Agencja Fitch Ratings potwierdziła ocenę dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz krajowej na poziomie "A-". Jest to odzwierciedlenie dobrych wyników operacyjnych Gdańska oraz bezpiecznego wskaźnika długu. A ocena ta uwzględnia już ewentualne pogorszenie koniunktury gospodarczej wywołane epidemią COVID-19. "A-" uwzględnia także wcześniejsze decyzje rządu w zakresie zmian w podatku PIT, w szczególności obniżenie pierwszego progu podatkowego i podwyżki płac nauczycieli (na co rząd nie przekazał wszystkich potrzebnych środków).
Wskazano, że miasto stabilnie i terminowo spłaca zadłużenia oraz charakteryzuje się zdolnością do obsługi zadłużenia ze środków własnych. Podkreślono, że Gdańsk utrzymuje wzrost wydatków operacyjnych pod kontrolą, natomiast wydatki inwestycyjne w latach 2020-2022 pozostaną na wysokim poziomie.
Fitch ocenia zdolności miasta do ograniczania wydatków w odpowiedzi na spadające dochody - jako mocną. W opisie specjaliści Fitcha wskazali, że miasto świadczy na rzecz mieszkańców liczne usługi nie należące do zadań obowiązkowych, które w razie potrzeby mogą być ograniczone. Daje to duży komfort w podejmowaniu ewentualnych decyzji o ograniczeniu wydatków z budżetu miasta.
Gdańsk został również sklasyfikowany jako największe i najbogatsze miasto w województwie Pomorskim, z dobrze rozwiniętą gospodarką lokalną. Silną stroną Gdańska jest również dodatnie saldo migracji i dodatni przyrost naturalny. W odróżnieniu od innych dużych miast w Polsce, mieszkańców Gdańska regularnie przybywa. Według ostatnich danych GUS, w Gdańsku mieszka już 470 tysięcy osób.
Rating Fitcha to jedna z ważniejszych ocen, na którą uwagę zwracają międzynarodowe korporacje podejmujące decyzje o lokowaniu nowych inwestycji. To także jedna z kluczowych ocen dla banków, w których Gdańsk zaciągnął zobowiązania. Dzięki dobrej ocenie agencji, miasto jest postrzegane jako wiarygodny partner, ze stabilną sytuacją budżetową.
oprac. AU