• Start
  • Wiadomości
  • Badania przesiewowe SMA u noworodków. Pierwszy mały pacjent już leczy się w gdańskim UCK

Badania przesiewowe SMA u noworodków. Pierwszy mały pacjent już leczy się w gdańskim UCK

Od 1 lipca 2021 roku we wszystkich pomorskich szpitalach prowadzone są badania przesiewowe noworodków pod kątem rdzeniowego zaniku mięśni. Pierwsze dziecko, u którego w ten sposób zdiagnozowano chorobę, już leczy się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym i ma szanse na lepszy rozwój. 
30.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sala szpitalna, łóżeczko dzięcięce, w środku śpi niemowlę przykryte kołdrą
Chłopczyk, który przyszedł na świat w szpitalu w Chojnicach, już po 15 dniach od urodzenia miał podany lek na SMA
Fot. Sylwia Mierzewska/UCK

 

- Dzięki temu, że leczenie zostało wprowadzone w pierwszych dobach życia ten maluch ma ogromne szanse na prawidłowy lub prawie prawidłowy rozwój - podkreśla profesor Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska, lekarz kierujący Kliniką Neurologii Rozwojowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. 

 

 

Rdzeniowy zanik mięśni - SMA (ang. spinal muscular atrophy) - to choroba uwarunkowana genetycznie, która polega na tym, że w wyniku ubytku motoneuronów zanikają wszystkie mięśnie. W konsekwencji u chorego pojawiają się m.in. problemy z połykaniem, poruszaniem się, a w niektórych przypadkach występuje niewydolność oddechowa, co bez specjalistycznego sprzętu i opieki lekarzy, może prowadzić do śmierci.

Pomorze jest kolejnym regionem w Polsce, w którym na listę badań przesiewowych noworodków trafiło SMA. Aktualnie program pilotażowy prowadzony jest w 10 województwach, za dwa lata badania mają być prowadzone na terenie całego kraju.

 

Badanie opiera się na teście suchej kropli krwi, którą w przypadku noworodków, pobiera się poprzez nakłucie pięty. Następnie próbkę wysyła się do warszawskiego Centrum Badań Przesiewowych, gdzie prowadzona jest analiza genetyczna. W przypadku wyniku pozytywnego, przeprowadza się jeszcze badanie potwierdzające, które pokazuje, jaki rodzaj SMA występuje u chorego - czy jest to typ cięższy, czy lżejszy.

 

Szklane drzwi z napisem "Rejestracja do poradni pediatrycznych", za nimi pusty korytarz szpitalny
Pomorze jest kolejnym regionem w Polsce, w którym na listę badań przesiewowych noworodków trafiło SMA. Obecnie program pilotażowy prowadzony jest w 10 województwach, za dwa lata badania mają być prowadzone na terenie całego kraju.
Fot. Sylwia Mierzewska/UCK

 

 

- Wiemy wówczas, jak „agresywną” formę leczenia wprowadzić - tłumaczy profesor  Mazurkiewicz-Bełdzińska. - Szybko włączone leczenie, np. w przypadku chorego z najcięższą formą SMA, może oznaczać normalne funkcjonowanie w przyszłości. Czasami jest to jednak kwestia ratowania życia naszych pacjentów. 

Pierwsze dziecko, u którego zdiagnozowano SMA w wyniku przeprowadzonych badań przesiewowych, jest już leczone w UCK. Szpital kliniczny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest jedynym ośrodkiem na Pomorzu, gdzie taka terapia jest możliwa.

 

 

- Chłopczyk przyszedł na świat w szpitalu w Chojnicach – mówi Jakub Szymarek, lekarz z Kliniki Neurologii Rozwojowej UCK. - Kiedy otrzymaliśmy informację z wynikiem badania z Centrum Badań Przesiewowych, dziecko wspólnie z rodzicami przyjechało do UCK. W Klinice Neurologii Rozwojowej zostało wykonane badanie kontrolne, które trafiło do Warszawy. Potwierdziło ono chorobę. Wówczas rozpoczęła się procedura kwalifikacyjna do programu lekowego. Chłopczyk urodził się 8 lipca, a po 15 dniach miał już podany lek. Dzięki szybkiemu wykryciu choroby i włączeniu leku mały pacjent może wieść w przyszłości normalne życie.

Szacuje się, że każdego roku w Polsce na świat z SMA przychodzi około pięćdziesięcioro dzieci, jednak realną skalę mają pokazać prowadzone badania przesiewowe.

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna