Powyżej - fotogaleria z wiecu, który odbył się 14 stycznia na Długim Targu, zwołany na wieść o zamachu i śmierci prezydenta Pawła Adamowicza
Premier: "Myślę, że wielu z Was przyjedzie"
13 stycznia upływa 5 lat od tragicznego zamachu na prezydenta Pawła Adamowicza. Z tej okazji Miasto Gdańsk przygotowało program upamiętnienia prezydenta, zawierający wiele elementów. [Szczegóły podajemy w dalszej części artukułu].
Wpis na profilu X, zachęcający do udziału w uroczystościach w Gdańsku, premier Donald Tusk zamieścił w poniedziałek, 8 stycznia.
Kilka dni wcześniej premier mówił na konferencji prasowej:
Pamiętamy przecież o tym, co wydarzyło się w Polsce, łącznie z tragediami. 13 stycznia będę w Gdańsku razem z mieszkańcami Trójmiasta. Myślę, że wielu z Was z Polski przyjedzie. Tam będziemy obchodzili 5. tragiczną rocznicę zabójstwa prezydenta Adamowicza (...). Chcielibyśmy, żeby 13 stycznia cała Polska na nowo uwierzyła, że media publiczne mogą być od informowania, edukacji, upowszechniania wiedzy, a nie od zaszczuwania ludzi i nie od promowania władzy czy partii rządzącej.
PROGRAM WYDARZEŃ POŚWIĘCONYCH PREZYDENTOWI ADAMOWICZOWI:
12 stycznia (piątek)
- 11.00 / Koncert carillonowy / wieża kościoła św. Katarzyny
- 12.00 / Dzień Patrona / Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza
- 18.00 / promocji książki Antoniego Pawlaka pt. „Pusty gabinet. Paweł Adamowicz: prezydent, szef, przyjaciel” / biblioteka ECS
13 stycznia (sobota)
- 12.05 / Koncert carillonowy / wieża Ratusza Głównego Miasta
- 16.00 / Ogłoszenie laureata Nagrody im. Prezydenta Adamowicza / IKM, Kunszt Wodny
- 19.00 / Wiec z udziałem premiera Donalda Tuska i prezydent Aleksandry Dulkiewicz - złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej / plac pomiędzy Katownią z Złotą Bramą
- 19.30 / modlitwa międzywyznaniowa / bazylika Mariacka
- 20.00 / widowisko słowno-muzyczne z udziałem polskich wykonawców / bazylika Mariacka
14 stycznia (niedziela)
- 12.00 / msza święta w intencji śp. Pawła Adamowicza / bazylika Mariacka
- 13.30 / odsłonięcie ławeczki Pawła Adamowicza / Wyspa Spichrzów
- 17.00 / wieczór dla przyjaciela / ogród zimowy ECS
Tłumy na Długim Targu. Mieszkańcy w hołdzie Pawłowi Adamowiczowi WIDEO I ZDJĘCIA
Tak media publiczne zaszczuwały oponentów
Właśnie do tej rocznicy nawiązał premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej w Warszawie. W części dotyczącej mediów publicznych i zmian, które w nich obecnie zachodzą, premier mówił o tym, jak media publiczne były używane do zaszczuwania ludzi i o tym, że tego praktyki nie mogą się nigdy powtórzyć.
- Wszyscy czujemy, że to zło jakie działo się w Polsce chyba najbardziej skondensowane było właśnie tam, w mediach publicznych i ono zatruło miliony umysłów ludzi, którzy po kilku latach tej propagandy tak bezwarunkowo zaczęli wierzyć w to co sączyło się z telewizji publicznej. To są, i ja o tym mówię z przekonaniem, najprawdziwsze ofiary systemu Kaczyńskiego. To są ofiary najmocniej dotknięte przez media publiczne bo im zmieniono świat. Im zmieniono sposób widzenia.
Rozmowa z Magdaleną Adamowicz w "Jestem z Gdańska". Paweł byłby dzisiaj szczęśliwy
Inspiracja a nie tylko hołd
Zdaniem premiera rocznica zamachu na Pawła Adamowicza powinna być „inspiracją do przodu, a nie tylko hołdem dla zmarłego prezydenta”. Donald Tusk zapowiedział wielki wiec w Gdańsku i wyraził przekonanie, że przyjedzie na niego wiele osób z całej Polski.
- 13 stycznia będę w Gdańsku razem z mieszkańcami Gdańska i Trójmiasta. Myślę, że wielu z was z [innych części] Polski przyjedzie tam. Będziemy obchodzili piątą tragiczną rocznicę zabójstwa prezydenta Adamowicza. Chciałbym, żeby 13 stycznia cała Polska na nowo uwierzyła, że media publiczne mogą być od informowania, edukacji, upowszechniania wiedzy a nie od zaszczuwania ludzi. I nie od promowania partii rządzącej.
W styczniu minie 5 lat od śmierci Pawła Adamowicza. Jak Gdańsk upamiętni prezydenta?
Wiec pod Złotą Bramą z udziałem premiera
Wiec odbędzie się pod Złotą Bramą - tam, gdzie znajduje się tablica, upamiętniająca prezydenta Adamowicza. Gospodarzem zgromadzenia będzie prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
Niezależnie od wiecu z udziałem premiera Tuska Miasto przygotowano wiele innych inicjatyw.
Zaplanowano między innymi wspólnie złożenie kwiatów przy płycie upamiętniającej tragedię z 2019 roku, uczczenie Dnia Patrona razem ze szkolną społecznością Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego oraz widowisko słowno-muzycznego. Po raz trzeci ogłoszony zostanie także laureat Nagrody im. Pawła Adamowicza. Najważniejsze wydarzenia będą transmitowane przez gdansk.pl.
Bądźmy razem w 5. rocznicę śmierci Pawła Adamowicza