Konkurs ma charakter otwarty, choć skierowany jest przede wszystkim do obecnych oraz przyszłych rodziców adopcyjnych. Prace literackie (fantastyka, literatura faktu ...) i ich rodzaj (epika, liryka, dramat) są dowolne, ale temat ma dotyczyć adopcji, w tym m.in. pierwszego kontaktu, spotkań z dzieckiem, powierzenia pieczy oraz życia po orzeczeniu adopcji.
- Chodzi o to, żeby adopcja rodzinna nie była tajemnicą. Żeby dziecko wiedziało, że jest adoptowane - zaznacza Katarzyna Mężykowska, psycholog z Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego w Gdańsku. - Jawność adopcji polega na wychowywaniu dziecka w wiedzy o adopcji, o swoich korzeniach. Każdy człowiek, czy pełnoletni, czy małoletni ma prawo do posiadania wszystkich informacji na temat siebie i swojego pochodzenia. Ważnym jest, aby o adopcji mówić otwarcie, z akceptacją oraz adekwatnie do wieku dziecka. Czynienie z adopcji tematu tabu, tajemnicy może spowodować trudność w kształtowaniu tożsamości oraz utratę zaufania do osób postrzeganych za najbliższe do tej pory.
Celem konkursu „Bajki adopcyjne” jest zebranie jak największej ilości prac literackich dotyczących adopcji. Zebrane utwory zostaną wydane w formie książki, aby ułatwić przyszłym rodzicom adopcyjnym wprowadzanie informacji dotyczących jawności i wiedzy o adopcji. Celem jest także promowanie idei jawności adopcji.
- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i rzeczywistości, biorąc w tym pod uwagę gotowość kandydatów do przysposobienia najczęściej dzieci “małych”, na przykład do trzeciego czy czwartego roku życia, chcemy, aby książka ta pomogła we wprowadzeniu w sposób delikatny i naturalny pojęcia adopcji. Bajki, które zbieramy będą dotyczyć oczekiwania na dziecko adopcyjne w związku z bezdzietnością, pierwszego spotkania z dzieckiem, drogi do rodzicielstwa adopcyjnego oraz dzieci “poczętych z serca, a nie z brzucha” - dodaje Katarzyna Mężykowska.
Każdy uczestnik konkursu może nadesłać 3 prace. Ilość stron jest ograniczona do 5.
Prace literackie należy przesyłać do 30 lipca 2021 roku na adres konkurs@poa-gdansk.pl. Lista finalistów zostanie ogłoszona na stronie internetowej poa-gdansk.pl do 30 września.
Dla autorów bajek przewidziane są nagrody:
- miejsce: zestaw pióro oraz długopis marki Parker.
- miejsce: zestaw długopis oraz ołówek marki Parker.
- miejsce: długopis marki Parker.
Pięć dodatkowych wyróżnień: parasol z logo Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego w Gdańsku.
Najciekawsze prace zostaną wydane w formie książkowej. Publikacja ta będzie bezpłatna.