków atmosferycznych na gdańskich kąpieliskach. Nowości, ciekawostki oraz bieżące informacje pojawiały się również na profilu kąpielisk w portalu społecznościowym facebook.com/kapieliskagdansk.



TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych