• Start
  • Wiadomości
  • Będziemy czytać, pisać, zdobywać autografy - V Oliwskie Święto Książki

Będziemy czytać, pisać, zdobywać autografy - V Oliwskie Święto Książki

Akcja “Bez cenzury”, cztery spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci i konkurs literacki oraz oferta ponad 20 wydawnictw - w sobotę, 27 kwietnia 2019, w godz. 12 do 19, Oliwski Ratusz Kultury zamieni się w pracownię literacko-czytelniczą, a ulica Opata J. Rybińskiego - w wielką księgarnię.
26.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Oliwskie Święto Książki to spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci, konkurs literacki i oferta ponad 20 wydawnictw
Oliwskie Święto Książki to nie tylko spotkania autorskie, warsztaty i konkursy literackie, ale też oferta ponad 20 wydawnictw
fot. Mateusz Ochocki / KFP

 

Tegoroczna, piąta już edycja wydarzenia rozpocznie się w samo południe akcją literacką “Bez cenzury” - na głównej alei w Parku Oliwskim, trójmiejscy literaci będą tworzyć spontaniczne, krótkie utwory. Podpatrując ich dowiemy się, jak powstaje literatura.

Jak co roku, tego dnia, na ulicy Opata Jacka Rybińskiego powiewać będą na wietrze, zawieszone pomiędzy lipami, kartki z zapisanymi na nich fragmentami przeróżnych książek. To charakterystyczny znak, że trwa Oliwskie Święto Książki.

 

t00081592
Akcja literacka “Bez cenzury” - na głównej alei w Parku Oliwskim, trójmiejscy literaci tworzą spontaniczne, krótkie utwory
fot. Mateusz Ochocki / KFP

 

Całe dzieła znajdziemy na stoiskach wydawnictw ustawionych tego dnia wzdłuż ulicy. A będzie ich w tym roku ponad 20. Nie tylko z Pomorza. Wśród nich: Instytut Wydawniczy Latarnik, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK, Wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Wydawnictwo Zakamarki, Wydawnictwo Wiatr od Morza, Wydawnictwo Bernardinum, Oficyna Wydawnicza Tysiąclecia, ale też Nadbałtyckie Centrum Kultury, Fundacja Mam Marzenie, Fundacja Hospicyjna czy Biblioteka Oliwska.

Książki będzie można kupować, ale również się nimi wymieniać. Na bookcrossing organizatorzy - Fundacja Wspólnota Gdańska - przygotowali dwa duże stoły z używanymi książkami.

Andrzej Jurewicz to gdański poeta i prozaik. O książce Samotnia  opowie w sobotę o godz.
Aleksander Jurewicz to gdański poeta i prozaik. O książce "Samotnia" opowie w sobotę o godz. 13.15
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

W programie są też cztery spotkania autorskie. Z czytelnikami o godz. 13.15 porozmawia Aleksander Jurewicz, gdański poeta i prozaik, autor tomików poetyckich: “Po drugiej stronie” (1977), “Nie strzelajcie do Beatlesów” (1983), “Dopóki jeszcze i inne wiersze” (1991) oraz powieści: “W środku nocy” (1980), “Lida” (1990), ”Pan Bóg nie słyszy głuchych” (1995), “Prawdziwa ballada o miłości” (2002) i “Dzień przed końcem świata” (2008), ale również zbiorów felietonów: “Życie i liryka” (1998) oraz “Popiół i wiatr” (2005) - nominowanych do literackiej nagrody Nike. Jurewicz jest laureatem m.in. Nagrody Czesława Miłosza, Pomorskiej Nagrody Artystycznej, Nagrody Bibliotekarzy „Pro libro legendo”. Pretekstem do spotkania będzie książka “Samotnia”.

Monika Milewska opowie o książce Ocet i łzy  o godz. 16.45
Monika Milewska opowie o książce "Ocet i łzy" o godz. 16.45
Dominik Paszliński/gdansk.pl


O godz. 16.45 zaś, o swojej książce “Ocet i łzy” opowie Monika Milewska, doktor historii, eseistka, poetka, dramatopisarka, adiunkt w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka również realistyczno-magicznej opowieści o najnowszej historii Polski “Latawiec z beton”, pisze w “Occie i łzach” o terrorze panującym podczas Rewolucji Francuskiej i jego spuściźnie.   

