• Start
  • Wiadomości
  • Będą problemy z organizacją wyborów. Samorządy pytają przewodniczącego PKW

Będą problemy z organizacją wyborów. Samorządy pytają przewodniczącego PKW

W jaki sposób do 10 kwietnia skompletować obwodowe komisje wyborcze? Jak przeprowadzić przy obecnych obostrzeniach szkolenia członków komisji? Jak znaleźć członków komisji w dniu wyborów? Jak zorganizować wybory w szpitalach czy zapewnić prawo wyborcze osobom objętym kwarantanną? Samorządy mają bardzo poważne watpliwości czy sytuacja pozwoli przeprowadzić majowe wybory prezydenckie.
21.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Czy termin wyborów prezydenckich zostanie przesunięty?
Czy termin wyborów prezydenckich zostanie przesunięty?
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

W piątek, 20 marca, przedstawiciele najsilniejszych organizacji Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich, wystosowali pismo do Sylwestra Marciniaka, przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej. Dokument zawiera uwagi jakie problemy napotkają samorządy przy organizacji wyborów prezydenckich jeśli ich termin zostanie utrzymany na dzień 10 maja 2020 r.

Jakie wątpliwości mają samorządowcy?

Samorządowcy podkreślili, że wybory to nie tylko kampania i dzień głosowania, ale także szereg wcześniejszych przygotowań i prac organizacyjno – technicznych. Wśród problemów wymieniono, m.in. kompletowanie składów obwodowych komisji wyborczych, gdzie termin na zgłoszenia do Obwodowych Komisji Wyborczych mija 10 kwietnia. Termin ze względu na obecną sytuację epidemiczną jest nie do dotrzymania. Jeśli jednak udałoby się skompletować komisję, to kolejnym problem są szkolenia przeprowadzane przez urzędników gmin. Obowiązujące obecnie obostrzenia uniemożliwiają przeprowadzenie takich kursów.

Kolejne przeszkody, to zorganizowanie obsługi przy OKW, zabezpieczenie już w dniu wyborów członków komisji oraz samych wyborców, szczególnie osób starszych. Brakuje też informacji jak miałaby być zabezpieczone punkty do głosowania, skoro większość z nich to placówki oświatowe, które obecnie są zamknięte. Kolejny element, to zagwarantowanie głosowania osobom w szpitalach, domach pomocy społecznej, czy osobom poddanym kwarantannie.

Sama liczba urzędników niezbędnych do przygotowania wyborów również nie jest bez znaczenia, obecnie funkcjonowanie urzędów jest ograniczone, co nie tylko utrudni, ale wręcz uniemożliwi wykonanie zadań wyborczych. Sporządzenie spisu wyborców, doręczanie bezpośrednie pakietów wyborczych do głosowania korespondencyjnego osobą niepełnosprawnym oraz wydawanie zaświadczeń do głosowania, które odbierane są osobiście, to kolejne punkty na liście.

Przedstawiciele władz samorządowych pragną poznać stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej w powyższych sprawach jest to niezbędne dla prawidłowego przygotowania i przeprowadzenia najbliższych wyborów.

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!