W grudniu 2021, codziennie z oferty pomocowej autobusu korzystało w mieście średnio 45 potrzebujących. To przede wszystkim osoby doświadczające bezdomności, przebywające w miejscach niemieszkalnych.
W czasie epidemii w pojeździe wydawana jest ciepła zupa w formie na wynos. Potrzebujący otrzymują też informację, o szerokiej ofercie wsparcia dostępnego w Gdańsku. Na miejscu mogą się skonsultować z dyżurującym ratownikiem medycznym. Obsługa autobusu wydaje też ciepłą odzież, np. czapki, rękawiczki, szale i swetry. Ta pomoc świadczona jest z zachowaniem zasad bezpieczeństwa w epidemii.
- „Autobus SOS – pomoc” będzie działał w mieście także w 2022 roku, do 31 marca oraz w okresie jesienno-zimowym – mówi Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. – To najtrudniejszy czas dla osób doświadczających bezdomności, mamy tego świadomość. Dlatego robimy wszystko, aby osobom potrzebującym zapewnić jak najlepszą i najszerszą ofertę wsparcia.
Pomoc podczas postojów autobusu
Osoby w kryzysie bezdomności otrzymują wsparcie codziennie, podczas postojów pojazdu:
- ok. godz. 20.15 na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu
- ok. godz. 21.15 na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu
- ok. godz. 22.15 w zatoce autobusowej przy kinie „Krewetka” w Gdańsku
Środki na działanie mobilnego wsparcia w 2022 roku w Gdańsku, zabezpieczył MOPR. Na zlecenie Ośrodka zadanie realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Pojazdu użycza spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.
Współdziałanie na rzecz potrzebujących
MOPR i służby miejskie apelują do gdańszczanek i gdańszczan o uważność i sygnały o osobach w kryzysie bezdomności. Można im pomóc. Miasto oferuje osobom doświadczającym bezdomności m.in. schronienie, wsparcie żywnościowe, rzeczowe, finansowe i specjalistyczne.
Zgłoszenia o potrzebujących należy kierować do: Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR przy ul. Wolności 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (pon., wt. i czw. w godz. 7.30 do 15.30, śr. w godz. 8.00 do 17.00, pt. w godz. 7.30 do 14.30), także do Straży Miejskiej w Gdańsku tel.: 986 lub Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych). Można też posłużyć się bezpłatną aplikacją Arrels i o lokalizacji potrzebujących powiadomić streetworkerów Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. Dzięki sygnałowi szybko dotrą oni z ofertą wsparcia do osoby w kryzysie.
Aplikacja do pobrania na telefony z systemem Android
Aplikacja do pobrania na telefony z systemem IOS