Polska Nagroda im. Sérgio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (2002-2003) wręczona została 25 października br., w Krakowie.
- Ta nagroda ma dla mnie osobiste znaczenie - przyznał w trakcie uroczystości Basil Kerski. - Mój ojciec pochodzi z Iraku, a Sérgio Vieira de Mello zginął w zamachu terrorystycznym na siedzibę placówki ONZ w Bagdadzie, stolicy Iraku. Nie mówiłem o tym dotychczas, ale osiem lat temu zamachowcy na cel obrali mojego wujka Falaha Kamila, pracownika irackiego banku narodowego. To jemu dedykuję tę nagrodę. Tak splatają się losy mojej rodziny i rodziny Sérgio Vieira de Mello.
Nagroda Wysokiego Komisarza przyznawana jest od 15 lat osobom i organizacjom pozarządowym za ich działania na rzecz pokojowego współistnienia i współpracy. Ustanowiona została z inicjatywy Stowarzyszenia Willa Decjusza. Laureatów wybrała Kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele: Prezydenta RP, Ambasadora Federacyjnej Republiki Brazylii, Ambasadora Królestwa Szwecji w Polsce, Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Rzecznika Praw Obywatelskich, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Konsula Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie, Prezesa Fundacji ZNAK, Fundatorów i Inicjatorów Nagrody oraz Przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia Willa Decjusza.
Wśród laureatów nagrody są m.in.: Tadeusz Mazowiecki (2004), Krystyna Pryjomko-Serafin (2008), Szewach Weiss (2008), Andrzej Przewoźnik (2010), Myrosław Marynowicz (2013) czy Arcybiskup Alfons Nossol (2017).
Tegoroczne wyróżnienia zostały wręczone w kategoriach „osoba”, „organizacja pozarządowa” oraz „nagroda honorowa”.
Nagrodę w kategorii „Osoba” przyznano właśnie Kerskiemu. Jest on menedżerem kultury, redaktorem, publicystą i politologiem. Dorastał w Polsce, Iraku oraz Niemczech. Studiował politologię i slawistykę na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Od 2011 r. jest dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności oraz redaktorem naczelnym polsko-niemieckiego magazynu „Dialog”. Wielokrotnie wyróżniany i odznaczany, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi RP.
To fragment laudacji wygłoszonej w czwartek na jego cześć:
„Jesteśmy świadkami procesu globalizacji, który nie tylko wzbogaca kultury i wyrównuje różnice między cywilizacjami, lecz przez swoją różnorodność wprawia człowieka w niepewność, stawia zbyt wysokie wymagania, przez co sprzyja powstawaniu tendencji do odgraniczania się. Stosowną odpowiedzią na to spotkanie kultur nie jest defensywne zamykanie się w najbliższym kręgu własnej wspólnoty i ograniczanie się do jej wąskiej perspektywy, lecz mało spektakularna, kamienista droga zrozumienia Obcego, wczuwania się drugiego człowieka, niewygodna postawa otwartości, innymi słowy, indywidualny, mozolny wysiłek uczenia się (…)” Sądzę, ze to jest kluczowe przesłanie Kerskiego, a jego twórczość i działalność jest długim ciągiem wspaniałych konkretyzacji tego przesłania, dojrzałych owoców, które z niego wyrastają. Ufam, że tych owoców będzie jeszcze bardzo, bardzo wiele i że wszyscy indywidualnie i zbiorowo, jako Polacy i Europejczycy, będziemy z nich czerpać i nimi się pożywiać.
Nagrodę w kategorii „Organizacja Pozarządowa” otrzymała w tym roku Międzyreligijna Rada Albanii, a Nagrodę Honorową - Hanaa Edwar.