Bastiony nad opływem Motławy. Jeden z nich już "świeci" po zapadnięciu zmroku

Na jednym z bastionów ustawiono już ławki i drewniane leżaki. Z jego szczytu roztacza się fantastyczny widok na Główne Miasto, w tym majestatyczną Bazylikę Mariacką. Po zapadnięciu zmroku świecą już "świetliki" - oświetlające nowe ścieżki spacerowe. Jest to jednak nadal teren budowy. Inwestycja powinna zakończyć się w ostatnich dniach grudnia br.
15.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu z drona, wykonanym po zmierzchu, widać duży zielony kopiec, jest oświetlony, w tle widać kamienice
Na Bastionie Żubr, dawnym obiekcie militarnym, wkrótce zamontowane zostaną lunety i armaty
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Co dzieje się obecnie na bastionach?

Na Bastionie Żubr prace są najbardziej zaawansowane. Do wykonania pozostał tu już tylko montaż lunet i armat. Na Bastionie Gertrudy do wybudowania zostały ostatnie odcinki ścieżek spacerowych oraz montaż oświetlenia - takiego, jak na sąsiednim bastionie. Dobiegają też końca roboty na innych fragmentach inwestycji. Powstały już place zabaw: jeden znajduje się na wysokości ul. Królikarnia, drugi - w sąsiedztwie bastionów. Na odcinku pomiędzy bastionami a ul. Zawodników zamontowano dodatkowo pojedyncze urządzenia zabawowe czy siłowni plenerowej. Są też specjalne stoliki. Większość ścieżek spacerowych też jest już gotowa.
W związku z trwającą, niemal równolegle, inną inwestycją na Dolnym Mieście - na ul. Chłodnej, także w ramach rewitalizacji, i także nadzorowaną przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska, wykonać trzeba było odwodnienie na tej ulicy "przecinając" częściowo odcinek ścieżki spacerowej nad opływem Motławy.
- Musieliśmy poczekać, aż wykonany zostanie ten element sąsiedniej inwestycji. Dlatego pozostał jeszcze do zbudowania właśnie fragment ścieżki na wysokości ul. Chłodnej - tłumaczy Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze

Opływ Motławy leży na granicy Dolnego Miasta i Olszynki. Zabytkowe fortyfikacje wraz z dawnymi fosami i Śluzą Kamienną stanowią cenne dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze.
W ramach trwającej rewitalizacji, teren opływu Motławy wraz z bastionami Żubr i św. Gertrudy został uporządkowany i wyposażony w ławki, leżaki oraz stojaki rowerowe. Zamontowane zostanie na obu obiektach oświetlenie i monitoring, przebudowana promenada, do tego pojawi się ścieżka dydaktyczna dla najmłodszych. Zaplanowano również odtworzenie profili ławek strzelniczych na szczycie bastionów.
Na bastionie Żubr dodatkowo utworzony zostanie punkt obserwacyjny z lunetami. Powstał już plac rekreacyjny. W kilku miejscach zaplanowano nasadzenia krzewów i bylin. Jednym z elementów inwestycji będą także tablice edukacyjne autorstwa Stowarzyszenia Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku oraz zaprzyjaźnionych z nimi fotografów i przyrodników.
na zdjęciu duży uformowany zielony kopiec nawiązujący do dawnego bastionu wojskowego
Na terenie dawnych bastionów na Dolnym Mieście trwają już ostatnie prace
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Inwestycja za ponad 12 mln zł

Na terenie objętym inwestycją zbudowano różne rodzaje ścieżek pieszych: o nawierzchni gliniasto-żwirowej (z dopuszczonym ruchem rowerowym) i o nawierzchni z płytek betonowych o wymiarach 20x20 cm. Na placach widokowych ułożono kostkę kamienną cięto łupaną, a na tarasie nad wodą (na wysokości stadionu żużlowego) - nawierzchnię z desek tarasowych Bangkirai. Place zabaw i z urządzeniami sprawnościowymi wykonano z kolei na nawierzchni ze żwiru płukanego, a place do grillowania oraz ze stołami do gry w szachy - na nawierzchni z płytek betonowych jasnoszarych.
Koszt inwestycji wyniesie ponad 12 mln zł. Wykonawcą jest Firma Budowlano - Drogowa MTM S.A. Koniec prac przewidziano w grudniu 2023 r.
Projekt ten jest elementem realizowanego obecnie Programu Rewitalizacji w Gdańsku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO WP 2014-2020) współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
na zdjęciu duży zielony kopiec z widocznymi na nim ścieżkami spacerowymi, to widok z drona
Prace modernizacyjne na bastionach wykonano zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Jak dotąd wyglądały tereny bastionów?

Teren, na którym realizowana jest inwestycja, to część nowożytnych budowli obronnych ziemnych, objętych ścisłą ochroną konserwatorską. Odcinek od Bastionu Gertruda i Bastionu Żubr do Grodzy Kamiennej to teren niezabudowany, pełniący funkcję rekreacyjno-spacerową. Bastiony Św. Gertrudy i Żubr (z podziemnymi murowanymi budowlami obronnymi) pełniły dotąd funkcje punktów widokowych. Na szczyty bastionów prowadziły ścieżki gruntowe i przedepty. U podnóży bastionów znajdowały się ścieżki utwardzone kostką kamienną.
na zdjęciu gruntowa ścieżka spacerowa, wokół niej zielone trawniki, w tle widać drewniane leżaki, a za nimi kilka kamienic
Z Bastionu Żubr widać m.in. Główne Miasto
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Wiosna budzi się na gdańskich zieleńcach