• Start
  • Wiadomości
  • MLD INVICTA dołącza do laboratoriów wykonujących testy na koronawirusa

Będzie więcej testów na koronawirusa. Zrobią je Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA

Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA, posiadające największe prywatne laboratorium genetyczne na Pomorzu, są gotowe, by wykonywać do 2 tys. badań na koronawirusa na dobę. Jest już na to zgoda ministerstwa. Spółka przekonuje, że rozpoczęcie testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 to kwestia kilku dni. Test w kierunku koronawirusa nie jest badaniem wykonywanym na życzenie.
03.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA są pierwszym prywatnym laboratorium w Gdańsku, które będzie wykonywało testy na koronawirusa na zlecenie lekarza chorób zakaźnych bądź sanepidu
Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA są pierwszym prywatnym laboratorium w Gdańsku, które będzie wykonywało testy na obecność koronawirusa na zlecenie lekarza chorób zakaźnych bądź sanepidu
fot. Maciej Moskwa


Koronawirus – chcesz wesprzeć pomorskie szpitale? Ta platforma ułatwi Ci działanie

 

Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA dysponują największym prywatnym laboratorium genetycznym na Pomorzu. Znajduje się ono przy ulicy Trzy Lipy w Gdańsku. Spółka zatrudnia 70 osób: ekspertów, naukowców i wykwalifikowanych diagnostów laboratoryjnych oraz lekarzy genetyków z wieloletnim doświadczeniem. Ich wiedza może teraz pomóc w walce z epidemią koronawirusa.

- Przygotowywaliśmy się do diagnostyki genetycznej w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 już od jakiegoś czasu. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem i infrastrukturą, mamy też doświadczoną i kompetentną kadrę. Teraz zaangażowaliśmy dodatkowe urządzenia, w których posiadaniu jesteśmy, umożliwiające wykonywanie testów na obecność wirusa COVID-19 na masową skalę - komentuje Katarzyna Goch, kierownik ds. komunikacji marketingowej w INVICTA.

Te urządzenia to m.in. roboty przygotowujących próbki do diagnostyki rtPCR i wysokoprzepustowy automat do izolacji DNA oraz kilka urządzeń do diagnostyki genetycznej. Jak tłumaczy Goch, dzięki automatyzacji procesu diagnostycznego i optymalizacji organizacji pracy, laboratorium już teraz jest w stanie wykonać od 1 tys. do 2 tys. badań w kierunku obecności koronawirusa na dobę. Jeśli zajdzie taka potrzeba, a sprzęt będzie dostępny i uda się go wdrożyć - przepustowość może jeszcze wzrosnąć.

- Potwierdziliśmy poprawność metody, jesteśmy gotowi, żeby działać. W czwartek, 2 kwietnia, otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie z Ministerstwa Zdrowia, że nasze zgłoszenie zostało zaakceptowane, a Laboratorium zostanie dopisane na listę zamieszczoną na stronie przy najbliższej aktualizacji - dodaje Goch.

Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA będą trzecim laboratorium w Gdańsku, wykonującym testy na koronawirusa zgodne ze standardami WHO (Światowej Organizacja Zdrowia) i CDC (Amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób) - obok laboratorium w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i jej podwykonawcy, laboratorium w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. W planach jest stworzenie kolejnych czterech, m.in. w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej.

 

4 nowe laboratoria wirusologiczne w szpitalach w: Kościerzynie, Słupsku, Wejherowie i UCK

 

Głównym problemem nadal pozostaje jednak brak dostępu do testów - nie są one produkowane w Polsce, wymagają sprowadzania z zagranicy. Brakuje ich w laboratoriach w całym kraju.

- W zależności od technologii i od urządzeń, które w danym laboratorium zastosowano, dostępność testów może być różna. My w tym momencie jesteśmy w porozumieniu z dostawcami odczynników do urządzeń, którymi dysponujemy, i mamy potwierdzenie, że te dostawy będą. Część odczynników już mamy, czekamy na kolejne - tłumaczy Goch.

Choć INVICTA jest prywatnym laboratorium, badania, podobnie jak w pozostałych dwóch laboratoriach w Gdańsku, nie będą wykonywane dla klientów indywidualnych. Testy, z uwagi na ich specjalistyczny charakter, będą przeprowadzane wyłącznie na zlecenie lekarzy chorób zakaźnych lub sanepidu. Mogą być też wykonywane na potrzeby pracowników ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami zarażonymi koronawirusem.

 

Na Pomorzu od początku epidemii do 1 kwietnia 2020 roku wykonano 1 892 testy, w Polsce w tym samym czasie 51 500 testów
Od początku epidemii koronawirusa, na Pomorzu wykonano 1 892 testy. W Polsce - 51 500 (stan na 1 kwietnia)
fot. Maciej Moskwa

 

INVICTA prowadzi m.in. Laboratorium Genetyczne, Pracownię Badań Molekularnych i Pracownię Cytogenetyki. Ma wieloletnie doświadczenie w realizacji badań genetycznych, w tym świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Obecnie jako jedyny podmiot w województwie pomorskim realizuje umowę z Pomorskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ w rodzaju Świadczenia Odrębnie Kontraktowane - badania genetyczne.

- Nasz ośrodek dysponuje wysokiej jakości sprzętem, w tym jako jeden z pierwszych w kraju zastosował w badaniach DNA technologię sekwencjonowania następnej generacji (NGS). Każdego roku wykonuje kilka tysięcy testów. Jakość badań wykonywanych w laboratorium jest stale monitorowana i audytowana - informuje Goch.

INVICTA bierze udział m.in. w badaniu jakości LABQUALITY, kontrolach Centralnego Ośrodka Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej oraz Centralnego Ośrodka Badań Jakości w Diagnostyce Mikrobiologicznej. Posiada akredytację PCA ISO 15189, wdrożone normy ISO 9001 i 14001, a także pozytywną rekomendację Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka. Cyklicznie poddaje się kontrolom zewnętrznym organizowanym m.in. przez: GenQA (wcześniej CEQAS i UK NEQAS), QCMD (Quality Control for Molecular Diagnostics), EMQN (European Molecular Genetics Quality Network), CF Network (Cystic Fibrosis European Network), RIQAS (Randox International Quality Assessment Scheme), INSTAND (Gesellschaft zur Förderung der Qualitätssicherung in medizinischen Laboratorien) czy EQA (External Quality Assessment).

 

Zarząd Województwa przeznacza 130 mln zł środków z UE na walkę ze skutkami pandemii

 

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka