Szampańska zabawa z "Czardaszką" - brawurowa premiera w Operze Bałtyckiej. RECENZJA
Ostatnie miesiące to dla zespołu Opery Bałtyckiej czas wytężonej pracy. Po wystawieniu dwóch premier - w połowie maja operetki “Księżniczka czardasza” Imre Kálmána, a pod koniec czerwca opery “Rigoletto” Verdiego - czeka ich trzecia (“Latający holender” Richarda Wagnera) i wysiłek zorganizowania nowego projektu muzycznego, jakim jest Baltic Opera Festival (14 -17 lipca 2023). Nad morze przyjedzie kilkudziesięciu artystów z Polski i zza granicy, ponieważ w programie zaplanowano dwie premiery, maraton filmowy, a także wydarzenia przeznaczone dla najmłodszych uczestników. Ambicje są duże, ale, jak twierdzi Romuald Wicza- Pokojski, dyrektor Opery Bałtyckiej, spójne z możliwościami teatru.
Opera Bałtycka z ministerialną dotacją: „Poszerzamy pole artystycznego działania”. ROZMOWA
- To dla nas duże obciążenie - przyznaje. - Ale gdybym nie miał przekonania i nie czuł, po tych latach wspólnej pracy, że pracownicy Opery Bałtyckiej dadzą radę, to bym tego nie zaproponował. Ale my potrafimy to zrobić! I w tych działaniach mocno się rozpoznajemy, a ja mam dużo dodatkowych odkryć. Poza tym, kiedy sobie przypominam te dyskusje: “czy opera jest w ogóle potrzebna?...” - mam teraz cały kosz dowodów na to, że nie tylko jest potrzebna, ale jest kulturo- i miastotwórcza. Jesteśmy zaangażowani w kilka projektów europejskich, przyjeżdżają do nas widzowie z różnych stron świata. Przygotowanie tego festiwalu jest dla nas mocnym doświadczeniem organizacyjnym, ale jesteśmy gotowi do artystycznego lotu - zapewnia.
26. Festiwal Jazz Jantar. Cztery inspirujące koncerty: jazzmanki z USA i polscy muzycy
Możliwości rozwoju zapewniły Operze Bałtyckiej dodatkowe rządowe dotacje. W lutym tego roku, Opera Bałtycka w Gdańsku została kolejną samorządową instytucją kultury w Polsce, współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umowę zawarto na trzy lata - ministerstwo zobowiązało się przekazać na działalność instytucji dotację podmiotową nie mniejszą niż 4 mln zł rocznie.
W wywiadzie dla gdansk.pl dyrektor Wicza-Pokojski zapewniał, że takie środki oznaczają “wzmocnienie rozwoju i dodatkowych działań”.
Baltic Opera Festival - początki
- Z inicjatywy światowej sławy śpiewaka Tomasza Koniecznego planujemy realizację festiwalu operowego „Baltic Opera Festival” w sopockiej Operze Leśnej - tłumaczył. - Pierwsza edycja Baltic Opera Festival odbędzie się od 14 do 17 lipca 2023 roku. Nazwa związana jest z regionem, ale też z relacjami bałtyckimi. Od kiedy pamiętam rozmawiało się o takim przedsięwzięciu, pytano, dlaczego Opera Bałtycka nie gra w Operze Leśnej. Teraz pojawia się taka szansa i chciałbym, abyśmy z niej skorzystali.
Bo kolejną nowością jest współpraca z Operą Leśną, gdzie odbędzie się premiera dzieła Richarda Wagnera, dawno nie wystawianego w Trójmieście. Melomani zobaczą operę "Latający Holender". Wagnerowi w tych dniach towarzyszyć będzie geniusz polskiego kompozytora Karola Szymanowskiego, bo już w piątek, 14 lipca 2023 o godz. 18, festiwal otworzy, w budynku Opery Bałtyckiej w Gdańsku, operetka "Loteria na mężów" Opery Krakowskiej.
Baltic Opera Festival 2023 - inauguracja: „Loteria na Mężów, czyli narzeczony nr 69” Karola Szymanowskiego
Festiwal zainauguruje, 14 lipca o godz. 18, w Operze Bałtyckiej operetka Karola Szymanowskiego „Loteria na Mężów, czyli narzeczony nr 69”. Na gdańskiej scenie oprócz doświadczonych artystów pojawią się młodzi i uzdolnieni śpiewacy.
Akcja operetki rozgrywa w Ameryce w 1908 roku. Na drodze właściciela fabryki samochodów i jego synów lekkoduchów, staje tajemniczy impresario prowadzący loterię na mężów, na której zjawiają się stare panny. Matka jednej z nich postanawia kupić los dla swojej córki.
Baltic Opera Festival 2023 - “Latający Holender” w Sopocie
W sobotę (i poniedziałek) na widzów Opery Leśnej czeka jedna z najpopularniejszych oper Ryszarda Wagnera „Latający Holender”. To trzyaktowe dzieło romantyczne opowiada o kapitanie, który oddaje rękę swojej córki spotkanemu podczas podróży przeklętemu, ale bogatemu tajemniczemu Latającemu Holendrowi. Jednak nieszczęśliwy ciąg zdarzeń doprowadza do tragicznego finału. Jak zapowiadają organizatorzy, czeka nas zapierające dech widowisko w wykonaniu doskonałych solistów, orkiestry, a także stworzonej z rozmachem scenografii.
Baltic Opera Festival 2023 - niedziela ze Stanisławem Moniuszką
Niedziela będzie poświęcona Stanisławowi Moniuszce. Z wybitnym polskim artystą “spotkamy się” w różny sposób - czeka nas spotkanie z autorem jego monografii i piknik dla najmłodszych, podczas którego uczestnicy poznają go bliżej, a wieczorem, do późnych godzin nocnych potrwa maraton filmów dokumentalnych, któremu będą towarzyszyć postaci związane ze światem opery.
Baltic Opera Festival - co wiemy o festiwalu?
Baltic Opera Festival powstał z inicjatywy polskiego bas-barytona Tomasza Koniecznego. Jego marzenie, żeby wykorzystać przestrzeń Opery Leśnej narodziło się w 2009 roku, gdy artysta po raz pierwszy wystąpił na tej scenie w "Złocie Renu" Ryszarda Wagnera. Inicjując Festiwal, nawiązał do przedwojennej tradycji wystawiania dzieł operowych w Sopocie.
Więcej informacji na www.balticoperafestival.pl. W załączniku znajduje się plakat i logo wydarzenia.
XXV Gdański Festiwal Carillonowy. Siedem weekendów z muzyką z wież
PROGRAM Baltic Opera Festival 2023
14 lipca 2023 godz. 18
- Opera Bałtycka w Gdańsku
- operetka Karola Szymanowskiego "Loteria na mężów" (produkcja Opery Krakowskiej)
15 lipca 2023 godz. 21
- Opera Leśna w Sopocie
- opera Richarda Wagnera "Latający Holender" (produkcja Opery Bałtyckiej)
16 lipca 2023 godz. 18
- Opera Leśna w Sopocie
- Maraton Filmowy - projekcje filmowe i spotkania z artystami - szczegółowy program w opisie na stronie
https://operabaltycka.pl/wydarzenie/maraton-filmowy
17 lipca 2023 godz. 21
- Opera Leśna w Sopocie
- opera Richarda Wagnera "Latający Holender" (produkcja Opery Bałtyckiej).