AstroCamera: Hevelianum czeka na zdjęcia kosmosu

Centrum nauki Hevelianum zaprasza pasjonatów astronomii i fotografii do udziału w 13. edycji Międzynarodowego Konkursu AstroCamera. Prace można nadsyłać do 5 maja 2025. Dla tych, którzy nie wiedzą, jak zacząć, Hevelianum przygotowało bezpłatny poradnik.
24.02.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na grafice przedstawiono kolaż pięciu astrofotografii, w tym zdjęcia kosmicznych mgławic, Słońca, wybuchu wulkanu oraz teleskopu na tle Drogi Mlecznej, z centralnym elementem informującym o XIII edycji Międzynarodowego Konkursu Astrofotograficznego AstroCamera. Obrazy ukazują niezwykłe piękno i różnorodność zjawisk astronomicznych, zachęcając do uczestnictwa w konkursie.
Kolaż kilku prac wyróżnionych w XII edycji konkursu AstroCamera organizowanego przez gdańskie Hevelianum
Mat. Hevelianum

Konkurs AstroCamera

Międzynarodowy Konkurs Astrofotograficzny AstroCamera to jeden z najbardziej prestiżowych tego typu konkursów na świecie. Konkurs od lat - w roku 2025 odbędzie się już jego 13. edycja - cieszy się ogromnym uznaniem.

Do poprzedniej edycji zdjęcia zgłosiło 152 autorów z 36 krajów. Dziś AstroCamera to więcej niż konkurs, jego uczestnicy od 11 lat tworzą społeczność, która dzieli się pasją do kosmosu i fotografii.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

- Astrofotografia to dla mnie sposób na ucieczkę od codzienności i zanurzenie się w spokojnym, nocnym świecie. Pozwala mi uchwycić to, czego nie widać gołym okiem i pokazać w możliwie atrakcyjny sposób. Jest także wyjątkowym połączeniem techniki ze sztuką cierpliwości i spokoju, które jest niezbędne, by wycisnąć ze sprzętu maksimum możliwości – mówi Ireneusz Nowak, zwycięzca AstroCamera 2024 w kategorii Astrokrajobraz. - Konkurs AstroCamera jest dla mnie wyzwaniem, które skłania do większej kreatywności i eksperymentowania w ciągłym przesuwaniu granicy tego, co jest osiągalne amatorskim sprzętem. Biorąc w nim udział mogłem również zobaczyć, jak moje prace są oceniane przez ekspertów, co jest niezwykle cennym doświadczeniem i ogromną motywacją do dalszej pracy.

Kategorie konkursu AstroCamera

  • Obiekty głębokiego nieba: galaktyki, mgławice, gromady gwiazd i inne cuda odległego kosmosu
  • Obiekty Układu Słonecznego: zdjęcia Słońca, Księżyca, planet, komet i wszelkich zjawisk związanych z Układem Słonecznym
  • Astrokrajobraz: zjawiska na niebie ukazane w połączeniu z ziemskimi krajobrazami


Zdjęcia zaćmień, tranzytów, komet - na wagę złota

Udział w konkursie to szansa na zaprezentowanie swojej twórczości na międzynarodowej scenie. Na laureatów czekają nagrody finansowe, a ich zdjęcia zostaną ocenione przez wyjątkowe jury złożone z badaczy i popularyzatorów astronomii, astrofizyki oraz fotografii - zachęca Hevelianum.

- W każdej edycji otrzymujemy fotografie najważniejszych wydarzeń astronomicznych, jakie miały miejsce w danym roku -  mówi Magdalena Więcek-Olszewska, astronomka Hevelianum, pomysłodawczyni i przewodnicząca jury AstroCamera. - Zdjęcia zaćmień, tranzytów, zórz polarnych czy rzadkich obiektów na niebie, jak na przykład komet, są na wagę złota. Wyjątkowość zarejestrowanego zjawiska, egzotyka obiektu, czyli jego możliwości obserwacyjne, są doceniane przez grono jurorów. Niektóre obiekty już nie powrócą na nocne niebo za naszego życia, a żadne zjawisko astronomiczne nie będzie takie samo.

Prace nagrodzone dotychczas można podziwiać w galeriach na stronie konkursu 

Czytaj także: Piknik przy samolotach. Port Lotniczy Gdańsk zaprosił do siebie uczniów szkół


Poradnik astrofotografii

Dla osób stawiających pierwsze kroki w astrofotografii, bądź tych, które chcą poszerzyć swoją wiedzę, Hevelianum we współpracy z uznanymi ekspertami. Michałem Kałużnym i Piotrem Potępą, przygotowali bezpłatną publikację „Poradnik astrofotografii”. To zbiór praktycznych porad, opisy techniczne sprzętu i inspirujące zdjęcia (do pobrania).

Organizator: Hevelianum, miasto Gdańsk

Patronat honorowy: Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA), Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA), Związek Polskich Artystów Fotografików (ZPAF), Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU OAO), Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku (ASP Gdańsk)

Termin nadsyłania prac: 5.05.2025, godz. 12:00

Ogłoszenie wyników: 9.08.2025, podczas pikniku naukowego Nocnego Podglądania Wszechświata

Szczegóły i formularz aplikacyjny na stronie konkursu

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Trzecia rocznica ataku Rosji na Ukrainę