• Start
  • Wiadomości
  • Barwy Chóru vol. 2. Polski Chór Kameralny w sobotę w Dworze Artusa

Barwy Chóru vol. 2. Polski Chór Kameralny w sobotę w Dworze Artusa

Polski Chór Kameralny w sobotę, 21 października, zaprasza na drugą odsłonę koncertów z cyklu „Barwy Chóru”. W programie znalazły się najciekawsze i najbardziej wyjątkowe utwory zespołu w jego 45-letniej historii. Będzie można wysłuchać mistrzowskiego wykonania Mszy Es-dur Josefa Gabriela Rheinbergera oraz utworów Krzysztofa Pendereckiego. Specjalnym gościem koncertu będzie Elżbieta Penderecka.
19.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
starszy mężczyzna kroczy środkiem kościoła, dookoła publiczność
W programie koncertu „Barwy Chóru vol. 2.” znalazł się wybór utworów mistrza Krzysztofa Pendereckiego, śp. kompozytora zaprzyjaźnionego z Polskim Chórem Kameralnym. Nz. Krzysztof Penderecki w 2019 roku
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

Festiwal Jazz Jantar 2023 - wykonawcy spod znaku Avant Days. Już od piątku. PROGRAM

- Wiemy, że Polski Chór Kameralny ma swoją, wyjątkową barwę. To dzięki unikalnemu kolorytowi zespół stał się rozpoznawalny pośród innych, a bogactwo kolorów i ich odcieni, podobnie jak na zachwycających płótnach renesansowych mistrzów, stanowi w dużej mierze o pięknie muzyki, jakiej słuchamy w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego - mówi zastępca dyrektora naczelnego Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis, Magdalena Bray - i zaprasza na koncert „Barwy Chóru vol. 2.” w sobotę, 21 października, do Dworu Artusa (ul. Długi Targ 43/44).

Polski Chór Kameralny śpiewa Pendereckiego

Polski Chór Kameralny szczyci się przyjaźnią wielu znakomitych kompozytorów, pośród których zmarły w 2020 roku maestro Krzysztof Penderecki zawsze zajmować będzie miejsce szczególne. Zespół wykonywał wszystkie jego utwory na chór a cappella, spośród których większość odbywała się w jego obecności, czasem również pod jego dyrekcją. Dlatego w programie koncertu „Barwy Chóru vol. 2” nie mogło zabraknąć utworów mistrza, nagranych przez chór na dwóch monograficznych płytach, oraz niezwykle poruszającego Psalmu 3, którego polskie prawykonanie przygotował Jan Łukaszewski w 2016 roku.

- Projektując program koncertów z cyklu „Barwy Chóru” dokonaliśmy trudnej selekcji utworów, które uznajemy za jedne z najciekawszych i najbardziej wyjątkowych w 45-letniej historii zespołu. To oczywiście siłą rzeczy wybór niepełny. Staraliśmy się jednak, by reprezentację miały w naszych repertuarach dzieła wybitnych kompozytorów polskich oraz twórców zagranicznych, które nie tylko znajdowały uznanie publiczności, ale też pozostały w pamięci chórzystów - dodaje Magdalena Bray.

starsza kobieta na scenie odbiera bukiet kwiatów
Gościem specjalnym sobotniego koncertu będzie Elżbieta Penderecka, wdowa po Krzysztofie Pendereckim, polska działaczka kulturalna i inicjatorka festiwali muzycznych
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

Polski Chór Kameralny wykona również jedyny cykl mszalny Krzysztofa Pendereckiego - Missa brevis. Przed polskim prawykonaniem utworu, którego w Gdańsku dokonał w 2013 roku Jan Łukaszewski, Krzysztof Penderecki powiedział: „tutaj akurat jest najlepszy chór! Jestem z nim związany od kilku już lat, oni rozumieją moją muzykę, nie muszę w nic ingerować, przyjeżdżam na koncert i jest tak, jak ja to napisałem. To się rzadko zdarza”.

Teraz, w roku jubileuszu 90-lecia urodzin Mistrza Pendereckiego Polski Chór Kameralny wraca do jego muzyki, by oddać mu hołd. Specjalnym gościem koncertu będzie Elżbieta Penderecka, która oddała serce nie tylko wielkiemu kompozytorowi, ale również muzyce. Od ponad 20. lat organizuje Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, jest promotorką muzyki klasycznej w świecie oraz inicjatorką konkursów muzycznych.

Rheinberger na nowo odkryty

Wcześniej, w pierwszej części wieczoru zabrzmi natomiast Msza Es-dur Josefa Gabriela Rheinbergera (1839-1901), kompozytora pochodzącego z Liechtensteinu, opisana przez wybitnego muzykologa Otto Ursprunga „najpiękniejszą, najczystszą muzyką wokalną XIX wieku”. To jedyna msza Rheinbergera napisana na chór podwójny, zawierająca opracowania części stałej liturgii kościoła katolickiego: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus, Agnus Dei.

Początek koncertu o godzinie 19:00. Bilety: normalny 40 zł, ulgowy 30 zł, do kupienia online na www.bilety24.pl.

Plakat informujący o wydarzeniu
mat. organizatora

W piątek poznamy laureata Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”