Z czytelnikami spotkają się również Anna Kulka-Dolecka (godz. 12), by opowiedzieć o osobistym doświadczeniu - opiekuna chorego przewlekle dziecka, które zawarła w książce “Wyjrzeć przez okno” oraz Agatha Rae (godz. 15). Jej powieść “Psychopomp” to historia zwykłej nastolatki, która lubi rocka, zdaje maturę i jest zakochana, kiedy odkrywa w sobie niezwykłe zdolności - rozmawia ze zmarłymi i pomaga im „przejść na drugą stronę”. Co z tego wyniknie?

Dzieci organizatorzy zapraszają na czytanie bajek (godz.12), warsztaty - opowieść o średniowiecznym Gdańsku (godz. 13.30) oraz plastyczne (godz. 16). Udział w warsztatach wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsca pod adresem: pracownia@wspolnotagdanska.pl.

Rok temu na czytelników czekali Krystyna i Stefan Chwinowie. Kto będzie tym roku?
Rok temu na czytelników czekali Krystyna i Stefan Chwinowie. Kto będzie tym roku?
fot. Mateusz Ochocki / KFP


Pod koniec dnia (godz. 18) nadejdzie czas na “Błyskawiczny konkurs literacki A4”, czyli zabawę dla debiutujących twórców. Każdy, kto pisze, może wystąpić publicznie i zaprezentować swój krótki tekst (maksymalna objętość 1800 znaków), forma – bez znaczenia. Publiczność go wysłucha, a jurorzy (Monika Milewska, Wojciech Boros i Andrzej Fac) ocenią i wybiorą najlepszy. Pula nagród wynosi 600 zł. Udział w tym konkursie nie wymaga wcześniejszego zgłoszenia.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

 

PROGRAM WYDARZENIA

(miejsce: Oliwski Ratusz Kultury)

11.00 Bajarka opowiada. Baśń bułgarska w żywej opowieści „Chłopiec i wiatr” (bez zapisów)

12.00 Spotkanie autorskie: Anna Kulka-Dolecka - Wyjrzeć przez okno, Fundacja Hospicyjna

12.00 - 18.00 Bookcrossing, czyli swobodna wymiana książek na stołach przy Oliwskim Ratuszu Kultury i głównym wejściu do Parku Oliwskiego

13.00 - 14.00 Książka za przebranie (stoisko Fundacji Wspólnota Gdańska przed Oliwskim Ratuszem Kultury), dla pierwszych 30 osób w fantazyjnym przebraniu

13.15 Spotkanie autorskie: Aleksander Jurewicz - Wokół Samotni, Oficyna Wydawnicza Tysiąclecia

13.30 Warsztaty „Średniowieczny Gdańsk” dla dzieci 6-8 lat, Wydawnictwo Meandry (zapisy)

15.00 Spotkanie autorskie: Agatha Rae – Psychopomp, Wydawnictwo Marpress

16.00 Warsztaty „Ilustrujemy bajki” dla dzieci 6-12 lat, Wydawnictwo Inne (zapisy)

16.45 Spotkanie autorskie: Monika Milewska - Ocet i łzy, wydawnictwo słowo/obraz terytoria

18.15 Błyskawiczny Konkurs Literacki A4

 

DLA DZIECI

11.00 Bajarka opowiada. Baśń bułgarska w żywej opowieści „Chłopiec i wiatr”

13.30 Warsztaty „Średniowieczny Gdańsk” dla dzieci 6-8 lat, Wydawnictwo Meandry (zapisy)

Warsztaty kreatywne o średniowiecznym Gdańsku, jego mieszkańcach i tajemniczym zamku. Uczestnicy dowiedzą się, jak żyli ludzie w dawnych czasach, a następnie przeistoczą się w rycerzy i damy, wykonując własnoręcznie miecze i wianki.

16.00 Warsztaty „Ilustrujemy bajki” dla dzieci 6-12 lat, Wydawnictwo Inne (zapisy)

Warsztaty plastyczne, których głównymi bohaterami będą postacie z bajek Wydawnictwa Inne. Uczestnicy stworzą ilustracje do przygód Muchwiaternika, Komaromiodnika, Pana Żuczka Buczka, Pana Palimpsesta, Panią Gadaczkę Paplaczkę, Pana Gęstobrzuszka, Pana Żarłopiórka i wielu innych.

 

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok