• Start
  • Wiadomości
  • Barbara Sroka, dyrektorka IKM: “Staramy się, żeby każdy czuł się u nas dobrze”

Barbara Sroka, dyrektorka IKM: “Staramy się, żeby każdy czuł się u nas dobrze”

Teatrolożka i menedżerka kultury, która z Instytutem Kultury Miejskiej związana jest od jego początków, 1 stycznia 2025 odebrała nominację dyrektorską. W programie Wszystkie Strony Miasta nowa szefowa instytucji Barbara Sroka wyjaśnia, czy w siedzibie na Targu Rakowym IKM zmienia kurs i jak zwykły odbiorca może spędzić tam czas.
21.02.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
gcm-download-1920-2023-05-10-noc-muzeow-006-67b5c6eb0d07a.JPG
Barbara Sroka podczas konferencji prasowej
fot. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

Objęła rządy w czasach dla kultury niełatwych, ale nie brakuje jej energii do działania. 

- IKM to miejsce żywe - przekonuje Barbara Sroka. - Cały czas coś się tu dzieje, ktoś jest. Staramy się, żeby każdy czuł się u nas dobrze. W nowej siedzibie musimy nieco dostosować się do miejsca, w którym jesteśmy. Przejrzeć nasze propozycję, bo pewne rzeczy mogły stracić aktualność. Prowadzimy więc proces ewaluacji projektów edukacyjnych, bo chcemy, by nasza oferta była spójna i dotyczyła w większej mierze miasta, ale też, żeby wykorzystywała większym stopniu makietę.

W sąsiedztwie “świątyni konsumpcji”, którym jest Forum, widzi potencjał. 

- To jest obopólna wartość, bardziej symbioza niż opozycja - tłumaczy. - Staramy się współpracować z Forum i np. z fundacją FOSA, która tam działa i odpowiada za projekt Niebieskie Trampki. Zapraszamy streetworkerów, korzystamy z ich doświadczenia, szkolą nas, jak pracować z młodymi ludźmi, jak reagować na różne sytuacje.

POSŁUCHAJ ROZMOWY

 

Barbara Sroka jest absolwentką Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (Wydział Wiedzy o Teatrze), Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (Podyplomowe Studia Menedżerów Kultury) oraz Wydziału Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek: Rynek, media, sztuka). Już na początku zawodowej drogi, związała się z reklamą i marketingiem, pracowała np. jako marketing manager nowopowstałego miesięcznika ELLE. Bliskie są zawsze były projekty społeczne. Angażowała się m.in. w promocję akcji „Ulica nie jest dla dzieci” prowadzonej przez Fundację dla Polski. 

Gdy pełniła funkcję pełnomocnika prezydenta Torunia ds. starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, wypatrzył ją Gdańsk i zaprosił do współpracy - od 2008 do 2010 roku Barbara Sroka była główną̨ konsultantką ds. Strategii i Promocji w biurze Gdańsk 2016, które z czasem przekształcono w miejską instytucję kultury - Instytut Kultury Miejskiej. 

IKM odpowiada za najbardziej znane wydarzenia kulturalne organizowane w mieście w ciągu ostatnich lat. Kontynuował i rozwija powstałe podczas kandydatury Gdańska do tytułu ESK 2016 wydarzenia: Festiwal Malarstwa Monumentalnego na Zaspie (ten projekt już się zakończył), Festiwal Narracje, festiwal Europejski Poeta Wolności, czy działania Lokalnych Przewodników i Przewodniczek. Od 2011 to Barbara Sroka, pełniąc funkcję zastępczyni dyrektorki IKM, realizowała wiele z nich. 

Kiedy rozpoczęły się prace nad nową siedzibę IKM na Targu Rakowym, Sroka odpowiadała za koordynację procesu budowy i wyposażenia oraz program otwarcia. Od marca do grudnia 2024 jako p.o. dyrektora, a od 1 stycznia 2025 już jako dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej, zarządza nim samodzielnie.

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Trzeci Maja święcić w Gdańsku