Ołtarz Koronacji Najświętszej Marii Panny czyli ołtarz główny Bazyliki Mariackiej powstał w 1517 roku. Jego autorem jest Mistrz Michał z Augsburga. To ogromne, ważące trzy tony, dzieło o wysokości pięciu metrów. Centralna część przedstawia scenę „Koronacji Marii”, natomiast na skrzydłach prezentowane są sceny z życia Marii i Chrystusa. Ponadto dzieło tworzą predella (czyli podstawa ołtarza z obrazami) ukazująca Złożenie do Grobu, a także kamienny relief, przedstawiający Modlitwę w Ogrójcu oraz św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelistę.
Prace konserwatorskie rozpoczęły się w październiku 2017 r. Ołtarz został najpierw zdemontowany, a następnie przeniesiony do specjalnego namiotu w bocznej nawie. Największym wyzwaniem było przywrócenie pierwotnych złoceń. Podczas kolejnych renowacji zarówno w XVII, XVIII, XIX, jak i XX wieku, pierwotne złocenia zastępowano nieoryginalnymi. Odnowione, pokryte złotem figury właśnie wróciły na swoje miejsce.
Zobacz relację wideo z montażu figur:
- Intensywne prace montażowe cały czas trwają. Figury główne zostały już zamontowane. Ołtarz ma dwie pary skrzydeł, w tej chwili na swoje miejsce wracają skrzydła malowane - wyjaśnia kierujący pracami konserwatorskimi Krzysztof Owsiany.
Prace dobiegają już końca, a proboszcz Bazyliki Mariackiej ks. Ireneusz Bradtke nie ukrywa wzruszenia.
- Po raz pierwszy od setek lat zobaczymy ołtarz główny w pełnej krasie, w takim kształcie w jakim został zbudowany przez mistrza Michała z Augsburga. W czasach protestanckich ołtarz był bowiem zamknięty, a po II wojnie złożono go w sposób nieprawidłowy. Oczywiście będą braki, ale w końcu będzie można podziwiać go w pełnej okazałości - mówi ks. Ireneusz Bradtke.
W pierwszą niedzielę marca ks. Ireneusz Bradtke zaprasza gdańszczan na uroczyste odsłonięcie odnowionego ołtarza. Przy okazji będzie można wysłuchać historii tego zabytku.
Przy renowacji ołtarza pracował zespół sześciu dyplomowanych konserwatorów dzieł sztuki - Krzysztof Owsiany, Ryszard Żankowski, Agnieszka Fejzer, Gabriela Lisowska-Wojciechowska oraz Szymon Pierzchalski. Po zakończeniu prac zobaczyć będzie można dwanaście obrazów, namalowanych na skrzydłach, które były zawsze w kościele, ale odwiedzający nawet nie zdawali sobie sprawy z ich istnienia. Obrazy te podczas powojennej odbudowy, zapewne z braku środków, umieszczono z tyłu ołtarza. Teraz wrócą na swoje pierwotne miejsce.
Oprócz tego zespół konserwatorski musiał wykonać wiele innych zabiegów takich jak: podklejanie zaprawy, naprawa zniszczonych fragmentów. Całkowity koszt prac wyniósł 850 tys. zł.
Renowacja ołtarza głównego to jeden z rozdziałów trwającego cały czas, zakrojonego na ogromną skalę remontu tej największej ceglanej świątyni w Europie. Prace takie jak np. budowa nowego dachu wykonywane są w ramach projektu pn. „Rewitalizacja i ochrona dziedzictwa kulturowego zespołu Bazyliki Mariackiej w Gdańsku” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, dotacji Gminy Miasta Gdańska oraz ze środków własnych parafii.
Czytaj też: Wieloletnie wsparcie dla Bazyliki Mariackiej. Ks. Bradtke dziękuje Miastu