• Start
  • Wiadomości
  • Będzie punkt widokowy w Porcie Gdańsk. Z tarasem, restauracją i wystawą [WIZUALIZACJE]

Będzie punkt widokowy w Porcie Gdańsk. Z tarasem, restauracją i wystawą [WIZUALIZACJE]

Ruch statków w Porcie Gdańsk będziemy już wkrótce podziwiać z tarasu widokowego lub z restauracji w budynku usytuowanym pod nim. W czwartek, 16 lutego, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk przedstawił ostateczną koncepcję inwestycji na falochronie zachodnim.
16.02.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Punkt widokowy - widok od strony plaży w Brzeźnie

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk konsekwentnie realizuje swój plan otwarcia terenów portu dla mieszkańców Gdańska. Latem 2015 r. udostępnił dla spacerowiczów falochron zachodni. W marcu 2016 r. wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Wybrzeże rozstrzygnął “Otwarty konkurs na opracowanie koncepcji estetyzacji frontów wodnych Martwej Wisły wraz z propozycją przekształceń wskazanych fragmentów stref nadwodnych portu”.

W konkursie zwyciężyła koncepcja autorstwa zespołu architektów w składzie: Maciej Jacaszek, Roland Kwaśny, Piotr Karaś, Rafał Jacaszek, Artur Dubis, Maja Smulska (pracownie architektoniczne: Restudio, Studio R, Midi). Twórcy otrzymali zlecenie realizacji dalszych prac projektowych i 16 lutego 2017 r. w Kapitanacie Portu Północnego w Gdańsku przedstawili szczegółowy projekt pierwszego elementu planowanej inwestycji, czyli punktu widokowego na falochronie zachodnim.

Według wstępnej koncepcji w tym miejscu miał zostać usypany sześciometrowy kopiec porośnięty trawą, z górującym na szczycie napisem “Port Gdańsk”, złożonym z podświetlanych nocą olbrzymich liter. W międzyczasie pomysł znacznie ewoluował.
 

Punkt widokowy w Porcie Gdańsk po zmroku: widok z perspektywy statku wchodzącego do portu

Niezwykła lokalizacja, niezwykła realizacja

- Pod najwyższą częścią nasypu zaprojektowaliśmy wielofunkcyjny obiekt z częścią gastronomiczną i wystawienniczą. Budynek będzie miał całkowicie przeszkloną fasadę. Dzięki temu statki, które w tym miejscu są praktycznie na wyciągnięcie ręki, będzie można obserwować zarówno ze szczytu punktu widokowego, jak i z wnętrza kawiarni oraz stref ekspozycyjnych - mówi Maciej Jacaszek. - Możliwość podziwiania ruchu w porcie z filiżanką gorącej kawy w ręku sprawi, że ludzie będą tu przychodzić niezależnie od pory roku.
 

Część zespołu autorów koncepcji punktu widokowego (od l.): Roland Kwaśny, Piotr Karaś, Maciej Jacaszek

Planowany napis “Port Gdańsk” zostanie zachowany, ale już nie w formie liter przestrzennych. Stanie się częścią perforowanej elewacji nowego budynku (wykonanej z jasnej blachy aluminiowej), w nocy ten element identyfikacji miejsca będzie podświetlany. Obserwujący punkt widokowy od strony lądu, z plaży w Brzeźnie, zobaczą słowo “Gdańsk”.

Od strony wodnej, przed jednostkami wpływającymi wzdłuż główki portu, otwierać się będzie cały napis “Port Gdańsk”.
 

Przed budynkiem zaplanowano tarasy wypoczynkowe

Widok z perspektywy 10 metrów

W pierwszym etapie zaplanowano oddanie części budynku o powierzchni użytkowej 540 mkw., w drugim dojść może jeszcze 346 mkw. Wysokość nowego obiektu wyniesie ok. 7 m, ale ponieważ stanie on na usypanym pod nim zielonym stylobatem (ok. 2 m wysokości), taras na dachu, pełen zieleni i miejsc do wypoczynku, znajdzie się na wysokości ok. 9-10 m.


Koncepcja wnętrza, widoczne schody na antresolę

- Obiekt ma być nietypowy, z możliwością dowolnej aranżacji: oddzielenia części gastronomicznej od ekspozycyjnej i konferencyjnej - opowiada Jacaszek. - Aż się prosi, żeby znalazła się w nim stała wystawa przybliżająca historię i teraźniejszość portu.

Według planów projektantów tutejsza restauracja czy kawiarnia będzie mogła pomieścić 40 gości, w sali multimedialnej będzie 50 miejsc. Obie części rozdzielać będzie mobilna ściana, która pozwoli w razie potrzeby na połączenie obu przestrzeni. Miejsce dla wystawy zaplanowano w części głównej i na antresoli.
 

Widok z lotu ptaka, na środku tarasu widoczny jest świetlik transportujący światło do wnętrza

Pozwolenie na budowę w 2018 roku

- Lokalizacja projektowanego przez nas obiektu jest specyficzna, będzie trudniej dostępny niż zwykle. Nie ma tu miejsca na parking dla 50 samochodów, ale to właśnie utrudniony dostęp świadczy o wyjątkowości tej przestrzeni w skali Gdańska - zaznacza Roland Kwaśny. - Docierać będą tu głównie piesi, rowerzyści i rolkarze, dla których już teraz falochron zachodni to naturalna meta spacerów. W lecie w sezonowym punkcie gastronomicznym na falochronie nie brakowało klientów, a po oddaniu jesienią ścieżki pieszo-rowerowej z Brzeźna frekwencja była zaskakująco duża nawet w listopadzie. To właśnie rosnące zainteresowanie mieszkańców i turystów tym miejscem zainspirowało nas do zmian w pierwotnej koncepcji.


Sezonowa budka gastronomiczna przy falochronie zachodnim. Zimą nieczynna, ale w sezonie nie brakowało tu klientów

Jak informuje Jowita Zielinkiewicz, kierownik Działu Pozyskiwania i Rozliczania Funduszy UE w ZMPG w ciągu 12 miesięcy powinien być gotowy projekt budowlany dla punktu widokowego

- Mamy nadzieję, że w 2018 r. otrzymamy już pozwolenie na budowę. Zabezpieczyliśmy środki w budżecie na rozpoczęcie inwestycji, nie chcę jeszcze mówić o kosztach, więcej będzie można powiedzieć po zakończeniu uzgodnień technicznych - dodaje Zielinkiewicz.


Jakie statki będzie można podziwiać przy wejściu do Portu Gdańsk? Przykłady można znaleźć na portalu Marine Traffic.

Stan obecny - punkt widokowy powstanie przed magazynem portowym widocznym na pierwszym planie



TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów