Według historyków sztuki, ołtarz Pietas Domini wykonano ok. 1435 roku. Został ufundowany przez bractwo św. Jerzego do znajdującej się w Bazylice Mariackiej kaplicy bractwa. Awers obrazu przedstawia Trójcę Świętą w typie Pietas Domini. Na rewersie dzieła ukazane są postacie króla Artura i wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego. Na predelli1 namalowano trzy przedstawienia: Trójcę Świętą w wersji Tronu Łaski, św. Jerzego (patrona bractwa) oraz św. Olafa.
Zabytki znajdowały się w Bazylice Mariackiej do maja 1942 roku, skąd podczas nalotów zostały przewiezione w bezpieczne miejsce. Unia Kościołów Ewangelickich w Berlinie, jako prawny następca nieistniejących parafii w Prusach Zachodnich i Prusach Wschodnich, stała na stanowisku, że wszystkie aktywa tych parafii, w tym również obydwa dzieła sztuki, należą do niej. Do 1945 roku Bazylika Mariacka w Gdańsku była kościołem ewangelickim.
Podróż powrotną zabytków poprzedziło liturgiczne pożegnanie. We wspólnej, ekumenicznej modlitwie w kościele św. Jana-Moabit uczestniczył również ks. Ireneusz Bradtke. W tej uroczystej mszy świętej uczestniczył także Ambasador RP w Niemczech, Andrzej Przyłębski. Podczas mszy kazanie wygłosił biskup Kościoła ewangelickiego Berlina, Brandenburgii i Łużyc Górnych Christian Stäblein.
Zarówno predella, która przez 60 lat znajdowała się w kościele św. Jana w Berlinie jak i nastawa2 w formie obrazu, eksponowana w Staatliche Museen Gemäldegalerie w Berlinie, przygotowywane są do podróży i 15 marca mają zostać przewiezione do Bazyliki Mariackiej. Na 4 kwietnia zaplanowane jest uroczyste powitanie ołtarza w Gdańsku.
1 predella (wł.) także gradus (łac.) to w kościele podstawa nastawy ołtarzowej w postaci skrzyni spoczywającej na mensie, bywa dekorowana malowidłem lub rzeźbą. 2 nastawa ołtarzowa (łac. retabulum) – dekoracja ołtarza w kościele, może być malowana, a także w formie płaskorzeźby lub rzeźby. |
Czytaj też: "Otworzyło się niebo". Ołtarz główny Bazyliki Mariackiej po renowacji WIDEO I ZDJĘCIA