Bałtycka Biblioteka Cyfrowa - 73 tysiące obiektów dziedzictwa dostępnych dla każdego

Działająca od 2008 roku Bałtycka Biblioteka Cyfrowa eksponuje na swojej stronie 73 793 obiekty ze zbiorów aż 33 instytucji kultury z Pomorza. Ogromny zasób dziedzictwa kulturowego regionu udostępniany jest bezpłatnie. BBC zawiera też artefakty trójmiejskie - z Muzeum Sopotu, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdańsku i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Wybickiego w Sopocie. 
08.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
sopot
Pocztówka kolorowa "Ostseebad Zoppot, Kurhaus Panorama" - przedstawia panoramę Sopotu. Data powstania 1910-1915 rok / zbiory Muzeum Sopotu
fot. mat. BBC

Fotografie Sibylle Bergemann w Zielonej Bramie - prace wybitnej artystki po raz pierwszy w Polsce

Czym jest Bałtycka Biblioteka Cyfrowa?

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa utworzona została w 2008 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. W 2011 roku dołączyła do niej jako partner strategiczny - Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. W sumie, wraz z pozostałymi partnerami, bibliotekę tworzą 33 instytucje, które upubliczniają - nieodpłatnie! na stronie  bibliotekacyfrowa.eu - czasopisma, książki, zdjęcia, dokumenty urzędowe, grafiki, kroniki, księgi adresowe, i inne. Są też dzieła sztuki. Wymienione obiekty dotyczą przede wszystkim kultury Pomorza Gdańskiego i Środkowego.

Bez nazwy
Portret Agnes Marii Wilhelminy Claaszen z domu Wendt (ok. 1886) / w zbiorach Muzeum Sopotu
fot. Zbiory BBC

Materiały z Muzeum Sopotu w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej

W zbiorach Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowa znajdują się też obiekty udostępnione przez instytucje kultury z Trójmiasta, takie jak: Muzeum Sopotu, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Gdańsku i Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Wybickiego w Sopocie.

209 obiektów pochodzi z Muzeum Sopotu. Niektóre przedmioty prezentowane są w technice 2 D, ale eksponowane są też prace malarskie czy historyczne pocztówki w pdf. Aby je odnaleźć, należy wpisać do wyszukiwarki frazę: „Muzeum Sopotu”.

Udostępnienie w sieci, zabytków będących w posiadaniu sopockiego muzeum to efekt współpracy tej placówki z Miejską Biblioteką Publiczną w Słupsku. 


talerz z epoki ming
Talerz porcelanowy z epoki Ming (1650?) / w zbiorach Muzeum Sopotu
fot. mat. BBC

Materiały dla ciekawych świata

Zasób Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej jest zdecydowanie większy i może być niezwykle przydany w prowadzeniu badań naukowych czy też własnych poszukiwań. Nie wychodząc z domu można przejrzeć zbiory ponad 30 instytucji kultury z Pomorza i znaleźć arcyciekawe dokumenty historyczne, m.in. kartograficzne, etnograficzne czy dotyczące życia społecznego, starodruki Biblii i kroniki szkolne sięgające XIX wieku.

Jeśli chciałbyś się dowiedzieć, jak prezentowało się Pomorze 500 lat temu na historycznych mapach, znajdziesz te informacje w zbiorze kartograficznym BBC. Wystarczy w wyszukiwarce Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej wpisać słowa „mapa”, „kartografia” czy „plan”, aby otrzymać dostęp do prawie 100 map, głównie łacińskich i niemieckojęzycznych, jest też zbiór w języku francuskim. Najstarsze w zbiorze pochodzą z XVII wieku, jak mapa Eilharda Lubinusa (1565–1621), która powstała w I poł. XVII wieku czy, nieco młodsza, mapa Fredericka de Witt (1630–1706) pochodząca z II poł. XVII w. Udostępnione mapy pochodzą głównie z Archiwum Państwowego w Koszalinie oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Starodruki Biblii i księgi szkolne

W BBC obejrzeć też można starodruki, czyli publikacje drukowane od czasu wynalezienia druku przez Gutenberga (1445 r.) do końca XVIII wieku. Są to egzemplarze Biblii pisane na czerpanym papierze i zdobione w skórzane oprawy z epoki. Księgi pochodzą ze zbiorów Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie, Muzeum Pomorza Środkowego i Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz ze zbiorów prywatnych ks. Jana Giriatowicza.

BBC zgromadzono też dokumenty bliższe nam w czasie - a mianowicie kroniki szkolne, które zawierają nie tylko chronologiczne zapisy aktywności uczniów i nauczycieli, ale też wydarzenia z życia gminy czy lokalnego kościoła. Stanowią więc doskonałe samodzielne źródło historyczne dostarczające wiedzy o miejscowych stosunkach, a nawet o rozwoju szkolnictwa w regionie. Zbiór nie jest duży, ale posiada prawdziwe perełki, jak kroniki szkoły w Klukach z lat 1886-1917 czy szkoły we Włynkowie z lat 1883-1938. Dokumenty udostępniły Akademia Pomorska w Słupsku oraz szkoły samorządowe z województwa pomorskiego.

Arcyciekawe są też materiały dokumentujące życie społeczne, czyli reklamy, programy imprez, plakaty, ulotki, zaproszenia, katalogi, księgi adresowe, kroniki, nekrologi, rozkłady jazdy publicznych środków lokomocji i druki propagandowe. Są to tzw. druki ulotne i choć mają krótkotrwałą wartość użytkową, stanowią doskonałe świadectwo funkcjonowania danego społeczeństwa. Mogą służyć jako materiał ilustracyjny do różnych publikacji. W zasobach Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej takich druków ulotnych jest blisko 950.

mhmg-i-971-2_1435_4000x72_p
W digitalowych zbiorach Muzeum Gdańska również możemy znaleźć starodruki - sześć grafik Daniela Chodowieckiego, które ilustrują scenę z dramatu “Koriolan” Williama Shakespeare'a
fot. mat. MG

Zbiory Muzeum Gdańska w sieci

Warto zaznaczyć, że Muzeum Gdańska również eksponuje swoje zbiory w formie cyfrowej, ale robi to poprzez własny portal:  dziedzictwo-gdansk.pl

Muzeum i jego oddziały możemy też wirtualne zwiedzać. Pod adresem wirtualne.muzeumgdansk.pl oglądamy wnętrza dziewięciu turystycznych atrakcji Gdańska: Dworu Artusa, Muzeum Bursztynu, Ratusza Głównego Miasta, Domu Uphagena, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, Wartownia nr 1 na Westerplatte, Twierdza Wisłoujście, Kuźnia Wodna w Oliwie czy Muzeum Nauki Gdańskiej. 

Komplet wycieczek składa się z 70 panoram 360⁰ oraz kilkuset opisów eksponatów dostępnych w formie tekstowej, a także nagrań audio, nagrań audiodeskrypcji, bądź tłumaczeń na system języka migowego. Całość uzupełniają archiwalne i współczesne zdjęcia.

oprac. na podst. mat. WiMBP 

TV

Sierpień w Gdańsku wciąż żywy