Bałtycka Odyseja to akcja społeczna, której celem jest usunięcie śmieci z polskich plaż. Projekt obejmuje sprzątanie 500-kilometrowej trasy na odcinku od Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej. Akcja podzielona została na dziesięć etapów. Co miesiąc, w jeden wybrany weekend, ekolodzy i wolontariusze zbierali się w wyznaczonych miejscach, by wspólnie wziąć udział w tej prośrodowiskowej inicjatywie. Na liście miejscowości które odwiedzili, znalazły się m.in.: Kołobrzeg, Ustka, Łeba, Hel czy Puck.
Pomysłodawcą wydarzenia jest ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, który wraz z wolontariuszami, pokonał już trasę około 450 km. Od stycznia do września zebrano na polskich plażach kilkaset worków śmieci.
- Chrońmy morze przed odpadami - mówi Dominik Dobrowolski. - Wspierajmy recykling na lądzie. Przebywając nad morzem, pozostawmy po sobie tylko odcisk stóp na piasku, ale nie śmieci. Śmieci w Bałtyku to niezniszczalne wirusy, które zostawiamy dla kolejnych pokoleń. Musimy to powstrzymać. Każdy może być lekarzem Bałtyku.
Czas na Gdańsk
W październiku odbędzie się finał Bałtyckiej Odysei, ale zanim do niego dojdzie, wypełniony zostanie punkt programu, który może zainteresować gdańszczan, mieszkańców Trójmiasta i okolic. W piątek 9 października odbędzie się sprzątanie plaży na Stogach, dzień później - w sobotę 10 października - na Wyspie Sobieszewskiej. Warto pamiętać, że udział w tej inicjatywie to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Prócz dołożenia cegiełki do proekologicznych działań, uczestnicy wydarzenia zyskają szansę na spacer brzegiem morza.
W piątek 9 października w planie jest 4-kilometrowa trasa, ale w sobotę, do mety ekologicznego spaceru dotrą najwytrwalsi - przewidziana trasa, która rozpocznie się na Wyspie Sobieszewskiej a zakończy w Kątach Rybackich, to około 35 km. Każdy uczestnik, w zależności od chęci, czasu i sił, sam zadecyduje, jaki dystans pokona.
Po zakończeniu Bałtyckiej Odysei powstanie raport dotyczący stanu zaśmiecenia polskich plaż, a także wystawa, która wraz z filmem będzie prezentowana w całej Polsce.
Chętni do udziału w wydarzeniu proszeni są o wysłanie zgłoszenia na adres: baltycka.odyseja@gmail.com
Każdy z uczestników Bałtyckiej Odysei otrzyma do sprzątania worki i rękawice.
Plan 10. etapu Bałtyckiej Odysei
- 9 października – sprzątanie plaż na gdańskich Stogach (4 km), zbiórka o godz. 12.00 przy Kąpielisku Morskim Gdańsk Stogi (od ul. Nowotnej)
- 10 października – sprzątanie plaż Wyspy Sobieszewskiej, zbiórka o godz. 9.00 przy wejściu na plażę nr 16 (od ul. Falowej); do przejścia przekop Wisły, kontynuacja sprzątania od Mikoszewa do Kątów Rybackich (do przejścia ok. 35 km)
- 11 października od godz. 7.00 – sprzątanie i maszerowanie z Kątów Rybackich do Krynicy Morskiej, gdzie o godz. 12.00 na Plaży Białej (wejście 26) odbędzie się oficjalnie zakończenie Bałtyckiej Odysei. Od godz. 13.00 ciąg dalszy sprzątania – do Piasków (do przejścia ok. 30 km)
Współorganizatorami Bałtyckiej Odysei są: ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, bank Credit Agricole i EFL. Patronami akcji są: Woliński Park Narodowy, Urząd Morski w Szczecinie, Gmina Łeba, Gmina Ustka, Gmina Mielno, Gmina Dziwnów, Gmina Rewal, czasopisma „Energia i Recykling" oraz „Przegląd Komunalny"; serwisy: portalkomunalny.pl, ngo.pl i PoPiasku.pl oraz Fundacja Pro Terra.