• Start
  • Wiadomości
  • Bałtyckie Spotkania Ilustratorów od 14 października. Warsztaty, spotkania, wystawy...

Bałtyckie Spotkania Ilustratorów od 14 października. Warsztaty, spotkania, wystawy...

Bałtyckie Spotkania Ilustratorów 2022 rozpoczynają się w piątek, 14 października, wernisażem, panelami ilustratorów oraz warsztatami dla dzieci i dorosłych. Po raz pierwszy w ramach imprezy odbędzie się Festiwal Komunikacji Ilustrowanej - Ilustrator - wydarzenie branżowe o charakterze międzynarodowym.
13.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Bałtyckie Spotkania Ilustratorów odbędą się w Gdańsku w dniach 14-16 października. W programie m.in. wernisaż niezwykłej wystawy „Spotkanie”, na której swoje prace zaprezentuje 30. ilustratorów z Polski i Ukrainy
Bałtyckie Spotkania Ilustratorów odbędą się w Gdańsku w dniach 14-16 oraz 28 października. W programie m.in. wernisaż niezwykłej wystawy „Spotkanie”, na której swoje prace prezentuje 30. ilustratorów z Polski i Ukrainy
mat. organizatora

„Kobieta, w którą wpisane jest koło”. Performatywna kantata w Teatrze Szekspirowskim

Bałtyckie Spotkania Ilustratorów to wydarzenie organizowane już od lat - jest okazją do spotkania z twórcami ilustracji z Polski i zagranicy, poznania bliżej ich oraz ich dzieł. 

W programie znajdziemy m.in. panel dyskusyjny z udziałem czworga uznanych ilustratorek i ilustratorów, poruszający kwestie etyki zawodowej, warunków pracy, wynagrodzeń, współpracy z wydawnictwami. Gośćmi spotkania będą: Ewelina Dymek, Zofia Dzierżawska, Bartosz Kosowski i Agata Królak, a rozmowę poprowadzi Patryk Hardziej.

Warsztaty dla najmłodszych poprowadzi Susie Hammer (Zuzanna Młotek) ilustratorka i autorka książek dla dzieci, która ma na swoim koncie ponad 20 publikacji, ponadto zaprojektowała przestrzeń do zabawy w Centrum Sztuki Współczesnej w Murcii (Centro Párraga). Dzieci i ich opiekunów zaprasza także wspomniana Agata Królak - absolwentka Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, twórczyni autorskich książek dla najmłodszych, które tryskają humorem i zadziwiają pomysłowością („Różnimisie”, „Robimisie”, „Wytwórnik domowy” i „Wytwórnik kosmiczny”). A na warsztatach z Marią Kinovych dorośli pod okiem prowadzącej stworzą ekslibris, czyli ozdobny znak, który wskazuje właściciela książki.

Ta edycja, już siedemnasty, będzie szczególna, bowiem oprócz wystawy głównej i tradycyjnych wykładów oraz warsztatów w Ratuszu Staromiejskim, po raz pierwszy odbędzie się Festiwal Komunikacji Ilustrowanej - Ilustrator - wydarzenie branżowe o charakterze międzynarodowym, które pozwoli na integrację środowiska ilustratorów, wymianę doświadczeń, rozmowę i nawiązanie nowych kontaktów. Domem festiwalu stanie się Centrum św. Jana w Gdańsku. W ten sposób 17. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów inaugurują współpracę z Fundacją Karola Śliwki i Patrykiem Hardziejem - pomysłodawcą i realizatorem festiwalu.

PROGRAM BAŁTYCKICH SPOTKAŃ ILUSTRATORÓW

Piątek, 14 październik - Centrum św. Jana (ul. Świętojańska 50) i Ratusz Staromiejski (ul. Korzenna 33/35)

  • godz. 9.00 - 18.00 - Festiwal Komunikacji Ilustrowanej - Ilustrator, Centrum św. Jana;
  • godz. 19.00 - wernisaż wystawy „Spotkanie”, Ratusz Staromiejski.

Sobota, 15 października - Ratusz Staromiejski (ul. Korzenna 33/35)

  • godz. 10.00-11.30 - Susie Hammer „Małe Spotkanie na dużym formacie” - warsztaty dla dzieci 5+;
  • godz. 14.00-16.00 - Panel ilustratorów: Ewelina Dymek, Zofia Dzierżawska, Bartosz Kosowski, Agata Królak;
  • godz. 17.00-18.30 - Gosia Herba „Proste ilustracje - treść zamiast dekoracji” - warsztaty dla dorosłych.

Niedziela, 16 października - Ratusz Staromiejski (ul. Korzenna 33/35)

  • godz. 10.00-11.30 - Agata Królak „Z twarzą Ci do twarzy” - warsztaty dla dzieci 6-8 lat;
  • godz. 12.00 -13.30 - Joanna Czaplewska „Leśne spotkanie” - warsztaty dla dzieci;
  • godz. 12.30-14.00 - Mari Kinovych „Spotykając siebie” - warsztaty dla dorosłych.

Piątek, 28 października - Hotel Puro w Gdańsku (ul. Stągiewna 26)

  • godz. 18.00-19.30 - Spotkanie z Patrykiem Mogilnickim. Rozmowa o książkach oraz badaniu polskiej ilustracji: „Książka po okładce” i „Nie ma się co obrażać”.

Na dyskusje i wystawę wstęp wolny, warsztaty są biletowane. Szczegółowe opisy wydarzeń i formularze zapisów na warsztaty znajdują się na stronie Bałtyckich Spotkań Ilustratorów oraz na Facebooku.

Amerykański dramatopisarz napisał o Gdańsku. Spektakl „Zaklęte w Jantarze” w piątek

TV

Alia - nowa żyrafa w gdańskim zoo